Розділи економіки

Конкуренція, олігополія та монополія в Україні

Хоча частка монополій поступово зменшується, у національній економіці є багато ринків, для яких потрібен постійний контроль з боку Антимонопольного комітету, щоб запобігти зловживанням, що почастішали на кінець розгляданого періоду. Найбільше зловживань носять ціновий характер (близько 60% від усіх щороку), менше - договірний (спостерігаються дуже значні зміни: від 28% у 2000 р. до 1,9% у 2005), невелика частка спрямована на скорочення виробництва або продажу продукції (6-11%).

На сьогоднішній день в Україні існують монополії на ринках паливної промисловості (НАК «Нафтогаз України»), енергетичної (НАЕК «Енерноатом»). Це державні монополії, яких більшість. При ватними є монополії на ринках хімічних добрив (є декілька підприємств, але вони мають одного власника).

Олігополії в Україні пропоную розглянути на прикладі ринку мобільного зв’язку. На жаль, я можу оперувати статистикою лише 2007 року. З тих пір ситуація на ринку значно змінилася, наприклад, торгова марка «Life:)» значно розширила коло споживачів.

Та все ж станом на 01.01.2007 року основними операторами - конкурентами на ринку мобільного телефонного зв’язку в Україні є:

. Компанія «Український мобільний зв’язок» (UMC). 100% власником UMC є ВАТ "Мобільні ТелеСистеми" (Росія) - найбільший оператор стільникового зв'язку в Росії, Східній та Центральній Європі за кількістю абонентів.

. Компанія з іноземною інвестицією "Київстар Дж. Ес. Ем." (KyivStar GSM) -"Київстар Дж. Ес. Ем." - найбільший опера-тор мобільного зв’язку в Україні, що обслуговує більш ніж 16,5 млн. абонентів (станом на 1 серпня 2006 р.) та забезпечує покриття території, на якій проживає більш ніж 97% населення України. Власники - норвезька "Теленор" (пакет акцій 56,6%) та українське ТОВ “СТОРМ”(дочірня фірма російської групи “Альфа-Капітал”) (пакет акцій 43,4%).

. ТОВ "Голден Телеком" - провідний україн-ський провайдер інтегрованих телекомунікаційних послуг для корпоративних клієнтів, а також для операторів зв'язку. Компанія є частиною холдінгу Golden Telecom Inc.

. Закрите акціонерне товариство "Українські радіосистеми" (торгова марка WellCOM, MOBI, з квітня 2006 року - торгова марка BEELINE). У 2006 році компанія викуплена концерном "Вимпелком" (Росія).

. Astelit/DCC (контрольним пакетом акцій якого володіє турецький мобільний оператор Turksell (Турція)) - торгова марка LIFE.

На сьогоднішній день кількість мобільних SIM-карт в Україні перевищує чисельність населення, тому українські гравці GSM-ринку переключають свою увагу на одержання прибутку від вже існуючих клієнтів, пропонуючи їм нові продукти і послуги.

Ведучі оператори мобільного зв'язку - Київстар і UMC, послугами яких користуються 85% загального числа GSM-абонентів давно перейшли до нової стратегії - завоювання ринку новими продуктами і послугами.

Проте, конкуренти «Київстара" та UMC вважають, що, незважаючи на практично повне освоєння ринку, сектор мобільних телефонів ще недостатньо насичений. Багато експертів сходяться в тому, що реальне завоювання мобільного ринку, тобто кількість одиничних користувачів, складає близько 60%. Інші 40% - клієнти мобільних операторів, що володіють двома або трьома SIM-картами.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Промисловість, рівень розвитку в Україні
Промисловість - найважливіша структурна ланка господарського комплексу України. На неї припадає 1/3 основних фондів, понад 35% населення, зайнятого в народному господарстві. Досить багато науковців та економістів досліджують сучасн ...

Особливості інвестування високотехнологічних виробництв в Україні
Високотехнологічні галузі промисловості є ключовим елементом економічної системи України, який визначає місце національної економіки в міжнародному поділі праці, динаміку її конкурентоспроможності. Тому одним із основних завдань сучасної д ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.