Розділи економіки

Глобалізаційна залученість агропродовольчого комплексу України та захист національних інтересів

Як елемент захисту внутрішнього ринку використовуються і технічні бар'єри у торгівлі. Міжнародні технічні норми та стандарти, які за своїм призначенням спрямовані на підвищення ефективності виробництва і спрощення світової торгівлі, одночасно слугують інтересам споживачів і націлені на охорону життя і здоров'я людей та тварин, контроль за хворобами рослин, охорону навколишнього середовища. Та досить часто країни використовують їх у вигляді перешкоди на шляху імпортної продукції на національні ринки.

Окрім вищеназваної Угоди, для розв'язання однієї з важливих проблем гарантії постачання споживачам країни-члена COT безпечних продовольчих товарів була також прийнята Угода про застосування санітарних та фітосанітарних заходів [69]. Враховуючи досить жорсткі норми щодо якості продовольства, виникає можливість періодично здійснювати політику протекціонізму, яку періодично застосовують різні країни. Як приклад, можна назвати вимоги української сторони до якості курячого м'яса виробництва США.

Слід сказати, що загальні захисні заходи можуть вживатися лише у разі наявності серйозної шкоди або загрози заподіяння серйозної шкоди національному виробнику і повинні базуватися на фактах. Тобто у разі, якщо країна бажає скористатися вищеназваною Угодою, спочатку вона має довести наявність загрози такої шкоди національному виробнику, що можливе лише після відповідного розслідування компетентними органами, і є досить проблематичним питанням.

Решта захисних заходів можуть використовуватися не тривалий час і тільки за такими товарними позиціями, які зафіксовані в переліку зобов'язань тарифного захисту.

Висновки

Продовольчий ринок необхідно розглядати в двох аспектах. По-перше, як складну організаційну систему, що включає такі взаємодіючі елементи як виробники та постачальники сировини, виробники харчової продукції, торговельно-збутові організації, покупці та відповідну інфраструктуру. Функціонування продовольчого ринку забезпечується взаємоузгодженою діяльністю цих підприємств і організацій, що належать до різних галузей та форм власності, а також опосередкованим впливом держави, спрямованим на підтримання діяльності всіх складових даного продовольчого ринку. По-друге, продовольчий ринок - це специфічні економічні відносини між переліченими суб’єктами ринку на основі сучасних економічних вимог, що представлені складною інтегрованою структурою, функціонування якої регулюється системою організаційно-економічних та правових важелів, основним завданням якої є задоволення попиту населення в продуктах харчування та забезпечення продовольчої безпеки країни.

Стислий огляд експортно-імпортних режимів основних торговельних партнерів України свідчить про значну підтримку, яка надається їх експорту, що створює нерівні умови конкуренції між імпортованою продукцією та продукцією національного виробництва на внутрішньому ринку України й беззаперечно створює значні перешкоди на шляху просування вітчизняного експорту харчової продукції на зовнішні ринки.

Без існування стратегії подальшого продовольчого розвитку країна може опинитися в досить складному становищі, не здатною конкурувати в цій вельми важливій сфері економіки і бути лише сировинним додатком для високорозвинених країн.

Перейти на страницу: 2 3 4 5 6 7 

Подібні статті по економіці

Зниження витрат промислових підприємств
Актуальність теми дослідження. Фінансовий результат діяльності будь-якого промислового підприємства, а також можливості його подальшого розвитку в основному залежать від розміру його витрат. Саме витрати є тим основним показником діяль ...

Регіональні особливості розвитку й розміщення продуктивних сил України
Подальший соціально-економічний розвиток України та інформатизація суспільства залежать від того, якою мірою будуть задіяні інтелектуальні та творчі можливості народу, здібності кожного громадянина. Це обумовлює необхідність нагромадже ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.