Розділи економіки

Підприємство: мета створення й принципи діяльності. Порядок створення та реєстрації підприємства

До складу будь-якого підприємства входять не тільки виробничі підрозділи, але й апараті управління, заклади культурно-побутового призначення та інші. Загальну структуру складають всі виробничі, невиробничі та управлінські підрозділи підприємства.

На діяльність підприємства впливає стан його внутрішнього і зовнішнього середовища. Внутрішнє середовище підприємства складається з людей, що працюють на даному підприємстві, засобів виробництва, наявних коштів підприємства, а також інформації, яка підживлює і об'єднує підприємство як складну систему.

Відповідно до Господарського кодексу України об'єднання підприємств обмазуються підприємствами на добровільних засадах або за рішенням органів, які у відповідність до законодавства України мають право утворювати об'єднання підприємств.

Об'єднання підприємств утворюються на невизначений строк або як тимчасові об'єднання. Об'єднання підприємств є юридичною особою.

Залежно від порядку заснування об'єднання підприємств можуть утворюватися як:

. Господарські об'єднання - об'єднання підприємств, утворене за ініціативою підприємств, незалежно від їх виду, які на добровільних засадах об'єднали свою господарських діяльність. Діють на основі установчого договору або статуту.

. Державні (комунальні) господарські об'єднання - це об'єднання підприємств, утворене державними (комунальними) підприємствами за рішенням Кабміну України, міністерств, компетентних органів місцевого самоврядування. Дане об'єднання діє на основі рішення про його утворення та статуту, який затверджується органом, що прийняв рішення про утворення об'єднання.

Виділяють наступні організаційно-правові форми об'єднань підприємств:

. Асоціації - найпростіша форма договірного об'єднання з метою постійної координації господарської діяльності підприємств, що об'єдналися шляхом централізації однієї або кількох виробничих та управлінських функцій, розвитку спеціалізації і кооперації виробництва, організації спільних виробництв на основі об'єднання учасниками фінансових та матеріальних ресурсів для задоволення переважно господарських потреб членів асоціації.

Асоціація не має права втручатися в і комерційну діяльність членів.

. Корпорації - договірне об'єднання підприємств на основі інтеграції їх науково технічних, виробничих та комерційних інтересів, з делегуванням окремих повноважень для централізованого регулювання діяльності кожного з учасників.

. Консорціуми - тимчасові статутні об'єднання промислового і банківського капіталу для досягнення загальної мети (наприклад, здійснення спільного великого проекту). Учасниками консорціуму можуть бути державні і приватні фірми, а також окремі держави. При досягненні мети створення консорціуму він припиняє свою діяльність.

. Концерни - форма статутних об'єднань підприємств, що характеризуються єдністю власності і контролю; об'єднання відбувається найчастіше за принципом диверсифікації, коли один концерн інтегрує підприємства різних галузей економіки. Після створення концерну суб'єкти втрачають свою самостійність, підпорядковуючись сильним фінансовим структурам. Учасники концерну не можуть одночасно учасниками іншого концерну.

Також виділяють наступні види концернів:

. Картелі - договірні об'єднання переважно однієї галузі для здійснення спільної комерційної діяльності, регулювання збуту виготовленої продукції.

. Синдикати - організаційна форма існування картельної угоди, яка передбачають реалізацію продукції учасників через створений спільний збутовий орган або збутову мережу одного з учасників. Також може здійснюватися закупівля сировини для всіх учасників синдикату.

. Трести - монополістичне об'єднання підприємств в єдиний виробничо-господарський комплекс. При цьому підприємства повністю втрачають свою юридичну і господарську самостійність.

. Холдинги - специфічна організаційна форма об'єднання капіталів: інтегроване товариство, яке безпосередньо не займається виробничою діяльністю, а використовує свої кошти для покупки контрольних пакетів акцій інших підприємств, які є учасниками концерну або іншого добровільного об'єднання. Входять у холдинг суб'єкти мають юридичну і господарську самостійність. Однак право вирішення основних питань їх діяльності належить холдинговій компанії.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Роль держави у забезпеченні зайнятості та регулювання відтворення робочої сили
Сьогодні питання ринку праці є однією з найактуальніших тем для дослідження. Це зумовлено тим, що в сучасних умовах розвитку економіки особливої актуальності набувають проблеми ефективної зайнятості населення, створення ринку робочої ...

Міжнародна економічна система та її головні елементи
На початку третього тисячоліття різко загострилися проблеми соціально-економічного розвитку. Головна суперечність світової економіки дедалі більше проявляється у скороченні й поступовому вичерпуванні традиційних ресурсів господарського зро ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.