Розділи економіки

Внутрішня торгівля як складова господарського комплексу регіону

* АА Мазаракі. Сучасні проблеми регіонального розвитку торгівлі. - К., 2008. - С. 15.

Порівнюючи реалізацію функцій торгівлі в системі соціальної інфраструктури за різних типів соціально-економічних відносин, можна зробити висновок, що за умов директивно-адміністративної економіки вони були суттєво обмежені та проявлялись у спотвореній формі. Насамперед, доведення вироблених товарів до споживачів базувалось, переважно, не на торговельно-посередницьких або торгових операціях, властивих торгівлі, а на адміністративному розподілі через систему Мінторгу, що є основою директивної, планової економіки. Плановий розподіл товарів суперечить духу торгівлі, несумісний з нею, є, образно кажучи, тромбом, що перекриває природний товарний обіг та знижує його ефективність. Процеси реалізації вартості замість нормальної та простої форми зв'язку "товар - гроші" за умов директивно керованої економіки опосередковуються різноманітними талонами, купонами, картками, пільговим обслуговуванням тощо (спеціалісти нарахували близько 20 форм і методів такої реалізації товарів, що діяли в Україні за умов планової економіки). Таким чином, можна зробити висновок, що в умовах директивно керованої економіки торгівля не виконувала в повному обсязі своїх функцій у системі соціальної інфраструктури, мала обмежений характер і фактично була підмінена системою планового адміністративного розподілу товарів, що прирікав економіку на тотальний товарний дефіцит. За таких умов існував дефіцит товарів і перевищення готівкової маси грошей над товарною пропозицією.

За умов ринкової економіки, як свідчить досвід розвинених країн, функції торгівлі реалізуються повною мірою, що сприяє значному розширенню сфери обміну, зростанню підприємницької активності, збільшенню товарної маси на споживчому ринку, але при цьому відчувається брак грошей у населення. Пошук рівноваги між товарною пропозицією та грошовою масою, що є у населення у вигляді готівки та заощаджень, є чи не найголовнішим завданням держави.

Одним із основних завдань у реалізації державної регіональної політики в Україні є вирівнювання соціально-економічних показників рівня життя населення. Роль торгівлі в цьому зводиться до такого:

1. Торгівля забезпечує безперервність обігу виробленої продукції та її відтворення на розширеній основі. Тривалість загального циклу обігу цієї продукції складається з часу її виробництва та часу обертання. Чим вищий період часу, протягом якого сукупна частина капіталу затримується у сфері обертання, тим менша частина цього капіталу, яка функціонує в даний час безпосередньо у сфері виробництва. Тому затримка в реалізації вироблених товарів уповільнює обіг виробничого циклу.

Торгівля забезпечує найбільш ефективний зв'язок між виробництвом і споживанням товарів. За умов ринкової економіки торгівля прямо опосередковує зв'язок між виробництвом та споживанням в регіоні, забезпечуючи при цьому пріоритет споживання в умовах розвиненої ринкової системи. Така форма зв'язку дає змогу значною мірою задовольнити потреби населення регіону, зорієнтувати розміщені на його території підприємства на виробництво необхідного асортименту товарів та оптимальний його обсяг.

2. Торгівля сприяє підвищенню ефективності економічних зв'язків підприємств у регіонах, що належать до сфери матеріального виробництва. Забезпечуючи реалізацію сировини, матеріалів, обладнання, споживчих товарів, торгівля зміцнює зв'язок між підприємствами на трьох рівнях:

1 на макрорівні вона здійснює зв'язки між сільськогосподарськими та промисловими підприємствами у процесі обміну між ними сировиною, напівфабрикатами, засобами виробництва тощо;

2 на мезорівні торгівля сприяє обміну товарами між добувною та обробною промисловістю, між виробниками продукції рослинництва і тваринництва в сільському господарстві;

3 на мікрорівні за допомогою торгівлі здійснюється товарний обмін між підприємствами окремих галузей (наприклад, обладнанням).

3. Торгівля підвищує ефективність регіонального поділу праці. Як відомо, виробництво окремих видів споживчих товарів сконцентрованого в Україні нерівномірно. Здійснюючи внутрішньорайонний, міжрайонний та міжнародний обміни товарів і послуг, торгівля сприяє посиленню спеціалізації виробництва та територіального поділу праці, внаслідок чого найбільш раціонально використовуються можливості виробництва товарів у певних районах.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Проблема дискримінації на ринку праці України та шляхи її подолання
Актуальність обраної теми доводиться тим, що й зараз ми живемо у середовищі, де дискримінація є поширеною. Ми не тільки маємо уяву про дискримінацію у трудовій сфері, але деякі знайомі кожного з нас стикався з цією проблемою, це я можу ...

Розвиток інноваційного підприємництва в умовах ринкової економіки
Актуальність теми. Початок XXI століття характеризується суттєвими якісними змінами в характері і рушійних силах суспільного розвитку. Економічні системи держав безперервно модернізуються у відповідь на динамічні технологічні зрушення. ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.