Розділи економіки

Інформаційне та методичне забезпечення дослідження споживчого ринку

На державному рівні система інформаційного забезпечення досліджень споживчого ринку має забезпечувати розробку концепції його розвитку, побудову цільових програм підвищення ефективності національного виробництва, раціоналізації структури попиту та пропозиції на спожиткові товари, поліпшення соціально-економічних умов життя населення, бути достатньою для розробки пропозицій щодо вдосконалення механізмів державного регулювання (інвестування, кредитування, ціноутворення, оподаткування, соціального захисту тощо).

В умовах реформування в державі системи управління соціально-економічними процесами, суттєвого збільшення функцій і відповідно задач територіальних органів управління, в т.ч. по регулюванню споживчого ринку, підвищуються вимоги до якості і оперативності їх інформаційно-аналітичного обслуговування з використанням сучасних технічних засобів і комп’ютерних мереж. Це вимагає перегляду і удосконаленню джерел отримання інформації і в першу чергу, регіональної статистики в частині поглиблення складу показників соціальної статистики, розробки балансів попиту і пропозиції.

Враховуючи важливість формування належного інформаційного забезпечення дослідження споживчого ринку , в проект Закону України "Про внутрішню торгівлю" включено ст. 44. "Інформаційне забезпечення функціонування і розвитку торгівлі" []. Нею передбачено, що система інформаційного забезпечення функціонування і розвитку торгівлі базується на єдиному методологічному підході і стандартах при проектуванні прикладних інформаційних технологій і включає:

· сукупність систематичних даних, що формуються органами статистики шляхом розробки та впровадження відповідних форм спеціалізованої статистичної звітності торгових підприємств усіх форм власності;

· сукупність даних вибіркових досліджень, що здійснюються органами статистики, спеціалізованими науково-дослідними установами, інформаційними центрами.

Перелік показників систематичних та вибіркових досліджень стану торгівлі, періодичність їх збору, сфера використання тощо визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади.

Важливим засобом удосконалення інформаційного забезпечення органів управління регіонами може слугувати розробка та впровадження регіонального моніторингу споживчого ринку як системи збору і аналізу інформації щодо стану та тенденцій його розвитку для вияву проблемних ситуацій на ринку та визначення адекватних засобів їх державного регулювання .

Вагоме значення для формування необхідного інформаційного забезпечення дослідження розвитку споживчого ринку має обґрунтування системи оціночних показників, що інтерпретують стан розвитку споживчого ринку та опосередковано характеризують ринкові процеси.

Існують різні методичні підходи щодо розв’язання цього завдання.

В колективній монографії науковців Донецького державного університету економіки і торгівлі під ред. проф. Шубіна О.О [6, с.254-255] визначені вихідні положення (аксіоми) дослідження споживчого ринку:

1. Призначення споживчого ринку полягає в максимальному задоволенні ним потреб людей.

2. Ринок предметів споживання диференційований залежно від рівня платоспроможності населення.

3. Потреби людей у предметах споживання підлягають постійному розвитку під впливом процесу виробництва.

4. Потреби людей у предметах споживання повинні аналізуватися комплексно.

5. Предмети споживання різного призначення нерозмірні з загальною корисністю або споживчою значущістю, а значить, і не є взаємозамінні.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Макроэкономические модели в системе макроэкономического анализа
Макроекономіка — це одна з наук, що вивчає еконо­міку. Остання е складною системою. Крім макроекономіки, її вивчають багато інших економічних наук: політична еко­номія, мікроекономіка, маркетинг, галузеві та функціональ­ні економіки тощо. ...

Исследование украинского рынка сельскохозяйственной и пищевой продукции
Послідовна інтеграція України в Європейську економічну Спільноту відкриває великі можливості для просування української продукції на ринки Європи. Важливою умовою для зміцнення економічних зв’язків між Україною та Співтовариством є ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.