Розділи економіки

Проблеми, пов'язані із демографічним потенціалом Вінницької області. Шляхи їх вирішення та перспективи

За роки незалежності України демографічний розвиток Вінницької області відбувався під впливом значного ряду факторів - глобалізаційних, історичних, політичних, соціально-економічних, власне регіональних. Внаслідок їхньої взаємодії Вінницька область має одні з невтішних показників серед інших областей щодо скорочення народжуваності, зростання смертності, прогресивного росту чисельності дітей, які народилися поза шлюбом, збіль-шення від’ємного сальдо міграції населення тощо, що створює суттєві проблеми для забезпечення стабільного розвитку країни.

У демографічному розвитку для Вінницької області важливі не лише кількісні аспекти, але і якісні. Відбувається перегляд жінками їхніх головних життєвих цінностей - сімейних. Існує протиріччя між бажаннями і можливостями жінок щодо поліпшення демографічної ситуації, яке характеризується бажанням мати більше дітей, ніж є нині, прагненням родити, з одного боку, і самим фактом народження, з іншого боку. Існують проблеми й гендерних відносин у сімейно - побутовій сфері. Серед особливих демографічних факторів сучасної демографічної ситуації у Вінницькій області основною стає тенденція переходу від дводітної до однодітної сім’ї, що для майбутнього демографічного розвитку країни не є бажаним, оскільки веде до суттєвих екстернальних та інфернальних наслідків.

Також, необхідно активізувати роботу з поліпшення стану здоров’я жителів Вінницької області, зниження смертності та підвищення тривалості життя населення шляхом:

- усунення перешкод у масовій доступності населення до засобів збереження й поліпшення здоров’я (відновлення фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАП) дільничних лікарень у сільській місцевості);

- створення умов праці, які забезпечувати-муть творчий розвиток працівника, його фізичне і психічне здоров’я;

- формування у населення активної та свідомої поведінки самозбереження;

- створення безпечного для життя і здоров’я навколишнього середовища;

- подальший розвиток ефективної системи охорони здоров’я і медичних послуг.

Важливим, також, є прийняття програми подолання негативних наслідків старіння населення на основі:

- забезпечення економічних передумов гідного життя в пенсійному віці;

- створення умов для реалізації творчого й трудового потенціалів похилих людей;

- сприяння розвитку в суспільстві взаємодії поколінь і зміцненню взаєморозуміння між представниками різних вікових груп.

Програма регулювання міграційних процесів Вінницької області повинна орієнтуватися на:

- сприяння поверненню етнічних українців і колишніх громадян України забезпеченні повернення зовнішніх трудових мігрантів;

- забезпеченні соціального захисту громадян України, які працюють за кордоном;

- запобіганні нелегальної трудової міграції населення за межі країни;

- недопущенні нелегальної транзитної міграції; вирівнюванні вікової еластичності зовнішніх міграційних процесів.

Подолання негативних демографічних тенденцій - складний і тривалий процес. Його мета полягає у поліпшенні якості життя населення, збереженні та відтворенні його життєвого й трудового потенціалу. Важливим аспектом є пристосування демографічної політики до формуючого ринкового механізму. У науковому плані в цьому контексті важливо здійснити соціологічний мо-ніторинг регіональних демографічних проблем, враховуючи необхідність постійного розширення поля дослідження - фактора глобалізації соціально - економічних процесів, етноконфесіональних особливостей, взаємозв’язку регіональних і національних демографічних проблем.

Розглянемо інші можливі шляхи покращення демографічного потенціалу Вінницької області, які включають:

. Запровадження спеціального податку, спрямованого на підвищення народжуваності українського етносу. Запровадження твердих законодавчих заходів, які сприятимуть найефективнішому, цільовому використанню цього податку.

. Виявлення і постановка на державний облік усіх осіб, хворих на венеричні захворювання. Заборона анонімного лікування подібних захворювань.

. Скорочення продажу протизаплідних засобів та інших видів контрацепції (за винятком окремих медичних випадків).

. Зниження рівня алкоголізації населення шляхом ідеологічного впливу, заборона продажу на території України алкогольних і тютюнових товарів іноземного виробництва. Запровадження карної відповідальності за самогоноваріння.

. Пропаганда ранніх шлюбів, що, по-перше, приведе до збільшення народонаселення, а по-друге, зробить структуру суспільства молодшою. Запровадження курсу статевого виховання в середній школі для підготовки молоді до цього кроку.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Роль грошей в економіці України
За роки незалежності в сфері економіці України відбулося багато реформ. Багатьом з них навіть сьогодні ще важко дати об’єктивну оцінку. Але все ж існують позитивні результати завдяки вміло впровадженим грошово-кредитній, бюджетно-пода ...

Проблема дискримінації на ринку праці України та шляхи її подолання
Актуальність обраної теми доводиться тим, що й зараз ми живемо у середовищі, де дискримінація є поширеною. Ми не тільки маємо уяву про дискримінацію у трудовій сфері, але деякі знайомі кожного з нас стикався з цією проблемою, це я можу ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.