Розділи економіки

Поняття та функціональна структура підприємства

Підприємство є основною організаційною ланкою національного господарства України. Підприємство - це самостійний господарюючий статутний суб’єкт, який має права юридичної особи, здійснює виробничу, науково-дослідну і комерційну діяльність з метою одержання прибутку.

Згідно із законом України "Про підприємства в Україні" на території нашої держави можуть діяти підприємства таких видів:

• приватне, засноване на власності фізичної особи;

• колективне, засноване на власності трудового колективу підприємства;

• підприємство, засноване на власності об'єднання громадян (асоціації. консорціуми, концерни та інші);

• комунальне, засноване на власності відповідної територіальної громади;

• державне підприємство, засноване на державній власності;

• господарське товариство.

Спробуємо визначити, чому підприємство слід вважати системою і в якому ракурсі його треба розуміти в такому аспекті.

Підприємство - в широкому розумінні - це важлива, складна, відкрита, унікальна і необхідна феноменологічна система, яка базується на його виробничо-технічній, організаційній та економічній побудові і яка спрямована, з одного боку, на задоволення потреб громадян та розвиток національного господарства, а з другого - на підвищення ефективності його функціонування.

Звичайно, таке трактування питання вимагає деяких пояснень По-перше, під феноменологічним підходом розуміється такий підхід до розгляду відносин в межах підприємницької структури, який сприймає їх як багато аспектне явище. Тобто на таку систему можуть впливати одночасно правові, інформаційні, економічні, психологічні та інші явища чи відносини. По-друге, важливою така система є тому, що вже сама по собі забезпечує певний ступінь розвитку економічного механізму підприємства за рахунок мобілізації ресурсів, коштів і т.п. По-третє, складною систему називають тому, що вона забезпечує взаємодію абсолютно неоднорідних учасників її відносин (постачальник, підприємство, посередник, споживач). По-четверте, відкритість цієї системи проявляється в тому, що вона взаємодіє з великою кількістю учасників ринку, які мають вільний доступ до такої системи. По-п'яте, ця система виступає первинною ланкою, тобто основою національної економіки. По-шосте, система є необхідною, адже від її ефективності залежить рівень і динаміка розвитку національного господарства. Тобто, система, працюючи на власний розвиток, забезпечує розвиток усієї економіки країни.

У вузькому розумінні - під "підприємством" необхідно розуміти систему його зв'язків (виробничих, технічних, організаційних, економічних), спрямованих на підтримання його життєдіяльності і розвитку.

Головною метою підприємства як системи є: з макроекономічної точки зору, - задоволення потреб споживачів у його продукції з високими споживчими властивостями і якістю при мінімальних витратах, збільшення внеску у розвиток національної економіки; з мікроекономічної точки зору, максимізація прибутку шляхом кращого використання своїх можливостей на ринку. Основні напрямки діяльності сучасного підприємства, які допомагають досягнути його мети.

Важливим моментом для вивчення підприємства як системи є аналіз основних аспектів його системної побудови, а саме:

- Виробничо-технічний аспект. Суть його аналізу полягає у вивченні потужностей підприємства, включаючи його виробничий і кадровий потенціал, ступені спорідненості між різними ланками технологічного процесу, особливостей розвитку, а також участі у науково-технічному прогресі.

- Організаційний аспект. Суть його аналізу - у вивченні особливостей не лише організаційної структури підприємства, її основних підрозділів та апарату управління, схем взаємозв'язків та взаємодії таких підрозділів, а також параметрів зміни організаційної структури під впливом ринкової кон'юнктури та рівня кооперування.

- Економічний аспект. Суть його аналізу полягає у вивченні резервів підприємства, але вже суто економічного плану (фінансові джерела, можливості зниження собівартості продукції та інші), які справлятимуть безпосередній вплив на його подальшу прибутковість або, навпаки, збитковість.

Безумовно, що всі ці основи системної побудови підприємства перебувають у постійній взаємодії (адже, наприклад, підприємство не отримає прибутку, якщо не буде мати взаємо розвинутих виробничих і організаційних структур, підтриманих відповідним технічним рівнем), забезпечуючи досягнення головних завдань.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Прибуток підприємства. Суть, форми, та шляхи збільшення
Поняття прибутку в економічній системі існує у зв'язку з наявністю то­варно-грошових відносин, появою і розвитком інституту власності, особливо приватної. Перші визначення прибутку збігалися зі значенням валового дохо­ду, який за індивідуаліс ...

Місце України в глобалізаційних процесах
Глобалізація як історичне явище і феномен, а також як об'єктивна закономірність розвитку людства привертає все більшу увагу дослідників як у країнах Заходу, так і в країнах Сходу. В наш час формується нова галузь науки — глобалістика, яка ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.