Розділи економіки

Модель індивідуальної віддачі від інвестицій в людський капітал

Як вже зазначалось раніше, якісні характеристики робочої сили, здібності людини до трудової діяльності, її вміння, знання та навички можна розглядати як людський капітал. Цей капітал складається з природних здібностей окремої людини і може бути збільшений в процесі освіти, професійної підготовки, набуття досвіду роботи.

Витрати часу і коштів, необхідні для отримання освіти та професійної підготовки, можна розглядати як інвестиції в людський капітал. Такі інвестиції будуть економічно доцільними, тільки якщо вони принесуть віддачу, окупляться, тобто якщо отримана освіта або професійна підготовка забезпечать більш високий рівень доходів. Емпіричні профілі вік-дохід свідчать про те, що заробітки збільшуються разом з рівнем освіти та досвідом роботи (Додаток А).

Основні тенденції, що характеризують профіль вік-дохід, такі:

середні заробітки працюючих в режимі повного робочого часу зростають із зростанням рівня освіти;

найбільш швидке зростання заробітків відбувається на початку трудового життя - графіки мають опуклу форму;

відмінності в заробітках, пов'язані з освітою, зростають з зростанням трудового стажу - графіки мають тенденцію до веєрообразного розростання;

графіки вік-заробітки для чоловіків виявляються більш опуклими і розростаючимися, ніж для жінок.

Проста модель прийняття рішень про інвестиції в освіту, або модель індивідуальної віддачі від інвестицій, припускає, що процес освіти безпосередньо не збільшує і не зменшує корисність людини, тобто освіта - об'єкт для інвестицій, а не споживче благо, і що потоки доходів, пов'язані з різними рівнями освіти, відомі. При прийнятті рішень про інвестиції порівнюються індивідуальні вигоди і витрати від освіти. Вигоди (В1 - В *) від освіти (простір А у Додатку Б) виражаються в більш високому рівні заробітків після отримання освіти (В1) в порівнянні з рівнем заробітків без освіти (В *). Витрати С на отримання освіти включають прямі витрати (плата за навчання, витрати на придбання підручників і т.д.) (простір C1), альтернативні витрати, або упущений заробіток (простір C2).

Вигоди від освіти представляють потік вигод у часі або суму щорічних вигод для майбутнього періоду трудової діяльності після отримання освіти. Так як рішення про інвестиції приймається в даний момент часу, то для зіставлення витрат С і вигод (В1 - В *) останні необхідно дисконтувати, тобто привести їх до поточної вартості вигод (PVB), де r - норма віддачі від інвестицій в освіту (або ставка відсотка), що характеризує індивідуальну перевагу цього по відношенню до майбутнього; Т-період майбутньої трудової діяльності; В1t - заробітки в році 1 після отримання освіти; В * t, - заробітки в році t без освіти, t - індекс часу, t1 - час навчання.

Можливі два способи оцінки вигідності інвестицій в людський капітал:

перший: визначення чистої поточної вартості (NPV) інвестицій;

другий: визначення внутрішньої норми віддачі.

Визначення чистої поточної вартості інвестицій передбачає знаходження поточної вартості різниці потоків вигод і витрат при певній ставці відсотка. Якщо чиста поточна вартість інвестицій більше 0, то і вони вигідні, чим більше значення чистої поточної вартості інвестицій, тим більше вони вигідні. (Додаток Б)

Перший доданок - поточна вартість потоку вигод, другий доданок - поточна вартість втрачених заробітків, третій доданок - поточна вартість прямих витрат на освіту. Метод внутрішньої норми віддачі передбачає прирівнювання поточних вартостей потоку вигод і потоку витрат і знаходження внутрішньої норми віддачі р, яка зрівнює ці поточні вартості:

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Особливості процесу первісного нагромадження капіталу та економічні ідеї меркантилізму (XVI-XVII ст.)
XVII-XVIII століття займають особливе місце в історії Нового часу. Це був повний протиріч, боротьби і нових теорій перехідний період, який завершив історію європейського феодалізму і поклав початок періоду перемоги і затвердження капіт ...

Інтегральна ефективність діяльності підприємства
Суспільство ніколи не було байдужим до витрат на досягнення того або іншого успіху. В основі прогреса лежить підвищення ефективності виробництва. Тут розуміється економічна і соціальна результативність господарської діяльності. При зн ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.