Розділи економіки

Сутність та поняття рентабельності

Показники рентабельності є важливими характеристиками факторного середовища формування прибутку підприємств. Тому вони обов'язкові при проведенні порівняльного аналізу й оцінці фінансового стану підприємства. При аналізі виробництва показники рентабельності використаються як інструмент інвестиційної політики й ціноутворення.

Сукупність показників рентабельності всебічно відбиває ефективність виробничої (операційної), інвестиційної та фінансової діяльності підприємства і відповідає інтересам учасників економічного процесу.

При цьому в розрахунку більшості показників рентабельності як отриманий ефект виступає показник чистого прибутку, однак може використатися прибуток від продажу продукції, прибуток до оподатковування й ін. На практиці найбільше поширення одержав перший з них.

Як витрати можуть виступати різні показники, зокрема, середня величина активів, власного капіталу, собівартості продукції, виторгу й ін.

Крім наведених показників розраховують також коефіцієнти рентабельності по всій продукції й окремих її видах.

По своєму економічному змісті всі показники ефективності являють собою відношення результату до витрат або до ресурсів:

Існує два підходи до оцінки економічної ефективності - ресурсний, орієнтований на економію ресурсів і витратний, орієнтований на мінімізацію поточних (операційних) витрат.

Залежно від того, що приймають як ефект функціонування організації - обсяг виробництва (реалізації) продукції або фінансовий результат, - розрізняють показали виробничої ефективності й показники фінансової ефективності.

У теорії й практиці аналізу застосовують різні показники рентабельності, що розрізняються як цілями застосування, так й методикою їхнього розрахунку й інтерпретації:

1 Показники, що характеризують рентабельність продаж.

2 Показники, що характеризують рентабельність діяльності.

Показники, що характеризують рентабельність ресурсів [30, c.252].

Систему показників рентабельності продукції можна представити у такий спосіб:

рентабельність реалізованої продукції визначається за формулою

Рентабельність продукції визначається на всю продану продукцію і за окремими її видами.

Рентабельність продукції можна обчислити також як відношення прибутку до обсягу реалізованої продукції. Саме в такому вигляді цей показник використовують в зарубіжній практиці;

· у фінансово-економічному аналізі досить широкого застосування набув показник рентабельності продукції, який визначається так:

(1.6)

Рентабельність продукції показує, скільки припадає чистого прибутку на одну гривню реалізованої продукції. Тобто цей показник характеризує доходність від реалізованої продукції;

· рентабельність реалізованої продукції за прибутком від реалізації визначається за формулою:

(1.7)

Ця формула показує, скільки прибутку від реалізації припадає на одиницю виручки від реалізації продукції, тобто частку прибутку в виручці.

Також важливе значення мають показники рентабельності інвестованих ресурсів (капіталу). Вони обчислюються в кількох модифікаціях:

─ рентабельність активів;

─ рентабельність власного капіталу;

─ рентабельність акціонерного капіталу.

Рентабельність активів відображає розмір чистого прибутку в одній гривні активів. Цей показник розраховується як відношення чистого прибутку до вартості всіх активів підприємства. Коефіцієнт рентабельності активів характеризує ефективність використання активів підприємства. Він обчислюється за наступною формулою:

Обчислюючи цей показник враховують наступне: якщо підприємство здійснює різні види діяльності (за її диверсифікації), то в цьому випадку поряд із рентабельністю всіх активів визначають рентабельність за окремими видами діяльності (наприклад, рентабельність виробництва, сервісного обслуговування, комерційної діяльності тощо).

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Регіональний розвиток і розміщення залізничного транспорту України
За своїми природними географічними умовами Україна належить до держав, які мають всі необхідні дані для торгових контактів із зарубіжними країнами через залізничний транспорт. Сама доля подарувала нашій країні вигідне географічне полож ...

Інвестиційна модель Дж. М. Кейнса
З часів зародження економіки, одна з напруженіших дискусій ведеться навколо питання: чи існує в економіці тенденція про довгострокову рівновагу з повною зайнятістю. Застосовуючи сучасну економічну мову, визначимо "як класичні теорії і ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.