Розділи економіки

Теоретичні засади дослідження економічної безпеки підприємства

Кожен з наведених підходів має своє місце і є доцільним для визначення рівня ЕБП. Але, на нашу думку, кожен з них має як переваги, так і певні недоліки і жоден з них в повній мірі не дозволяє визначити рівень економічної безпеки певного підприємства, тому що кожне підприємство має свої особливості, свої проблеми, свої сильні та слабкі сторони, які слід враховувати при визначенні рівня його економічної безпеки.

Кожен показник має свій окремий вплив на економічну безпеку підприємства. Даний вплив продемонстровано в Додатку В.

На нашу думку, серед наведених підходів найбільш вдалим є підхід тримірної діагностики рівня ЕБП. Найбільшою його перевагою є його комплексність, яка підтверджується розподілом складових ЕБП на 3 основних: поточну, тактичну та стратегічну безпеку (детальніше в Розділі 2).

За даними складовими визначається рівень економічної безпеки підприємства.

В Додатку Г наведені основні показники які пропонують використовувати для оцінки загального рівня ЕБП Довбня С.Б. та Гічова Н.Ю. За даним методичним підходом, чисельне значення окремих складових ЕБП визначається як середньозважений ступінь відповідності фактичних значень оціночних показників їх рекомендованим значенням.

Основні складові загального рівня ЕБП визначаються за формулами:

Рівень поточної ЕБП:

П = ,

де

П - рівень поточної економічної безпеки підприємства

- коефіцієнт значущості j-го показника, що визначається експертним шляхом;

- фактичне значення j-го показника;

- рекомендоване (нормативне) значення j-го показника;

m - кількість використовуваних для оцінки даної складової показників;

l - ступінь, котрий приймає значення 1, якщо зростання значення показника свідчить про підвищення рівня економічної безпеки, i - 1 якщо зростання значення показника негативно впливає на безпеку підприємства.

Рівень тактичної або стратегічної безпеки визначається за формулою:

(C) = ,

де - рівень тактичної безпеки підприємства;

С - рівень стратегічної безпеки підприємства;

- коефіцієнт значущості i - ої складової тактичної (стратегічної) БП;

- оцінка i-ої складової тактичної (стратегічної) БП;

n - кількість складових тактичної (стратегічної) БП

Оцінка окремих складових тактичної та стратегічної безпеки підприємства визначається за формулою:

=

Після обрахунку всіх вище наведених показників можна визначити загальний рівень ЕБП, який розраховується як середньозважене значення рівня поточної, тактичної і стратегічної безпеки:

ЕБ =

де ЕБ - рівень економічної безпеки підприємства; (1), (П), (П*) - коефіцієнти значущості поточної, тактичної і стратегічної безпеки відповідно.

Визначивши рівень ЕБП, можна встановити для підприємства цільовий рівень ЕБП, скориставшись шкалою оцінок загального рівня ЕБП (Додаток Д)

Оцінка рівня ЕБП за даним методичним підходом дозволяє встановити цільовий рівень економічної безпеки підприємства. Позитивним моментом даного підходу є те, що після визначення цільового рівня ЕБП підприємство має широкі можливості для визначення основних слабких сторін, на які слід звернути увагу для його досягнення. Також за даним підходом визначається рівень ЕБП залежно від певного проміжку часу, що є важливим як для поточної діяльності підприємства, так і для його розвитку.

Перейти на страницу: 1 2 3 

Подібні статті по економіці

Організаційно-економічний механізм заснування власної справи в сфері виготовлення виробів з дорогоцінних металів та каміння
Виробництво ювелірних виробів є важливою складовою переробної промисловості України, проте його розвитку приділяється недостатньо уваги як з боку державних органів, так і з боку вчених та дослідників. Це зумовлено відносною інформаційн ...

Регіональний розвиток внутрішньої торгівлі України
З переходом України до ринкової економіки в усіх сферах діяльності, в тому числі й торговельній, відбуваються суттєві перетворення. Роздержавлення й приватизація торговельних підприємств сприяли створенню конкурентного середовища в то ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.