Розділи економіки

Розробка програми забезпечення цільового рівня економічної безпеки підприємства

Наведені вище цільові параметри ЕБП в цілому є загальними для всіх підприємств. Їх урізноманітнення та розширення повинні забезпечуватись під час формування програми для окремого підприємства з урахуванням його виду та особливостей діяльності.

1) Критерії і показники безпеки підприємства

Під час складання програми забезпечення ЕБП пропонуємо здійснювати відбір конкретних показників на базі одного з 2х підходів:

на основі евристичних методів із залучення бригади експертів. В цьому випадку найбільш ефективним є метод "Дельфі".

Метод "Дельфі", або метод "дельфійського оракула", являє собою ітеративну процедуру анкетного опитування. При цьому дотримується вимога відсутності особистих контактів між експертами та забезпечення їх повною інформацією за всіма результатами оцінок після кожного туру опитування зі збереженням анонімності оцінок, аргументації і критики. [87].

Виходячи з розуміння суті поняття економічної безпеки вважаємо, що в системі показників повинні бути сформульовані такі блоки:

індикатори якості потенціалу;

індикатори виробництва;

індикатори стану ринку та позиції на ньому суб‘єкта господарювання;

індикатори фінансового стану підприємства;

соціальні індикатори;

екологічні індикатори;

Після підбору необхідних індикаторів для підприємства, яке буде оцінюватись, потрібно обрати підхід для визначення рівня економічної безпеки. На нашу думку, найбільш вдалою буде оцінка рівня економічної безпеки за моделлю тримірної діагностики, але при відповідному до особливостей підприємства наборі показників для визначення поточної, тактичної та стратегічної безпеки.

4) Заходи щодо реалізації забезпечення ЕБП

Основні заходи, яких слід вжити для забезпечення ЕБП підприємства:

) Підвищення рівня поточної безпеки;

2) Забезпечення високого рівня прибутковості основної діяльності;

) Забезпечення високого рівня ефективності використання ресурсів;

) Забезпечення високого рівня ліквідності активів (оскільки низька ліквідність активів підприємства може спричинити втрату платоспроможності та його банкрутство впродовж наступного року або навіть місяця);

) Покращення рівня науково-технологічного потенціалу.

В цілому дані заходи необхідно розглядати в розрізі окремих складових ЕБП. Зокрема, для фінансової - відмова від здійснення фінансових операцій рівень ризику яких є надмірно високим; Відмова від продовження господарських відносин з партнерами, які систематично порушують контрактні зобов‘язання; відмова від використання у великих об‘ємах позикового капіталу; відмова від використання тимчасово вільних грошових активів у короткострокових фінансових інвестиціях. Для інформаційної - управління інформаційною безпекою; чіткий розподіл обов‘язків, які повинні виконувати відповідальні особи з питань збереження інформації та її конфіденційності. Для силової - гарантування безпеки майна, капіталу та співробітників підприємства, для техніко-технологічної - розробка технологічної стратегії розвитку підприємства та для кадрової - чітко сформульована організація системи управління персоналом.

Під час формування системи основних заходів було побудовано стратегічну карту досягнення економічної безпеки (Додаток І), за допомогою якої вдалося ще раз довести те твердження, що всі завдання можуть бути виконані лише завдяки чітко сформульованій організації системи управління персоналом. Виконання завдань по всіх блоках є передумовою успішного досягнення виконання завдань основного, а саме фінансового блоку.

5) Формування та механізм контролю за реалізацією програми (визначення всіх зацікавлених сторін та їх повноважень щодо управління реалізацією програми)

Контроль за реалізацією програми повинні здійснювати зацікавлені особи (кредитори, власники, органи державного управління тощо) шляхом перевірки результатів виконання поставлених завдань підрозділами та виконавцями. Також для забезпечення швидкого та ефективного виконання поставлених завдань необхідно звернути увагу на методи стимулювання персоналу та провести навчальні тренінги стовно ознайомлення працівників з важливістю та доцільністю забезпечення виконання даної програми.

В будь-якому випадку за реалізацією програми забезпечення ЕБП контроль повинен здійснювати керівний апарат підприємства.

В ході виконання робіт за стратегічними планами та програмами треба встановлювати та контролювати конкретні терміни стосовно всіх робіт, які виконують усі учасники програми, постійно вирішувати питання щодо перерозподілу ресурсів, кооперації та взаємодії між окремими виконавцями і завданнями, а також щодо оцінки результатів ефективності прийнятих рішень. Усе це знаходить відображення в роботах з координації окремих видів діяльності з метою вчасного і якісного досягнення цілей. Контроль реалізується за допомогою обліку. На основі результатів, отриманих за допомогою обліку, можна приймати рішення про характер і напрямки змін, що здійснюються на підприємстві, від якості обліку залежить якість прийнятих рішень та ефективність функціонування підприємства взагалі.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Розробка антикризової фінансової стратегії підприємства ТОВ Альфа–Стар
Перехід до ринкових форм господарювання, та більш жорсткі умови конкуренції, призводять до неплатоспроможності окремих суб'єктів господарювання. Для них характерні: неефективне управління, криза неплатежів, високий ступінь зносу основн ...

Статистичний аналіз виробництва зерна в господарствах Барвінківського району Харківської області
Сільське господарство є життєво необхідним видом економічної діяльності народного господарства, оскільки зачіпає інтереси буквально кожної людини. Адже нині понад 80 % фонду споживання формується за рахунок продукції сільського господ ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.