Розділи економіки

Стан та передумови сучасних міграційних процесів

Економіка різних країн стає усе більше залежною від світових тенденцій розвитку цивілізації. Сьогодні жодна країна не може домогтися успіху, будучи в ізоляції. Інтернаціоналізація виробництва й капіталу супроводжується інтернаціоналізацією ринку праці.

Вивіз капіталу в межах функціонування транснаціональних (ТНК) та багатонаціональних корпорацій (БНК). Створення багатонаціональних компаній, які відіграють домінуючу роль в сучасній світовій економіці, призводить до активізації руху трудових ресурсів. Але водночас, завдяки діяльності таких структур виникає можливість знизити витрати, оптимізувати процес використання трудових, матеріальних та фінансових ресурсів. Розширення сфер впливу ТНК та БНК в країнах, що розвиваються, організація виробництв призводить до залучення національних трудових ресурсів і зниження відповідно напруги на ринку праці.

Виникнення і розвиток міжнародного ринку робочої сили є результатом зростання міжнародної мобільності двох головних факторів виробництва - капіталу і праці. Підвищення міжнародної мобільності капіталу в соціальному плані означає, що він пред’являє тепер попит не тільки на робочу силу країни свого базування, а й на іноземну робочу силу, яка нерідко має певні переваги порівняно з національною (більш дисциплінована, менш вибаглива щодо оплати праці і т.д.). Попит на іноземну робочу силу почав помітно зростати тоді, коли виник масований експорт приватного виробничого капіталу й почалося створення у всіх країнах підприємств з використанням місцевої робочої сили. Капітал, як правило, рушав у ті місця концентрації робочої сили, де вона значно дешевша від робочої сили в країні-експортері. Навіть у «нових індустріальних країнах» ставки заробітної плати промислових робітників у 80-х роках були в 5 - 10 разів нижчі, ніж у розвинутих країнах Заходу. Практична необмеженість на периферії світового господарства дешевих трудових ресурсів сприяє їх широкому включенню в орбіту функціонування продуктивного капіталу економічно розвинутих країн, насамперед на основі розвитку сучасних форм організації праці.

Структурні зміни в національній економічній системі. За останній час особливо рельєфною стала неоднаковість розвитку економічного пpостоpу України, її диференціація. Причини такого стану пов’язані з різними можливостями і активністю пристосування ресурсного потенціалу окремих регіонів до ринкових умов. Як наслідок, більше 20 регіонів країни скоротили свої виробничі можливості удвічі через відсутність необхідних стабілізаційних передумов. Економіку низки регіонів сьогодні визначають одна-дві галузі, які належать до сировинних або виробляють низькотехнологічну чи проміжну продукцію. Через відсутність належної диверсифікації виробництва товарів та послуг економіка більшості областей надзвичайно вразлива від становища у сировинних галузях, а також змін у обсягах випуску проміжної продукції. Положення ускладнюється тим, що саме у ці сектори економіки найчастіше направляються інвестиційні потоки. Як наслідок виникає безробіття і поштовх до міграції.

Міжнародна міграція робочої сили пов’язана з формуванням, розвитком та занепадом націй і держав. Вона є результуючою функцією цілого комплексу економічних і неекономічних чинників: її обумовлюють як різниця в рівнях поточних доходів, безробіття, необхідність пошуку роботи в інших країнах та інші економічні причини, так і війни, стихійні лиха і інші позаекономічні події. Сьогодні поряд з економічними помітний вплив на стан міграційних процесів справляють неекономічні фактори. Неекономічні фактори пов’язані з подіями, які сприймаються економістами як певна даність, природа якої не описується суто професійними методиками.

До неекономічних факторів відносяться: політико-правові; релігійні; етнічні; сімейні; екологічні; культурно-просвітницькі; психологічні.

Як уже відмічалось, міграція впливає на всі сторони даного процесу - на країну з якої рухається населення і на країну, яка приймає робочу силу. Наслідки такого процесу можуть бути як позитивні так і негативні.

Позитивні та негативні наслідки міжнародної міграції робочої сили як для країн еміграції, так і для країн імміграції полягають в наступному (таблиця 4).

Таблиця 4. Наслідки міжнародної міграції робочої сили

Для країн еміграції

Для країн імміграції

Позитивні для економіки в цілому: - зниження рівня безробіття; - підвищення рівня кваліфікації робочої сили; - приплив валютних коштів; - зниження соціальної напруги.

Позитивні для економіки в цілому: - збільшення обсягу робочої сили; - завантаження непривабливих робочих місць; - підвищення темпів НТП; - збільшення обсягу національного доходу; - збільшення обсягу випуску; - омолодження нації; - економія засобів на навчання.

 

Позитивні для окремої фірми: - зниження ціни робочої сили; - зниження витрат на оплату праці.

Негативні для економіки в цілому: - країна втрачає частину трудових ресурсів, відбувається її старіння; - втрачаються кошти на підготовку кадрів; - відтік інтелекту; - зниження ВВП; - зниження обсягу випуску; - зниження темпів НТП.

Негативні для економіки в цілому: - погіршення ситуації на ринку праці; - збільшення соціальної напруги у в суспільстві; - зниження ціни на національну робочу силу.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Регулювання і розподіл доходів
Будь-яке суспільство є складним утворенням, що складається з людей, об'єднаних певними ознаками. Однією з основних характеристик людини в сучасному суспільстві є розмір і засоби одержання нею свого сукупного доходу. Доход у самому зага ...

Ринок праці в соціально-економічній системі
Актуальність роботи полягає в тому, що в сьогоднішній економічній ситуації, яка склалась в Україні, необхідна розробка ефективних заходів щодо соціального захисту населення і насамперед його найбідніших верств; формування потреби народ ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.