Розділи економіки

Стан та передумови сучасних міграційних процесів

Міжнародна міграція робочої сили залежить від ряду причин, проте головною є диференціація економічних умов життя. Міграція трудових ресурсів відбувається в напрямку тих країн та регіонів, де очікувані заробітки найвищі. Серед інших причин міграції доцільно виділити наступні.

. Зростання населення світу. В 2010 р. населення Землі становило 6,89 млрд. осіб. Темпи зростання чисельності є високими. По країнам населення розміщене нерівномірно. На 7% суші проживає 70% населення. Найбільше його сконцентровано в Азії - близько 60% населення світу, в Африці 11%, в Західній Європі 10%, в Латинській Америці 8%, в країнах СНД та Балтії 5,5%, в Північній Америці 5%, Австралії та Океанії 0,5%. Зростання населення призводить до загострення проблем працевлаштування і відповідно дає поштовх міграції.

. Нерівномірність економічного та соціально-політичного розвитку світу. В умовах глобалізації збільшується нерівномірність і суперечливість світового розвитку. Відбувається непропорційний розподіл соціально-економічних вигід і витрат. Сформувався потужний центр міжнародної економіки, який складається з трьох зон - Північної Америки, Західної Європи і Японії, та периферія, яка виступає джерелом дешевої сировини, робочої сили, ринком збуту продукції. Україна сьогодні займає 164 місце в рейтингу економічних свобод серед 179 країн світу, і відповідно це також є однією з причин масової міграції робочої сили з країни.

. Науково-технічна революція, як корінне якісне перетворення продуктивних сил, почалась в середині XX ст. і стала потужним поштовхом до міграції. В цей час відбувся якісний стрибок у структурі і динаміці розвитку продуктивних сил, пройшла корінна перебудова технічних основ матеріального виробництва на основі перетворення науки в провідний чинник виробництва, в результаті якого відбувається трансформація індустріального суспільства в постіндустріальне. Виникає особливий сегмент міграції - міграція наукової еліти. Завдяки високоінтелектуальним мігрантам країни змогли створити свою наукову базу для подальшого розвитку.

. Проблеми пов’язані з розвитком людини. Вони охоплюють проблеми пристосування людини до тих умов, в яких вона живе і які змінюються під впливом науково-технічного прогресу. Основною цінністю України, як і будь-якої іншої цивілізованої демократичної країни, визнано розвиток людини, тому треба створити умови по формуванню майбутнього країни, яка служить людям і допомагає кожному розкрити свою суть, реалізуватися, створити своє власне майбутнє у гармонії з собою і світом не на чужині, а у своїй державі.

Міграційні процеси і формування міжнародного ринку праці визначається рядом факторів. Всі фактори прийнято поділяти на дві групи - економічні та неекономічні.

Економічні фактори включають наступні складові.

Стан національного ринку праці та різна вартість робочої сили. Потрібно зауважити, що іммігранти в переважній більшості випадків займають вакансії, на які немає претендентів серед місцевого населення. У кінці 80-х років майже 85% економічно активних іммігрантів ФРН працювали на важких, монотонних та небезпечних роботах, 60% з них відносились до розряду некваліфікованих або малокваліфікованих. У той же період у Франції 69% іммігрантів працювали з використанням ручної праці. На важку роботу наймаються палестинці в Ізраїлі, індонезійці в Малайзії, болівійці в Аргентині. Більше того, деякі галузі виробництва не функціонували б, якби не робітники - іммігранти (гірничо-видобувна промисловість ПАР, сільське господарство Домініканської Республіки та Малайзії). Але, безумовно, імміграція знижує реальну заробітну плату некваліфікованої робочої сили.

Зрозумілим є активний міграційний рух в Україні, так як існують значні диспропорції між попитом та пропозицією робочої сили, дані щодо яких наведено в таблиці 3.

Сьогодні на ринку праці користуються великим попитом не офісні працівники, а фахівці технічних та робочих спеціальностей: інженери, електрики, слюсарі та інші. Зріс попит на програмістів у зв’язку з запуском нових проектів на американських і європейських ринках. Приміром, українські компанії розгорнули активну діяльність в розробці ігрових додатків та програмного забезпечення для «iPhone» та інших виробників мобільних телефонів і портативної техніки.

Таблиця 3. Попит та пропозиція робочої сили у 2010

 

Кількість незайнятих громадян, які перебували на обліку в державній службі зайнятості, тис. осіб

Потреба підприємств у в працівниках на заміщення вільних робочих місць та вакантних посад, тис. осіб

Навантаження на 10 вільних робочих місць (вакантних посадах), осіб

Січень

545,6

65,4

83

Лютий

547,0

65,9

83

Березень

518,9

73,1

71

Квітень

472,4

76,6

62

Травень

434,7

80,2

54

Червень

411,2

79,7

52

Липень

413,0

81,2

51

Серпень

416,1

87,4

48

Вересень

426,6

84,6

50

Жовтень

421,2

81,2

52

Листопад

479,1

74,0

65

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Система економічної безпеки за матеріалами організації ТОВ Будхаус
Економічна безпека являє собою універсальну категорія, що відображає захищеність суб'єктів соціально-економічних відносин на всіх рівнях, починаючи з держави і закінчуючи кожним його громадянином. Економічна безпека підприємства - ...

Проблема інвестування єкономіки України за рахунок внутрішніх резервів
Інвестиції є основою розвитку підприємств, окремих галузей та економіки країни в цілому. Від уміння інвестувати залежить розквіт чи занепад власного виробництва, можливості вирішення соціальних й екологічних проблем, сучасний рівень і поте ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.