Розділи економіки

Бюджетні обмеження і можливості споживача

Загалом бюджетне обмеження домогосподарства визначають як обмеженість витрат домогосподарства величиною його доходів. Під впливом різноманітних факторів,які прямо чи опосередковано впливають на доходи сім’ї (наприклад, державних заходів щодо підтримки домашніх господарств; наявності вакансій на ринку праці; спроможності людини здобувати відповідну освіту;доступу членів домогосподарства до різноманітних факторів виробництва і, відповідно, різних джерел доходів тощо), бюджетне обмеження домогосподарства може зазнавати суттєвих змін. При переході від адміністративно-командної до змішаної економічної системи спостерігаються дві взаємодоповнюючі одна одну тенденції стосовно бюджетного обмеження домогосподарства: його звуження(це пов’язано з тим, що раніше отримувані від держави безкоштовні блага в сучасних умовах громадянам уже доводиться оплачувати) та його розширення (в умовах ринку,крім трудових, з’явилося багато інших джерел доходів, а також можливостей отримати різні кредити). В умовах адміністративно-командної економіки домогосподарства намагалися отримувати якомога більше благ із суспільних фондів споживання (скажімо,безкоштовні путівки в санаторії, будинки відпочинку тощо), проте вони були доступні окремим категоріям населення, котрі мали привілеї та пільги.

Активний вплив на формування бюджетних обмежень домогосподарств здійснює держава, переслідуючи при цьому певні цілі.

Скажімо, у деяких країнах від прибуткового оподаткування звільняються суми, які спрямовуються домогосподарствами на оплату навчання, щоби стимулювати процеси підвищення освіченості населення та нагромадження людського капіталу. Відповідно до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003р. №889-IV, до переліку витрат, дозволених для включення до складу податкового кредиту, належать кошти, сплачені платником податків на користь установ освіти для компенсації вартості навчання такого платника податків або іншого члена його сім’ї першого ступеня споріднення. У низці країн для сімей, де є студент, передбачаються спеціальні субсидії, а студентам надаються ґранти за бюджетні кошти.

Політика держави стосовно розширення бюджетних обмежень домогосподарств іноді може мати суто адресний характер. Наприклад, Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб" передбачено надання податкових соціальних пільг таким категоріям платників податків, як самотні матері, а також батьки, що мають на утриманні дитину-інваліда або трьох чи більше дітей у віці до18 років.

Розширення або звуження бюджетних обмежень домогосподарств з боку держави може здійснюватися за допомогою зміни величини заробітної плати працівникам бюджетної сфери; зміни розміру соціальних виплат, включаючи пенсії; зміни системи оподаткування доходів громадян; регулювання співвідношення доходів населення та цін на споживчі товари тощо. Останнім часом в Україні у кожному з цих напрямків відбуваються істотні зрушення. Зокрема, значно розширилися бюджетні обмеження домогосподарств, котрі мають високі доходи, які раніше були об’єктом прогресивного прибуткового оподаткування. Серйозні зміни відбуваються й у системі державного соціального забезпечення і страхування. Так, монетизація пільг,проведена в деяких пострадянських державах, змінює характер бюджетного обмеження домогосподарства: замість низки пільг (безплатний проїзд у громадському транспорті,безкоштовні ліки) відповідні категорії громадян отримують певну грошову суму.

У більшості країн світу практикується розширення бюджетних обмежень деяких домогосподарств за рахунок безкоштовного надання їм продуктів харчування, послуг. В Україні держава надає дотації частині населення при оплаті житлово-комунальних послуг. Так, у першому кварталі 2007 року величина отриманих пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг у розрахунку на одне домогосподарство становила 21 грн. на місяць.Однак держава не сприяє розширенню бюджетного обмеження стосовно благ не першої необхідності та благ, споживання яких не дає позитивного зовнішнього ефекту.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Статистичні таблиці в аналізі сільськогосподарського виробництва
Вибраною темою для написання цієї роботи є „Використання статистичних таблиць в аналізі сільськогосподарського виробництва”, це зумовлено великим значенням цього статистичного елементу в системі зведення і групування матеріалів статист ...

Монопольна та конкурентна рівновага, цінова еластичність попиту
Сучасна ринкова економіка являє собою складний організм , що складається з величезної кількості різноманітних виробничих, комерційних, фінансових і інформаційних структур , які взаємодіють на тлі розгалуженої системи правових ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.