Розділи економіки

Інформаційне та методичне забезпечення дослідження споживчого ринку

. Рівень ділової активності на ринку. Свідченням зростання ділової активності ринку є такі показники як: обсяги інвестицій в виробництво та торгівлю спожитковими товарами та послугами, курс акцій виробничих, посередницьких та торговельних підприємницьких структур, кількість випадків реструктуризаційних змін (купівля-продаж, приєднання, злиття, банкрутства тощо).

Наведений перелік оціночних показників-індикаторів розвитку споживчого ринку не є вичерпним і може доповнюватися та уточнюватися.

Доцільним слід вважати і розрахунок інтегрального показника ефективності регулювання ( управління розвитком) споживчого ринку (е), визначення якого базується на динаміці співвідношення різниці в обсягах попиту і пропозиції до приросту обсягів товарних запасів, сум уцінок, штрафів з урахуванням оборотності оборотних активів за відповідний період:

, (3.1)

де - загальний обсяг платоспроможного попиту за період t, (грош. од);

- загальний обсяг товарної пропозиції з врахуванням імпорту, за

- приріст запасів нереалізованої продукції на складах виробника;

- приріст запасів понаднормативних товарів в роздрібній торговельній мережі;

- сума уцінок;

- сума сплачених штрафів;

- оборотність оборотних активів за період.

Звичайно, використання цих груп показників на різних рівнях управління (державному, регіональному, місцевому) має певну специфіку, яка повинна враховуватись.

Дослідження стану та типу розвитку споживчого ринку може здійснюватися за допомогою різноманітних методів ( рис. 3.2).

Найбільш широке поширення мають безперечно статистичні методи - методи угрупувань, індексний (порівняльних темпів росту), визначення структурних зрушень (за допомогою розрахунку відносних показників структури-коефіцієнтів співвідношень, питомої ваги, часток, індексів структурних зрушень), коефіцієнтів еластичності (характеризують зміну результативного показника (одного з показників ринку) при зміні формуючих його факторів на один відсоток), які в основному використовуються для підготовки даних.

Важливе значення для оцінки пропорційності ринку, тобто співвідношення попиту і пропозиції, мають балансові методи, зокрема розробка балансів попиту і пропозиції. За найважливішими видами продукції баланси мають роздроблюватись у натуральному та вартісному виразах.

Побудова трендових моделей на основі аналізу динамічних рядів показників ринкових процесів дозволяє виявити тенденції розвитку ринку та його складових.

Статистичні методи включають процедури пошуку взаємозв’язку між двома чи більше показників шляхом здійснення регресійного аналізу. Використання методу найменших квадратів дозволяє визначити вид прямої (кривої) регресії, що найбільш повно відбиває такий зв’язок. Авторегресійні моделі можуть бути використані для визначення значень величини на певному проміжку часу. Для відображення взаємного впливу показників, що характеризують ринкові процеси, використовується факторний аналіз із застосуванням стандартних програм розрахунків на ПЕОМ.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Світові фінансові кризи та їх вплив на фінансову безпеку держави
Розростання глобалізаційних процесів зумовлює все більшу взаємозалежність національних економік країн, що не лише сприяє інтернаціоналізації, а й становить загрозу їхній економічній безпеці. Таку тенденцію можна легко простежити розгля ...

Перспективи розвитку СВК Залузький Теплицького району Вінницької області на 2012-2015 роки
Процес становлення основ ринкової економіки в Україні відбувається в умовах значної кризи та падіння рівнів виробництва всіх товарів, що викликає необхідність структурних перетворень у економіці. Дані процеси є наслідком дії як об'єкти ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.