Розділи економіки

Економічний механізм формування і використання необоротних активів

Підвищення частки прогресивного устаткування сприяє впровадженню сучасних прогресивних технологій.

Оцінюючи технічний рівень основних засобів, доцільно розглянути організацію ремонту, модернізації засобів праці і виконання ремонтних робіт, звертаючи увагу на виконання ремонтних робіт у строк, високу якість ремонту, його економність. Для аналізу ступеня задоволення технічних потреб за основу розрахунку беруть величину виробничої потужності, яка визначається за продуктивністю активної частини основних засобів. При цьому, здійснюючи аналіз, необхідно враховувати виділення технологічної, виробничої та загальногосподарської системи основних засобів.

Структура основних засобів, що забезпечує технологічний процес виробництва, визначає технологічну систему основних засобів. Виробнича система охоплює технологічну систему, а також необхідну інфраструктуру основних засобів для функціонування технологічної системи. А загальногосподарська система основних засобів містить виробничу систему, інфраструктуру основних засобів, які забезпечують повноцінну життєдіяльність підприємства і створюють умови для її прогресу. Для перелічених систем необхідна збалансованість. Як нестача, так і надлишок основних засобів за будь-якою системою або обмежують ділову активність підприємства, або формують непродуктивні витрати.

Оцінка ефективності використання основних засобів як одного з основних видів виробничих ресурсів, базується на використанні загальної для всіх видів ресурсів методики оцінки, яка передбачає обчислення і аналіз показників віддачі та місткості.

Під запасами ресурсів розуміють наявний обсяг .ресурсів на звітну дату, а під витратами - поточні витрати ресурсів, зокрема, за основними засобами - амортизацію. При зіставленні запасів ресурсів з доходом (виручкою) від реалізації продукції за звітний період слід обчислювати середню величину запасів за той же період.

Одним із узагальнювальних показників ефективності використання основних засобів є фондовіддача, зростання якої є одним з факторів інтеисивного зростання обсягу виробленої продукції.

Ф =ЧД/СрВоз , (1.5)

де ЧД - чистий дохід; СрВоз- середньорічна вартість основних засобів.

Зростання фондовіддачі - головний фактор економії коштів, вкладених в основні засоби. З метою виявлення ефективності використання різних груп основних засобів показник фондовіддачі обчислюється за групами основних засобів, тобто за мінусом вартості основних засобівсоціального призначення,за активною часткою промислово-виробничих запасів (машинам і обладнанню). Зіставлення темпів зміни фондовіддачі за різними групами основних засобів дає можливість визначити напрями удосконалення їх структури.

Іншим показником ефективності використання основних засобів є фондомісткість, яка визначається як відношення середньої вартості основних засобів до обсягу виробленої продукції і є оберненим показником до фондовіддачі. Особливого змісту набувають обчислення і оцінка фондомісткості в динаміці. Зміна фондомісткості вказує на приріст або зменшення вартості основних засобів на 1 грн виробленої продукції і застосовується при визначенні суми відносної економії чи перевитрат коштів у основних засобах.

Фс=СрВоз/ЧД, (1.6)

де ЧД-чистий дохід; СрВоз- середньорічна вартість основних засобів.

Співвідношення темпів приросту вартості основних засобів і темпів приросту обсягу випущеної продукції дає змогу визначити граничний показник фондомісткості, тобто приріст основних засобів на 1% приросту продукції. .Якщо граничний показник фондомісткості менший одиниці, має місце підвищення ефективності використання основних засобів і зростання коефіцієнта використання виробничої потужності.

Рентабельність основних засобів характеризує величину чистого прибутку, яку приносить кожна гривня основних засобів підприємства.

Р= ЧД/Оз, (1.7)

де, ЧД - чистий дохід; Оз - основні засоби.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Подібні статті по економіці

Процес формування, побудови та створення підприємства
В сучасному світі стрімкого розвитку ринкових відносин слово "підприємство" давно здобуло звичного змісту. Кожен охочий може стати підприємцем здійснивши декілька операцій на ринку, що принесли певний прибуток. Не важко просто володіти стат ...

Розміщення продуктивних сил Німеччини
Тема курсової роботи - “Розміщення продуктивних сил Німеччини”. На сьогоднішній час дана тема є більш ніж актуальною для нашої країни, адже Німеччина є найбільшим донором України на двосторонньому рівні. Державні заходи підтримки з бок ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.