Розділи економіки

Основні теорії ТНК

Концепція конкурентоспроможності заснована на «концепції життєвого циклу товару» (Р. Вернон, Р. Стобаух). Виходить з того, що купівельний попит спочатку призводить до виникнення нового товару; в міру насичення їм ринку попит на нього стабілізується, а потім знижується і припиняється взагалі. Фірми в початковий період освоєння та випуску організують виробництво на своїй території; поступово поряд з насиченням внутрішнього ринку починають експортуватися нові вироби за кордон, а потім нове виробництво починає освоюватися в нових країнах, оскільки з метою збереження прибутку фірми змушені шукати нові ринки збуту для продукції (подовжувати цикл його життя) [2].

Бихевиористська теорія ТНК (Г. Перлмуттер). Набула широкого поширення в останні десятиліття, коли успіх фірми все в більшій мірі залежить від принципів прийняття управлінських рішень. Відповідно до цієї теорії, основним критерієм появи ТНК є характер поведінки і мислення керівників, які повинні розглядати кожну філію фірми не як незалежне підприємство, а як елемент загальної корпоративної системи, що функціонує у світовому масштабі [5].

Незважаючи на відмінності у трактуванні причин виникнення і суті ТНК, всі перераховані економічні теорії акцентують увагу на зростанні масштабів, інтернаціоналізації та нових технологіях як основних джерелах прибутків ТНК, і як засобах підвищення конкурентоспроможності і виживання фірм [2].

Що стосується моделей ТНК, то вони досить різноманітні, що обумовлено ходом історії чи особливостями економічного укладу тієї чи іншої країни. Отже, можна виділити дві моделі дії транснаціональних компаній:

1) традиційна модель поведінки ТНК, що передбачає створення товарів у країні походження, а потім їх експорт за кордон;

Ця модель поведінки ТНК більш дорога і нераціональна,

) сучасна модель поведінки ТНК: раціональніше, територіальне розміщення виробництв, з перенесенням розробок у країни, де кращі умови їх проведення та впровадження, і де виробництво буде обходитися дешевше.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Проблеми обслуговування державного боргу України
Аналіз стану державного боргу та ефективності управління державним боргом набуває особливого значення в сучасних умовах. Для України, як і для більшості держав світу - державні запозичення є основним джерелом покриття дефіциту бюджету, ...

Оцінка та аналіз діяльності ПАТ Полтавакондитер
Передкваліфікаційна практика є завершальною ланкою практичної підготовки, яка проводиться перед захистом бакалаврських робіт. Під час цієї практики поглиблюються та закріплюються теоретичні знання з професійно орієнтованих дисциплін на ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.