Розділи економіки

Поняття та функціональна структура підприємства

Структура підприємства - це його внутрішній устрій, який характеризує склад підрозділів і систему зв'язків підпорядкованості та взаємодії між ними, які складають єдиний господарський об'єкт.

Структуру підприємства також визначають функції, які ним виконуються. До таких функцій відносять:

• виготовлення продукції виробничого і особистого споживання;

• продаж та постачання продукції споживачам;

• обслуговування продукції, що продана;

• матеріально-технічне забезпечення виробництва на підприємстві; управління та організація праці персоналу підприємства;

• сприяння розвитку і зростанню обсягів виробництва;

• підприємництво та інші.

Ці функції конкретизуються в залежності від розмірів підприємства, його галузевої приналежності, ступеня спеціалізації і кооперації, наявності соціальної інфраструктури, форми власності.

Стійкої стандартної структури підприємства не існує. Вона коректується під впливом виробничо-економічної кон'юнктури, НТП, соціально-економічних процесів. Поряд із цим усі виробничі підприємства мають схожі функції, головні з яких - виготовлення і збут продукції. Щоб забезпечити нормальне функціонування, підприємство повинне мати в своєму складі цехи по виготовленню основної продукції та по обслуговуванню виробничого процесу. Окрім того, кожне підприємство, незалежно від його розмірів, галузевої приналежності і рівня спеціалізації, постійно працює над оформленням замовлень на виготовлення продукції; організовує її зберігання та збут замовнику, забезпечує закупівлю і постачання необхідної сировини, матеріалів, комплектуючих, інструментів, обладнання, енергоресурсів.

Нарешті, щоб кожен робітник у будь-який час виконував саме те, що необхідно підприємству, потрібні органи управління, на які покладено визначення стратегії, координація і контроль діяльності, найм та розосередження кадрів. Усі структурні ланки підприємства пов'язані за допомогою системи управління, яка стає його головним органом

Основу діяльності кожного підприємства становлять виробничі процеси, які відбуваються у відповідних підрозділах. Саме склад них підрозділів і характеризує виробничу структуру підприємства. Виробничі підрозділи можуть бути основної і неосновної (допоміжної) діяльності.

Виробничі підрозділи основної діяльності - цехи і дільниці, які займаються виготовленням продукції, призначеної для реалізації і яка визначає профіль та спеціалізацію підприємства. Підрозділи допоміжної діяльності займаються виготовленням продукції для власних потреб підприємства, а також забезпечують його нормальне функціонування.

Безпосередній вплив на структуру внутрішніх підрозділів підприємства мають його масштаби. Для виконання певних обов'язків на великих та середніх за розмірами підприємствах створюються спеціальні структурні підрозділи - відділи, цехи. На малих підприємствах обов'язки розподіляються серед персоналу за домовленістю.

На будь-якому підприємстві налагоджена взаємодія між підрозділами основного виробництва, виробничою та соціальною інфраструктурою, що дає змогу більш ефективно вирішувати існуючі проблеми всередині самого підприємства. Структура підприємства може змінюватися під впливом ринкової кон'юнктури та рівня кооперування.

Перейти на страницу: 1 2 3 

Подібні статті по економіці

Роль власності у соціально-економічних процесах
Україна як суверенна держава почала самостійно формувати власну економічну політику з часу проголошення своєї незалежності. Визначення основних напрямів цієї політики базується на принципах демократії, свободи підприємництва і відкритості ...

Система обліку, контролю і аналізу ефективності використання необоротних активів підприємства
Ринкові умови господарювання вимагають від підприємства підвищення ефективності виробництва, конкурентоздатності виробленої продукції та наданих послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм госп ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.