Розділи економіки

Сутність та поняття рентабельності

Наведемо формулу обчислення рентабельності позаоборотних активів:

де Рпа - рентабельність позаоборотних активів, %;

Рентабельність оборотних активів розраховується за формулою:

де Роа - рентабельність оборотних активів, %;

Ефективність діяльності організації значною мірою може бути охарактеризована показниками ефективності використання активів, що розраховують як відношення отриманого прибутку до величини використовуваних ресурсів.

При розрахунку показників рентабельності активів необхідно вибрати спосіб розрахунку величини активів. Розрахунок можна проводити по даним про стан активів на конкретну дату (кінець звітного періоду) або шляхом визначення середньої величини за період. Більш доцільним є використання середньорічної величини активів, тому що при цьому враховуються всі зміни в процесі формування активів протягом усього аналізованого періоду й,отже, розрахунок буде більше точним.

Крім того, необхідно вибрати показник прибутку, що буде використовуватися в розрахунку коефіцієнта рентабельності активів.

Для цього можна використати наступні показники прибутку:

- валовий прибуток;

- прибуток від продажів;

прибуток до оподатковування;

чистий прибуток;

За допомогою даного показника можна зробити оцінку загальноекономічної ефективності використання активів організації.

Економічний зміст даного показника полягає в тому, що він характеризує величину прибутку, що одержує організація на одиницю сукупного капіталу, вкладеного в активи, для всіх зацікавлених сторін.

Показник є одним з найбільш важливих індикаторів конкурентноздатності організації. Рівень конкурентноздатності визначається за допомогою порівняння рентабельності активів організації зі середньогалузевим коефіцієнтом.

Загальна сума прибутку, зароблена для себе й для кредиторів й віднесена до загальної суми активів, на думку багатьох західних економістів й аналітиків, є найкращим показником, що відображає ефективність діяльності організації. Він характеризує прибутковість всіх активів організації незалежно від джерела їхнього формування.

Деякі економісти пропонують при розрахунку рентабельності активів із загальної суми активів виключати непрацюючі активи (надлишкові основні засоби й запаси, нематеріальні активи, витрати майбутніх періодів й ін.). Даний підхід корисний при використанні показника рентабельності капіталу в якості інструмента внутрішнього керування й контролю й не годиться для оцінки ефективності організації в цілому.

Багато хто з аналітиків при розрахунку рентабельності активів використовують показник чистого прибутку:

(1.11)

Методологія факторного аналізу показників рентабельності передбачає розкладання вихідних формул розрахунку показника по всіх якісних і кількісних характеристиках інтенсифікації виробництва й підвищення ефективності господарської діяльності. Наприклад, для аналізу загальної рентабельності (рентабельності активів) можна використати трьох- або п’ятифакторну модель.

Рентабельність чистого оборотного капіталу:

(1.12)

де Рчок - рентабельність чистого оборотного капіталу, %;

ЧОК - середня величина чистого оборотного капіталу за розрахунковий період (ЧОК = оборотні активи - короткострокові зобов'язання).

Рентабельність власного капіталу розраховується як відношення чистого прибутку підприємства до середньорічної вартості власного капіталу і характеризує ефективність вкладення коштів до даного підприємства:

де Рвк - рентабельність власного капіталу, %.

Рентабельність акціонерного капіталу (Рак) свідчить про верхню межу дивідендів на акції і показує, скільки чистого прибутку припадає на одиницю статутного капіталу:

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Стратегія розвитку України в умовах глобалізації
Сьогодні економічний розвиток жодної країни не можна розглядати поза контекстом процесу глобалізації. Глобалізація впливає на розвиток світових ідеологій, інтенсивну боротьбу за встановлення світового порядку, стрибкоподібне зростання кіль ...

Суть и развитие монополий
Монополії бувають різні. Економічні, політичні і технологічні. Гло­бальні і локальні. Державні і приватні. Абсолютні і відносні. Природні і штучні. Внутрішні та зовнішні. Національні і міжнародні. Монополії влади, управління та власнос ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.