Розділи економіки

Основні теорії ТНК

У зв'язку зі складністю феномена ТНК, динамічністю та мінливістю форм їх діяльності в сучасній економічній літературі ще не склався єдиний теоретичний підхід до аналізу їх економічної суті. Існуючі теорії транснаціоналізації прийнято розділяти на теорії еволюції ТНК, що пояснюють закономірності їх розвитку і теорії пояснюють чинники (мотиви) транснаціоналізації. До перших відносять:

- теорія життєвого циклу продукту (Р. Вернон, Франція);

- теорія наздоганяючого циклу;

- теорія олігополістичної захисту (Ф. Ніккербоккег);

- теорія шляхів інвестиційного розвитку нації (Дж. Даннінг);

- інституціональні теорії (Ф. Перру, Р. Барр, К. Минар) [2].

Другу групу складають теорії:

- технологічна концепція (Дж. Гелбрейт, США);

- теорія монополістичних переваг або ринкової влади (С. Хаймер, США);

- теорія інтерналізації (Р. Бакклі, Англія);

- еклектична теорія (Дж. Даннінг);

- теорія конкурентної переваги націй (Хекшера-Оліна) [24].

Однак виділяються кілька основних напрямків в дослідженні передумов виникнення та економічного змісту ТНК.

Концепція Хаймера-Кінделбергера базується на припущенні, що в порівнянні з місцевими компаніями іноземні інвестори володіють конкурентними перевагами (економія витрат внаслідок масштабів виробництва, доступ до дешевих кредитів, права на результати інтелектуальної діяльності, досягнення у сфері маркетингу та менеджменту), які дозволяють їм компенсувати слабке знання місцевої економічного середовища і особливостей функціонування ринку.

С. Хаймер і його прихильники прийшли до висновку, що виникнення ТНК є закономірний результат розвитку ринкової влади, що полягає у здатності продавців впливати на ринкову ситуацію, яка складається у зв'язку з реалізацією певного виду товару за допомогою ціни або обсягу випуску. Відповідно до даної теорії, фірми на початкових етапах свого розвитку розширюють свою частку на ринку шляхом злиття і поглинань, а коли посилення ринкової влади в своїй країні стає неможливим, вони розширюють свою діяльність за національні кордони, що означає виникнення ТНК [26].

Р. Вернон у своїй теорії «циклу життя продукту» вважає, що ТНК вдаються до інвестицій за кордоном з метою підготовки грунту для збуту там своїх новинок, що розробляються спочатку в країні базування; це як би «попереджуючий удар» для запобігання можливої ​​місцевої конкуренції, в тому числі в розвинених країнах. У свою чергу інвестиції в країнах, що розвиваються, такі пізніше, мають на меті збереження конкурентоспроможності цих товарів за рахунок низької ціни місцевої робочої сили [37].

Теорія інтернаціоналізції була запропонована канадським економістами Р. Дагманом, Е. Пенроузом. Вона заснована на концепції економії на масштабах, що полягає в тому, що зі збільшенням розмірів фірми виникають додаткові можливості продуктивного використання незадіяних раніше економічних ресурсів. Це обумовлює виникнення багатогалузевих компаній шляхом диверсифікації та комбінування. Такі компанії мають ряд переваг - позбавлення від ризику, пов'язаного з веденням вузькоспеціалізованої діяльності, зменшення труднощів збуту, підвищення конкурентоспроможності. Економія на використовуваних факторах виробництва і трансакційних витратах стає стимулом розширення фірми спочатку всередині, потім - за межі національних кордонів [3].

Концепція диверсифікації виходить з традиційних положень «теорії фірми», яка дуже популярна в західній економічній літературі. ТНК розглядаються як особливий випадок многозаводскіх фірми, що йде по шляху оптимальної спеціалізації свого виробництва, а також диверсифікації бізнесу, обумовленої потребами розширення фірми.

Визнання за кордоном також отримала так звана «еклектична» теорія Дж. Даннінга. У ній була зроблена спроба інтегрувати елементи різних теорій ТНК, кожна з яких відтіняє ту чи іншу сторону в становленні розглянутого феномена. З одного боку, розвиток ТНК дійсно пов'язано з об'єктивними факторами географічного місцезнаходження сировинних ресурсів, робочої сили, основних ринків збуту. З іншого боку, ТНК активно, власними діями формують нову економічну ситуацію, яка характеризується зростанням монополізації світового ринку, укрупненням виробництв [24].

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Оцінка роботи промислового підприємства ВАТ Червоний металіст
Підприємство в широкому розумінні це важлива, складна, відкрита, унікальна і необхідна феноменологічна система, яка базується на його виробничо-технічній, організаційній та економічній побудові і яка спрямована, з одного боку, на задоволення потреб г ...

Стратегія сталого розвитку економіки України
План Маршалла (англ. Marshall Plan) - це програма економічної допомоги Європі після Другої світової війни, висунута у 1947 держсекретарем США Джорджем К. Маршаллом (вступила в дію у квітні 1948) [13]. Однією з цілей програми була п ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.