Розділи економіки

Інформаційне та методичне забезпечення дослідження споживчого ринку

6. Потреба в предметах споживання повинна бути кількісно виражена.

7. Необхідно розглядати кількісний обсяг поставок предметів споживання одного виду від різних постачальників.

8. Необхідно порівнювати інтереси виробників та товароутримувачів, з одного боку, та покупців - з іншого.

9. Потреба населення в різних предметах споживання повинна бути сумірна з кількістю даного виду споживчого товару, який надходить на ринок від товаровиробників.

Базуючись на визначених аксіомах, запропоновані основні показники, які підлягають дослідженню в перебігу маркетингового аналізу споживчого ринку [6, с. 256]: наявність споживчих товарів за їх структурними групами в родинах з різних рівнем платоспроможності, придбана кількість споживчих товарів за їх структурними групами в родинах з різним рівнем платоспроможності; недостатня (до норм споживання) кількість споживчих товарів, забезпечення конкретним видом споживчого товару на певний термін.

Російські науковці [] вважають, що система оціночних показників повинна складатися з наступних показників, які об’єднуються у відповідні підсистеми залежно від об’єкта дослідження:

1. Оцінка загальної ринкової ситуації - масштаб (розмір) ринку - обсяги продажу споживчих товарів та надання послуг на окремих ринках, ємність (місткість) ринку - фактична та потенційна, чисельність учасників ринку та кількість укладених угод, показники оцінки кон’юнктури, рівень ринкового (комерційного) ризику.

2. Рівень цін на спожиткові товари та тарифів на послуги населення - показники рівня цін та тарифів у динаміці, структури їх, співвідношення цін та тарифів, регіональні особливості ціноутворення. Система показників для дослідження рівня цін тарифів має відбивати різні види диференціації цін і тарифів - асортиментний, територіальний, часовий, змін якості. Окрім оцінки рівня цін та визначення чинників, що її обумовлюють, особливого значення набувають показники динаміки (індекси) цін, та структури цін, які з одного боку складається під впливом ринкових закономірностей, а з другого регулюється державою через податкову політику, адміністративне регулювання торговельних надбавок тощо. При дослідженні коливань цін у динаміці важливо визначити закономірність такої динаміки (тренд), що характеризує відносно стабільний сумарний вплив основних соціально-економічних чинників, а також взаємний вплив рівнів цін різних товарів, якості товарів, інших окремих чинників. Використовуються також якісні оцінки рівня цін - "високий", "низький", "стабільний".

3. Стан та рух товарної маси - валовий та чистий товарооборот спожиткових товарів, оборот оптової і роздрібної торгівлі, обсяги торговельно-посередницьких послуг, товарна структура товарообороту, рівень та час обертання товарних запасів, обсяги продажу споживчих товарів та наданих послуг на душу населення. Перелічені показники характеризують економічний процес обміну продукції на гроші, перехід її у сферу споживання, розподіл витрат споживачів на купівлю різних товарів і послуг, ступінь задоволення споживчого попиту.

4. Характеристика розвитку ринкової інфраструктури - кількість торговельних підприємств та торговельних об’єктів, показники матеріально-технічної забезпеченості споживчого ринку, чисельність зайнятих в цій сфері та їх вклад, обсяги інвестицій в ринкову інфраструктуру, їх частку у загальному обсязі інвестицій, щільність торговельно-збутової та складської мережі, середня зона обслуговування покупців (споживачів) в розрахунку на одне підприємство, сутність досягнення нормативів забезпеченості торговельною площею; прибутковість обороту, капіталу, активів торговельних підприємств тощо.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Особливості діяльності транснаціональних корпорацій в Україні
Найважливішим елементом розвитку світової економіки та міжнародних економічних відносин є транснаціональні корпорації (ТНК). В останні десятиріччя їм приділяється багато уваги. Сьогодні немає жодного значного процесу в світовій економіц ...

Підприємство і його роль в ринковій економіці
Будь-яка нація пишається плодами діяльності своїх підприємств. Але будь-яка нація і кожен її окремий представник пишаються і своєю причетністю до втілення якої-небудь конкретної підприємницької ідеї. Зараз ми усі є свідками кризового ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.