Розділи економіки

Економічний механізм формування і використання необоротних активів

Показники складу обладнання і використання робочого часу характеризують екстенсивну форму використання обладнання. Інтенсивність використання обладнання підприємства вимірюється кількістю виробленої продукції одним верстатом за одиницю часу. На продуктивність одиниці обладнання в свою чергу впливають такі фактори:

* використання прогресивної технології;

* використання сучасних методів організації та управління виробництвом;

* рівень кваліфікації промислово-виробничого персоналу.

Аналіз причинно-наслідкових зв'язків у факторній системі фондовіддачі дає змогу побудувати декілька варіантів детермінованих факторних моделей:

) модель залежності фондовіддачі основних засобів від фондовіддачі їх активної частини та питомої ваги активної частини у загальній вартості основних засобів.

) модель залежності фондовіддачі основних засобів від фондовіддачі діючих машин і обладнання, питомої ваги активної частини у вартості основних засобів і питомої ваги діючого обладнання в активній частині.

Такі перетворення дають змогу вивчити вплив використання робочого часу і середньої вартості одиниці обладнання на фондовіддачу діючого обладнання. Приймаючи до уваги, що вартість діючого обладнання визначається як добуток кількості одиниць обладнання і середньої вартості одиниці обладнання, а випуск продукції - як добуток середньорічного виробітку та фактичного (корисного) фонду робочого часу.

Корисний час роботи обладнання залежить від номінального фонду робочого часу і коефіцієнта завантаження обладнання. Номінальний робочий час можна представити в свою чергу як добуток кількості відпрацьованих днів,коефіцієнта змінності і середньої тривалості одної зміни.

Таким чином,факторна модель фондовіддачі основних засобів дає змогу вивчити вплив складу обладнання,продуктивності одиниці обладнання за одну годину корисного часу і показників використання часу.

Зв’язок між факторами та результативним показником є функціональним,отже,факторний аналіз фондовіддачі основних засобів на її основі може здійснюватись за допомогою модифікованого методу ланцюгових підстановок.

Методика кількісної оцінки впливу факторів на зміну фондовіддачі складається з таких елементів:

. Визначення абсолютної зміни фондовіддачі у звітному періоді;

. Побудова детермінованої мультиплікативної моделі;

. Поетапна оцінка кількісного впливу факторів на зміну фондовіддачі.

Інтенсивне використання основних засобів характеризується натуральними та умовно-натуральними показниками: отриманою продукцією з 1 м виробничої площі; чистим прибутком з 1 м виробничої площі; навантаженням на виробничу одиницю та іп. Вказані показники характеризують також ефективність використання виробничих засобів у пасивній частині. Випуск продукції з 1 м виробничої площі визначають як відношення обсягу випущеної продукції підприємства до його виробничої площі. Зростання виробленої продукції з 1 м виробничої площі свідчить про підвищення ефективності її використання. Під час аналізу враховують прогресивні зміни у структурі виробничої площі.

Наявність, структура, технічний стан основних засобів та ефективність їх використання є визначальними факторами виробничої потужності підприємств.

Виробнича потужність - це максимально можливий обсяг виробництва продукції визначеного асортименту і якості за одиницю часу. Вона визначається потужністю провідних виробничих підрозділів (цехів, дільниць) і має визначальну роль в аналізі збалансованості забезпечення основними засобами.

Виробнича потужність провідних підрозділів визначається за формулою:

ПМ=n* Нт*Ф; (1.11)

де ПМ - виробнича потужність підрозділу (цеху, дільниці);- кількість одиниць однойменного ведучого обладнання, од.;

Нm - годинна технічна (паспортна) потужність одиниці обладнання, од.; Ф - фонд часу роботи обладнання, годин.

До головних елементів, що визначають виробничу потужність, належать:

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Подібні статті по економіці

Підвищення ефективності використання ОВФ в часі і вплив його на господарську діяльність підприємства
Капітал у буквальному розумінні означає головну суму коштів, необхідних для започаткування та здійснення виробництва (діяльності). Власник капіталу, купуючи на ринку товари – робочу силу й засоби виробництва, - поєднує їх у про ...

Ринок праці, політика зайнятості, відтворення робочої сили
Сучасний етап розвитку зв'язаний з новим поглядом на робочу силу як на один із ключових ресурсів економіки. Тому свідчення - ріст ролі людського фактора в умовах технологічного етапу НТР, коли в наявності пряма залежність результ ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.