Розділи економіки

Обґрунтування основних шляхів зростання ефективності господарчої діяльності підприємства

Однак, в цьому плані законодавство України є недосконалим.

Так як ПАТ «АЗМК» відноситься до підприємств машинобудівного комплексу, то і регулюється його діяльність відповідною нормативно - законодавчою базою.

Зі значного переліку нормативно-правових документів, які спрямовані на покращення розвитку машинобудівної галузі, можна виділити Постанову Кабінету Міністрів України “Про затвердження державної програми розвитку машинобудування на 2006-2011 роки”[9], у якій охарактеризовано стан розвитку галузі, розкрито її слабкі сторони. Про критичний стан машинобудування України свідчить перевищення імпорту над експортом у 1,5 разів, незначна частка машинобудування у структурі промисловості України порівняно з розвинутими країнами світу.

Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів державного бюджету; власних коштів підприємств та організацій галузі машинобудування; інших джерел. Загальний обсяг коштів на фінансування Програми становить 31330,5 млн. гривень, у тому числі 2156,5 млн. гривень з державного бюджету. При цьому 1885 млн. гривень надаються як довгострокові позики. Обґрунтування фактичного обсягу фінансування за рахунок коштів державного бюджету здійснюється Мінпромполітики і враховується у проектах Державного бюджету та Державної програми економічного і соціального розвитку України на відповідний рік в установленому порядку [10].

Для забезпечення прискореного ефективного розвитку галузі машинобудування, що безпосередньо впливає на діяльність досліджуваного підприємства у цій галузі, необхідна з боку державного регулювання розробка і впровадження дієвих інституційних, нормативно-правових та економіко-мотиваційних заходів. Конкретними інструментами досягнення цілей є податкова система, кредитно-страхувальне регулювання, митне й нетарифне регулювання, розміщення провідних замовлень національних монополістів і найбільших виробників саме на українській території, запобігаючи відтоку капіталів і потенційних обігових коштів підприємств машинобудування за кордон, створення відповідних інститутів, надання державних гарантій.

Якщо все вищезазначене буде мати не лише теоретичні засади, а дійсно виконуватиметься державою, то підприємство матиме впевненість у своєму подальшому розвитку, відчуватиме підтримку держави, та зі свого боку максимально сприятиме національним інтересам та державному розвитку.

10. Інфраструктура. Важливою передумовою зростання ефективності діяльності підприємств (організацій) є достатній рівень розвитку мережі різноманітних інституцій ринкової та виробничо-господарської інфраструктури. За сучасних умов господарювання всі підприємницькі структури користуються послугами інноваційних фондів і комерційних банків, бірж (товарно-сировинних, фондових, праці) та інших інститутів ринкової інфраструктури. Безпосередній вплив на результативність діяльності підприємств (організацій) справляє належний розвиток виробничої інфраструктури (комунікацій, спеціалізованих інформаційних систем, транспорту, торгівлі тощо). Вирішальне значення для ефективного розвитку всіх структурних елементів економіки має наявність широкої мережі установ соціальної інфраструктури.

. Структурні зміни в суспільстві також впливають на показники ефективності на різних рівнях господарювання. Найважливішими є структурні зміни економічного та соціального характеру.

Головні з них відбуваються в таких сферах:

а) технології, наукові дослідження та розробки супроводжувані революційними проривами в багатьох галузях знань (пропорція імпортних та вітчизняних технологій);

б) склад та технічний рівень основних фондів (основного капіталу);

в) масштаби виробництва та діяльності (переважно за деконцентрації з допомогою створення малих і середніх підприємств та організацій);

г) моделі зайнятості населення в різних виробничих і невиробничих галузей; д) склад персоналу за ознаками статі, освіченості, кваліфікації тощо.

Нажаль, в Україні зараз спостерігається відтік наукових працівників за кордон, тому це значно ускладнює діяльність підприємства у сфері розробок та впровадження новітніх технологій. Зі свого боку, ПАТ «АЗМК» стимулює своїх інженерів та наукових працівників високою заробітною платою та стабільністю працевлаштування, однак це не має значного впливу щодо вирішення проблеми на загальнодержавному рівні. Тому, багато технологій доводиться закуповувати у зарубіжних партнерів, що становить значні втрати для підприємства.

Загострилася кадрова проблема. Середній вік працівників на підприємстві перевищує 55 років. Щодо ряду нових професій, пов'язаних із створенням і застосуванням комп'ютеризованих виробництв, упровадженням високих технологій, ця проблема потребує особливої уваги. Тому заводу доцільно залучати до роботи молодих спеціалістів та інвестувати в їхню освіту та підвищення кваліфікації.

Лише вміле використання всієї системи перелічених чинників може забезпечити достатні темпи зростання ефективності виробництва (діяльності). При цьому обов’язковість урахування зовнішніх чинників не є такою жорсткою, як чинників внутрішніх.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7 8

Подібні статті по економіці

Теоретичні засади методики аналізу фінансових інвестицій
Відомо, що основна мета діяльності кожного підприємства полягає у отриманні найбільшого прибутку. В процесі інвестиційної діяльності підприємство повинно так спланувати свою діяльність, щоб при найменшій сумі вкладень отримати найбільш ...

Статистичне дослідження
Статистика - це наука, яка вивчає кількісну сторону масових суспільних, соціально-економічних та інших явищ в нерозривному зв'язку з їх якісною стороною в певних умовах місця і часу. Отже, предмет статистики - кількісна сторона масов ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.