Розділи економіки

Сутність, цілі та завдання дослідження та регулювання розвитку споживчого ринку

Як свідчить світовий досвід господарювання, монетарна теорія забезпечує кращі результати за умов функціонування розвинутого ринку з цивілізованою конкуренцією, а кейнсіанська - в період його становлення.

З’явилася теорія "неокласичного синтезу", яка поєднує сучасну кейнсіанську теорію з неолібералізмом. Вона стала теоретичною основою змішаної системи регулювання ринкової економіки.

Близьким до неокласичного синтезу є соціально-інституціональний напрям, прихильники якого стверджують, що економічні відносини в суспільстві формуються під впливом політичних, соціальних, психологічних та інших факторів.

Таким чином, пошук нових форм і методів впливу держави на ринки (економіку) відповідно до змін середовища продовжується.

На наш погляд, форми, напрямки державного регулювання економіки, межі корекції елементів та підсистем ринку з боку державних інституцій мають визначатися конкретними економічними умовами, станом розвинутості ринкового механізму.

Зростаюча роль споживчого ринку в організації обміну, необхідність досягнення оптимальних пропорцій у структурі обміну і відтворювальному процесі в умовах ринку вимагають чіткої організації і ефективної взаємодії складових елементів ринку. Вищенаведене обумовлює доцільність посилення та систематизації впливу держави на основні кількісні та якісні параметри споживчого ринку через розробку та запровадження системи (механізму) управління його розвитком.

Базуючись на загальній теорії менеджменту, управління є більш ширшим та глибшим поняття по відношенню до регулювання, яке прийнято розглядали лише в якості однієї з функцій управління.

Сутність управління розвитком споживчого ринку, на наш погляд, полягає в створенні таких правових, організаційних, фінансово-економічних, інституціональних та інших умов його функціонування, які в комплексі здатні забезпечити необхідний напрямок, швидкість, пропорційність та збалансованість змін в його підсистемах та складових, ефективність виконання покладених на нього функцій та завдань відповідно до стратегічної мети розвитку споживчого ринку та пріоритетів розбудови української економіки (цілей національної соціально-економічної економічної політики ).

Стратегічною метою розвитку споживчого ринку є покращення рівня життя українського населення, тобто зростання рівня задоволення матеріальних, духовних, соціальних та екологічних потреб кожної людини (сім’ї, домогосподарства), піднесення на новий якісний рівень усього комплексу соціально-економічних взаємопов’язаних факторів, які забезпечують процес життєдіяльності .

Відповідно до сучасного розуміння основними соціально-економічними факторами, які обумовлюють рівень життя визнаються: розмір реальних грошових доходів, обсяг та структура споживання, забезпеченість роботою та умови праці, тривалість робочого дня та вільного часу, інтенсивність праці, житлові та побутові умови, рівень освіти та культури, система охорони здоров’я та фізичної культури, система соціальна забезпечення, піклування суспільства про дитинство та материнство, раціональне використання вільного часу.

Стратегічна мета розвитку споживчого ринку відповідає і визнаним пріоритетам (цілям) державної соціально-економічної політики []:

· розвиток людського потенціалу нації як головної складової її національного багатства та рушійної сили суспільного поступу, визначальний критерій оцінки його рівня;

· економічне зростання - як держави в цілому, так і окремих її регіонів, збільшення обсягів національного виробництва спожиткових товарів і послуг населенню, як передумови формування грошових доходів населення;

· економічна стабільність - підтримання стабільного рівня цін і тарифів, зниження інфляції, підвищення рівня зайнятості, збалансованість обсягів попиту і пропозиції;

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Подібні статті по економіці

Ритмічність та сезонність виробництва
Найважливіше завдання будь-якого підприємства - рентабельна і стабільна робота. Одним з головних завдань є створення системи якісного постачання підприємств для забезпечення ритмічної та ефективної роботи. Тільки сучасна система постач ...

Ситуація на ринку пшениці і гречки та економічні ризики щодо інтенсифікації виробництва
В статті проаналізовані погляди різних вчених-аналітиків і чиновників щодо ситуації на ринку зерна і особливо гречки. Показано, що тільки прозорість руху зерна, його моніторинг й забезпечення рівновеликих прибутків на всьому ланцюгу в ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.