Розділи економіки

Бюджетні обмеження і можливості споживача

Оскільки лінія бюджетних обмежень пряма, вона має постійний нахил, який можна виразити через граничну норму заміщення:

MRS = Y/Х = -Px/Py.

Чим крутіша лінія бюджетного обмеження, тим більшою кількістю товару Y треба пожертвувати для отримання додаткової одиниці товару X.

Зміна доходу та цін на товари змінює положення лінії бюджетного обмеження. Якщо збільшується дохід, то крива пересувається вправо, а якщо дохід зменшується - то вліво. При цьому кут нахилу лінії залишається незмінним. Навпаки, якщо змінюється ціна на продукт, то це призводить до зміни кута нахилу лінії: він збільшується при зростанні цін на товар X та зниженні цін на товар Y і зменшується, якщо на ринку складається протилежна ситуація (рис.11). [1,45 c.]

Рис.11. Вплив змін доходу та цін на лінію бюджетних обмежень

Зміни цін впливають на бюджетну лінію по різному,в залежності від того на які товари і в якій пропорції вони змінюються.Якщо доход споживача залишається незмінним,а ціни обох товарів пропорційно зростають,його купівельна спроможність зменшується,відбувається скорочення реального доходу,бюджетна лінія зміщується паралельно початковій донизу.За пропорційного зниження цін обох товарів реальний доход споживача зросте,бюджетна лінія зміститься паралельно вгору.

У ситуації, коли всі величини змінюються одночасно і пропорційно,наприклад зростає номінальний доход споживача тта ціни обох товарів,що що характерно для періодів інфляції,лінія бюджету не змінить свого положення.При одночасному пропорційному зростанні цін обох товарів їх співвідношення не змінюється,отже,не змінюється і нахил бюджетної лінії.Якщо ціни зростуть у два рази і одночасно подвоїться доход,купівельна спроможність споживача не зміниться.

Аналіз бюджетної лінії дозволяє узагальнити її властивості:

бюджетна лінія показує множину можливого вибору споживчих кошиків.

бюджетна лінія має від’ємний нахил,-це означає,що споживач готовий відмовитися від певної кількості одного товару заради додаткового споживання іншого.

зміна доходу споживача зміщує бюджетну лінію паралельно вгору або вниз,відповідно збільшуючи або зменшуючи купівельну спроможність споживача.

зміна ціни одного з товарів змінює кут нахилу бюджетної лінії,що також впливає на купівельну спроможність споживача. [6,30-32 c.]

Важливою складовою фінансової системи держави є фінанси домашніх господарств.Домогосподарство, як і будь-яка інша економічна одиниця, здійснюючи управління власними фінансовими активами та фінансовими зобов’язаннями, вимушене діяти в умовах бюджетних обмежень, оптимально формуючисвій бюджет і відстежуючи його виконання.

У сучасній зарубіжній науковій літературі проблемам бюджетних обмежень економічних суб’єктів приділяється велика увага. Зокрема, бюджетні обмеження підприємств досліджують М. Д’юатрипонт,Е. Маскін, Дж. Роланд, К. Ченганг; бюджетніобмеження у сфері державних фінансів - Ш. О’Коннелл та Д. Ветцель; бюджетні обмеження домогосподарств - С. Бломкуїст.На жаль, вітчизняні науковці приділяють недостатньо уваги дослідженню фінансових аспектів економічної поведінки домогосподарств, в тому числі і в умовах бюджетнихобмежень. Виокремимо (мабуть, єдину)ґрунтовну наукову розвідку В. Мортікова стосовно дослідження впливу державної політики на зміни та жорсткість бюджетних обмежень. Проте на сьогодні в Україні відсутні комплексні дослідження фінансової поведінки домогосподарств, в тому числі і мотиваційних чинників прийняття ними фінансових рішень з урахуванням ймовірних ризиків в умовах постійної зміни бюджетних обмежень. Усе зазначене вище обумовлює актуальність теми наукового дослідження. Метою статті є аналіз основних чинників, що впливають на зміну бюджетних обмежень домогосподарств і, відповідно, наформування їхніх фінансових рішень з урахуванням необхідності попередження різноманітних економічних ризиків.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Організація потокового та непотокового виробництва
Актуальність теми дослідження. Джерелом існування, розвитку та підвищення життєвого рівня людини є виробнича діяльність. Виробнича діяльність спрямована на задоволення потреб. Засоби для задоволення потреб, тобто споживчі блага, створю ...

Підвищення використання виробничих та трудових ресурсів підприємства
Перехід до ринкової економіки потребує від підприємства підвищення ефективності виробництва, конкурентоздатності продукції і послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм господарювання і управлін ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.