Розділи економіки

Бюджетні обмеження і можливості споживача

Поширеним явищем у ринковій економічній системі є розширення бюджетного обмеження домогосподарства через позики.Хоча заради справедливості варто зазначити, що і за умов адміністративно-командної економіки окремі товари тривалого користування можна було купити в розстрочку, надавався банківський кредит для індивідуального будівництва житла. Проте за рахунок цих кредитів фінансувалася лише невелика частина всіх витрат домогосподарства, тому що отримання кредиту обмежувалося багатьма умовами, а порядок його погашення був досить жорстким.

Актуальною на сьогодні для країни є проблема розширення бюджетного обмеження домогосподарства за рахунок надання йому довгострокових кредитів на купівлю житла. При цьому квартира, яка купується або перебуває у власності покупця, стає своєрідною заставою такого кредиту. Однак за нинішнього досить низького рівня доходів переважної частини населення і нестабільності їх отримання іпотечне кредитування залишається доволі проблематичним.Останніми роками характерною особливістю вітчизняних реалій стало розширення бюджетних обмежень домогосподарств за рахунок тіньових доходів, зокрема виплати заробітної плати "в конвертах". Виник своєрідний парадокс: у 2004 році в середньому по Україні витрати населення перевищували їхні офіційні доходи на 42,3%, а величина тіньових доходів у розрахунку на одну особу становила 45 грн. на місяць, тобто за найскромнішими підрахунками загальна сума таких доходів сягала 6,5 млрд. грн. на рік На жаль, ситуація у цій сфері не зазнала кардинальних змін і до сьогодні.

До форм розширення бюджетного обмеження належить і надання особистих позик або взаємне кредитування домогосподарствами одне одного, яке у нашій державі значного поширення набуло у 90-их роках минулого століття. В Україні (на відміну від західних країн, де психологія населення досить індивідуалістична) доволі значними є внутрішньосімейні фінансові потоки, а також широко практикується матеріальна підтримка між родичами. Тому допомога батьків дорослим дітям і навпаки дає змогу розширювати бюджетне обмеження одних домашніх домогосподарств за рахунок інших.

Особливе місце у зміні бюджетних обмежень домогосподарств посідає успадкування рухомого та нерухомого майна. Держава регулює цей процес через оподаткування доходу, отриманого платником податків у результаті прийняття ним у спадщину коштів,майна, майнових або немайнових прав. В Україні такий дохід обкладається податком за нульовою ставкою до вартості успадкованої власності членами родини першого ступеня споріднення, що стимулює її передачу близьким родичам.

Домашні господарства, звичайно ж, намагаються здійснювати вплив на бюджетне обмеження у бік його розширення. Проте існують доходи та фактори, що взагалі не піддаються впливу домогосподарств. До таких факторів належать: заробітна плата працівників бюджетної сфери; пенсії, соціальна допомога;стипендії і грошове забезпечення учнів та курсантів; доходи від банківських вкладів; інфляція (адже домогосподарства не можуть впливати на величину своїх реальних доходів).Водночас, домогосподарства мають змогу впливати на величину таких доходів, як заробітна плата працівників приватного сектора; орендна плата, що її одержують домогосподарства, які здають в оренду своє майно тощо.

Одним із напрямків державної політики є регулювання м’якості бюджетного обмеження домогосподарств. Держава може надавати їм можливість пом’якшувати бюджетні обмеження, дозволяючи борги (скажімо,з оплати комунальних послуг). Так, заборгованість українського населення з оплати житлово-комунальних послуг (газ, вода, тепло) станом на 10.03.2007 року становила 8349,2 млн. грн.

Таким чином, будь-які заходи держави,що спрямовані на зміни в соціальних стандартах життя, впливають на економічну поведінку домогосподарств і, відповідно, прийняття ними фінансових рішень через зміну їхніх бюджетних обмежень.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 

Подібні статті по економіці

Оцінка та аналіз діяльності ПАТ Полтавакондитер
Передкваліфікаційна практика є завершальною ланкою практичної підготовки, яка проводиться перед захистом бакалаврських робіт. Під час цієї практики поглиблюються та закріплюються теоретичні знання з професійно орієнтованих дисциплін на ...

Розвиток і вдосконалення льотної промисловості України
Подальший розвиток і вдосконалення льотної промисловості України тісно пов'язаний з розвитком систем електропостачання, за допомогою яких забезпечуються нормальна життєдіяльність людей, які користуються послугами льотного транспорту і ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.