Розділи економіки

Сутність, цілі та завдання дослідження та регулювання розвитку споживчого ринку

11. Оптимізація форм та методів державного впливу на розвиток споживчого ринку для досягнення кількісних та якісних параметрів його розвитку; свобода господарської діяльності та волевиявлення усіх суб’єктів ринку;

12. Адаптивність управління. Принцип адаптованості передбачає постійний аналіз результатів застосування регулюючих заходів, оперативну оцінку і корегуванні впливу держави на соціально-економічні процеси залежно від змін внутрішніх чи зовнішніх умов розвитку країни.

Реалізація визначених принципів сприятиме підвищенню ролі і ефективності функціонування споживчого ринку в економіці України у напрямку забезпечення задоволення конкретних потреб людей, безперервності відтворення суспільного продукту, створення необхідних умов стійкості грошового обігу та передумов збільшення вільного часу працюючих для їх фізичного та духовного розвитку.

На підставі викладеного розуміння суті та методологічних принципів управління та базуючись на теоретико-методологічних засадах стратегічного управління [], може бути запропонована наступна структурно-логічна модель процесу управління розвитком споживчого ринку , яка віддзеркалює спрямування та послідовність управлінського процесу, субординацію окремих етапів роботи .

Аналітичний блок розробки програми розвитку споживчого ринку передбачає проведення наступних досліджень, які у сукупності слугують аналітичним підґрунтям для ідентифікації стану та проблем розвитку:

1) Дослідження зовнішнього середовища споживчого ринку. Цей напрямок аналітичної роботи потребує проведення дослідження основних факторів, що обумовлюють розвиток ринку, в розрізі - економічних, правових, інституціональних, техніко-технологічних, соціально-культурних, демографічного середовища, природно-кліматичного середовища;

2) Дослідження основних складових (підсистем) споживчого ринку, в перебігу якого здійснюється: а) дослідження обсягу та структури попиту населення на спожиткові товари та послуги, ступеню його задоволеності в досліджуваному періоді; б) аналіз обсягів та джерел формування пропозицій спожиткових товарів та послуг; в) оцінка рівня та форм конкуренції на споживчому ринку; г) оцінка ринкової кон’юнктури, пропорційності розвитку ринку; д) дослідження стану та адекватності розвитку інфраструктури споживчого ринку.

3) Діагностика стану управління розвитком споживчого ринку, тобто здійснення цільового аналізу, спрямованого на: а) ідентифікацію типу (моделі) розвитку, яка реалізовувалася раніше; б) виявлення наявних проблем розвитку; в) оцінка результативності (ефективності) використання існуючих форм, механізмів та інструментів державного регулювання розвитку споживчого ринку.

Блок визначення цільових орієнтирів програми розвитку з врахуванням наслідків аналітичної роботи передбачає: а) визначення та (або) уточнення стратегічних цілей та пріоритетів розвитку споживчого ринку; б) визначення періоду розробки програми розвитку, в) дезагрегація стратегічних цілей та системи стратегічних завдань в розрізі домінантних сфер розвитку, г) розробку системи стратегічних нормативів розвитку, які повинні бути досягнуті в перебігу реалізації програми розвитку.

Блок розробки програми розвитку споживчого ринку, структурований з врахуванням класичного підходу і представлений сукупністю таких взаємопов’язаних видів роботи: а) визначення типу та загальної концепції розвитку; б) розробка прогнозів попиту на споживчі товари; в) розробка прогнозу щодо національного виробництва споживчих товарів; г) складання балансу попиту та пропозиції, прогнозна оцінка кон’юнктури споживчого ринку; д) розробка прогнозів щодо розвитку внутрішньої торгівлі (потенціал матеріально-технічної бази, форми торговельної діяльності, конкурентна ситуація, якість та ціни торговельних послуг тощо); е) формування програми розвитку.

Перейти на страницу: 3 4 5 6 7 8 9

Подібні статті по економіці

Національні економічні інтереси та загрози економічній безпеці України
Під фінансовою безпекою слід розуміти такий стан фінансової, грошово-кредитної, валютної, банківської, бюджетної, податкової систем, який характеризується збалансованістю, стійкістю до внутрішніх і зовнішніх негативних впливів, здатністю забезпечити ...

Зниження витрат промислових підприємств
Актуальність теми дослідження. Фінансовий результат діяльності будь-якого промислового підприємства, а також можливості його подальшого розвитку в основному залежать від розміру його витрат. Саме витрати є тим основним показником діяль ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.