Розділи економіки

Документальне оформлення операцій з обліку розрахунків з покупцями і замовниками

На виконані роботи на сторону і послуги виписують рахунок-фактору

(додаток В) та платіжну вимогу-доручення.

На всіх первинних розрахункових документах окремим рядком має бути вказана сума податку на додану вартість. Підприємства, які є платниками податку на додану вартість і зареєстровані у податковій інспекції, повинні надати покупцеві податкову накладну (додаток Ж)

із зазначенням у ній дати виписки, порядкового номера продавця і покупця, умови продажу і форми ведення розрахунків. Належним чином оформлені документи є підставою для виконання покупцями (замовниками) зобов’язань із проведення розрахунків. Підприємства також можуть передавати свою продукцію для продажу посередникам за договорами комісії (консигнації), які здійснюють розрахунки не з покупцями, а з комісіонерами (консигнаторами) [20].

Покупці продукції (товарів) замовники робіт (послуг) зобов’язувані виконувати договірні умови здійснення розрахунків за договірними сумами у встановлені терміни, проте можуть виникнути непередбачені обставини, які перешкоджають своєчасному виконанню зобов’язань або виконанню їх взагалі. Такими обставини можуть бути: тимчасова або стійка фінансова неплатоспроможність ; банкрутство; форс-мажорні обставини.

Через несвоєчасну оплату покупцями (замовниками) відвантаженої продукції, виконаних робіт, наданих послу виникають сумнівні борги. Для покриття сумнівних боргів підприємства створюють резерв сумнівних боргів.

При виникненні форс-мажорних обставин (воєнні дії, пожежі, повені тощо) можуть мати місце випадки повної або часткової втрати товарів у дорозі, їх пошкодження, знищення та ін. Аби уникнути збитків за заданих обставин продавці або покупці можуть застрахувати відвантаженні цінності за зазначеними страховими подіями . Усі підприємства реалізацію своєї продукції, товарів, робіт, послуг відображають на момент відвантаження продукції, підписання актів виконаних робіт (послуг). Розрахунки з покупцями і замовниками за товарно-матеріальні цінності послуги здійснюються, як правило, після відвантаження продукції або надання послуг.

При передачі продукції підприємством покупцю повинна бути документально підтверджена, щоб уникнути непорозумінь, які можуть виникнути при розрахунках. Відпуск продукції зі складу підприємства проводиться на підставі довіреності, яка пред’являється представником покупця разом з документами, що засвідчує його особу. В довіреності повинні бути заповнені всі реквізити підприємства-покупця, зазначено найменування і кількість отриманої продукції, термін дії довіреності, особистий підпис представника покупця, підтверджений керівником і головним бухгалтером підприємства-покупця, з наявністю відтиснення печатки. Причому, підпис представника покупця на довіреності повинен бути ідентичний підпису одержувача продукції на відвантажувальних документах. Порядок обліку і оформлення довіреностей регулюється Інструкцією №99 від 16.05.1996 року затвердженою наказом Міністерства фінансів України (зі змінами і доповненнями).

Відпуск продукції здійснюється на підставі накладної

з одночасним оформленням податкової накладної

. Якщо договором передбачена передплата, то покупцю спочатку виписується Рахунок-фактура на основі якої здійснюється оплата за продукцію. У разі доставки продукції покупцю транспортом постачальника важливе значення має чітке і правильне оформлення товарно-транспортних накладних з підписами і печаткою одержувача, що засвідчує отримання товарів або продукції. Товарно-транспортні накладні оформляються в порядку встановленому Інструкцією №228/253 від 07.08.1996 р., затвердженої наказом Міністерства статистики і Міністерства транспорту України. Але взагалі покупці самі обирають продукцію, тому заповнення товарно-транспортної не є обов’язковим.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Системи інвестицій поняття, структура, принципи функціонування
Процес розвитку ринкових відносин зумовлює необхідність подальшого дослідження організаційно-економічних умов здійснення інвестиційної діяльності, формування і використання інвестиційного потенціалу та удосконалення методів забезпеченн ...

Теоретичні підходи щодо регіонального розвитку сфери туризму як складової економіки регіону
Актуальність теми. Розвиток рекреаційно-туристичної сфери для багатьох країн є на сьогодні однією з головних задач. Україна, яка розташована в центрі Європи на перехресті транспортних шляхів, і яка має для поступального розвитку своєї ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.