Розділи економіки

Модель індивідуальної віддачі від інвестицій в людський капітал

звідси знаходиться r = р.

Потім ця внутрішня норма віддачі порівнюється з рентабельністю інвестицій в економіці в даний момент часу, тобто з процентною ставкою i. Якщо р> i, то інвестиції в освіту доцільні. Ці два методи не дають однакового рішення, якщо є необхідність порівняти різні варіанти інвестиційних проектів. У Додатку В представлено співвідношення значень NPV норми віддачі (або ставки відсотка) для двох освітніх планів. Перший план передбачає великі витрати на освіту, ніж другий, але в порівнянні з ним він приносить більш високі заробітки в кінці трудового періоду, які дисконтуються сильніше. Перший план характеризується більш високою чистою поточною вартістю вигод (точка А вище точки В) при нульовій ставці відсотка, але при зростанні ставки відсотка величина чистої поточної вартості вигод першого плану убуває швидше і досягає 0 при меншій ставці відсотка. ніж у другому освітньому плані, тобто внутрішня норма віддачі другого плану більш висока, ніж першого (r1 <r2). При ставці відсотка r * m NPV1 = NPV2. Якщо ринкова ставка відсотка rm <r * m, то перший варіант буде мати більш високу чисту поточну вартість вигод, ніж другий, незважаючи на те, що другий має більш високу внутрішню норму віддачі. Тоді для прийняття рішення про перевагу того чи іншого освітнього плану потрібні додаткові аргументи.

Модель інвестицій в людський капітал має прості слідства, відповідні основним параметрам моделі. Інвестувати в людський капітал тим вигідніше, чим:

більше період майбутньої трудового життя і, отже, більше віддача від інвестицій;

чим менше витрати, пов'язані з отриманням освіти; чим більше розходження в заробітках високоосвічених і нізькоосвічених працівників;

чим більшою мірою матеріальне становище і здібності дозволяють орієнтуватися на майбутнє, а не на справжній момент.

Висновки

Поняття людського капіталу стало інтенсивно використовуватися світовою наукою, гідно оцінила роль інтелектуальної діяльності, з'ясувати необхідність та високу ефективність вкладень у людський капітал. Концепція людського капіталу відіграє центральну роль в сучасному економічному аналізі. Застосування цього поняття дає нові можливості вивчення таких найважливіших проблем, як економічне зростання, розподіл доходів, місце і роль освіти в суспільному відтворенні, зміст процесу праці.

Величина людського капіталу обумовлена умовами його формування та розвитку. Тому велике значення приймають інвестиції в людський капітал на рівні сім'ї, де відбувається накопичення інтелектуальних і психофізіологічних здібностей людини, які є фундаментом для подальшого розвитку та постійного вдосконалення людського капіталу індивіда.

Людський капітал - найбільш цінний ресурс сучасного суспільства, більш важливий, ніж природні ресурси або накопичене багатство.

З трактування людини як основного капіталу безпосередньо витікала необхідність розробки кількісної оцінки людського капітала. Правильна оцінка людського капіталу дає об'єктивну оцінку всього капіталу компанії, а також добробуту всього суспільства в цілому.

Сучасна кадрова політика фірм забезпечує найбільш ефективне використання людського капіталу компанії, робить зацікавленими своїх співробітників в даному виді діяльності. Аналіз ефективності інвестицій в людину показує наскільки значимим стає для фірм витрачати величезні кошти на здоров'я і освіту працівників, оскільки в майбутньому забезпечується більший дохід всієї компанії.

Економічні оцінки людського капіталу стали широко використовуватися як на мікроекономічному, так і макроекономічному рівнях для визначення величини національного багатства, втрат суспільства від воєн, хвороб і стихійних лих, у сфері страхування життя, вигідності інвестицій в освіту, охорону здоров'я, міграцію і для багатьох інших цілей.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Ритмічність та сезонність виробництва
Найважливіше завдання будь-якого підприємства - рентабельна і стабільна робота. Одним з головних завдань є створення системи якісного постачання підприємств для забезпечення ритмічної та ефективної роботи. Тільки сучасна система постач ...

Проблеми розвитку сучасного сільськогосподарського виробництва
Для України нарощування виробництва сільськогосподарської продукції має стратегічне значення для підйому національної економіки, тому що при успішному його розвитку створюються умови для подолання кризового стану ряду суміжних галузей. ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.