Розділи економіки

Підприємство: мета створення й принципи діяльності. Порядок створення та реєстрації підприємства

Дочірні підприємства - юридично самостійні організаційні утворення, які здійснюють комерційні операції і складають звітний баланс. Однак материнська фірма контролює діяльність усіх своїх дочірніх компаній, оскільки володіє контроль-ним пакетом їх акцій.

Асоційовані підприємства є формально самостійними, але з різних причин залежать від головної фірми і повинні підкоряться її стратегічним цілям.Філія не має юридичної та господарської самостійності, власного статуту та балансу, діє від імені і за дорученням головного підприємства має однакову з ним назву.

Лізингові підприємства - в світовій економіці під такою назвою фігурують міжнародні орендні фірми-продуценти, які за відповідну плату здають в оренду товари споживчого призначення, обчислювальну техніку, технологічне устаткування, транспортні засоби.

Структура підприємства - його внутрішній устрій, який характеризує склад підрозділів і систему зв'язків, підпорядкованості та взаємодії між ними.

Розрізняють виробничу і загальну структуру підприємства.

Основу діяльності кожного підприємства становлять виробничі процеси, про-вихідні у відповідних підрозділах. Саме склад цих підрозділів і характеризує виробничу структуру підприємства.

Існує кілька принципів класифікації виробничих структур:

. В залежності від підрозділу, діяльність яких покладена в основу виробництва, розрізняють:

цехову: основним виробничим підрозділом є цех (адміністративно відокремлена частина підприємства, у якій виконується певний комплекс робіт відповідно до внутрішньозаводської спеціалізації). Бувають: основні, допоміжні, обслуговуючі, побічні (утилізація, виготовлення продукції з відходів).

безцехова: використовується на невеликих підприємствах з простим виробництвом; основою її побудови є виробнича дільниця (сукупність територіально відокремлених робочих місць, на яких виконують технологічно однорідні роботи або виготовляють однотипну продукцію).

корпусні: на великих підприємствах кілька однотипних цехів можуть об'єднати в корпус.

комбінатська: існує на підприємствах, де здійснюються багатостадійні процеси виробництва, характерними ознаками яких є послідовність процесів переробки сировини. Її основу складають підрозділи, які виготовляють завершену частину готового виробу (чавун, сталь, прокат).

За формою спеціалізації основних цехів розрізняють технологічну, предметну та змішану виробничі структури.

Ознакою технологічної структури є спеціалізація цехів на виконанні певної частини технологічного процесу або окремої стадії (ливарні, термічні цехи машинобудівного підприємства).

Ознакою предметної структури є спеціалізація цехів на виготовленні виробу або групи однотипних виробів з використанням різних технологічних процесів і операцій (цех кузовів, двигунів на автомобільному заводі).

Більшість підприємств використовують змішану виробничу структуру, коли частину цехів спеціалізовані технологічно, а інша - предметно.

В залежності від наявності основних і допоміжних процесів розрізняють підприємства з комплексною та спеціалізованою структурою виробництва. Підприємства з комплексною виробничою структурою мають усю сукупність основних та допоміжних цехів, а зі спеціалізованою структурою - лише частину

Формування виробничої структури здійснюється під впливом багатьох факторів, основними з яких є: виробничий профіль підприємства, обсяги виробництва продукції, рівень спеціалізації, місце знаходження підприємства.

Виробничий профіль - характер і особливості продукції, яка виготовляється, безпосередньо обумовлює хід виробничого процесу і склад відповідних підрозділів.

З розвитком і поглибленням спеціалізації зменшується кількість виробничих підрозділів підприємств, спрощується його структура. Навпаки, чим більше універсальним є підприємство, тим складніша його структура. Підприємства, розташовані у віддалених від промислових центрів регіонах, як правило, більш універсальні та автономні.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Конкурентоспроможність торгівельного підприємства
Одна з найважливіших задач розвитку підприємства і країни в цілому, нерозривно пов`язана з ефективністю виробництва, забезпечення випуску необхідної кількості сучасних виробів та покращення якості, досягнення конкурентоспроможності пр ...

Оцінка демографічного потенціалу регіону
Основа кожної держави - це населення, люди, які є її громадянами, носіями державного суверенітету. Нормальний розвиток держави неможливий без достатньої кількості населення, його працересурсного та інтелектуального потенціалу, виробни ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.