Розділи економіки

Роль кредиту та кредитної політики у формуванні та розвитку ринкової економіки України

Також потребує вдосконалення ціна кредитних вкладень для потенційних позичальників, яка була і залишається все ж зависокою (середньозважені ставки у річному вимірі на початку 2010 р. у національній валюті - 22,5%, в іноземній - 10,4%). Експерти зазначають, що основними чинниками, що зумовлюють утримання на високому рівні маржі між депозитними та кредитними ставками комерційних банків в Україні, є високі витрати банків (особливо адміністративні та інші не відсоткові витрати) та значні відрахування в резерви через низьку якість кредитного портфеля.

Отже, на сьогодні важливим як для економіки в цілому, так і для банків є пошук шляхів здешевлення кредитних ресурсів, що сприятиме збільшенню попиту на них та зменшенню ступеня ризикованості проектів, а значить, і поліпшенню фінансового результату банківського сектора та кредитної системи України.[25,c.20]

Висновки

Отже, кредит - це форма руху грошового капіталу, який надають на умовах повернення, забезпечення, строковості та платності. Кредитні відносини передбачають наявність, з одного боку, тимчасово вільних грошових капіталів, власники яких готові позичити їх на відповідний термін під процент, а з другого - підприємців, які бажають тимчасово використати їх у своїй виробничій діяльності.

Кредит є дуже важливою складовою розвитку сучасної ринкової економіки. В економічних процесах кредит функціонує у різних формах. Залежно від суб’єктів кредитних відносин, їх організації та цільового призначення позичок кредит поділяється на ряд видів: банківський, державний, міжгосподарський(комерційний); виробничий; споживчий; лізинговий; міжнародний. В сучасних умовах провідним видом кредиту є банківський, тобто кредит, котрий надають і одержують банки. Саме вони акумулюють переважну частину кредитних ресурсів і надають їх у позички. Банки є одним з найголовніших джерел кредитування, тобто провідна роль у кредитуванні різних галузей економіки, виробництва та суб’єктів господарювання належить їм. Крім банківського значну роль також відіграють і інші форми кредиту.

Державний кредит дозволяє країні уникнути скрутних економічних криз, підвищити виробничі потужності держави, ліквідувати заборгованості по зарплаті.

Комерційний кредит значно розширює можливості покупця на придбання товарів та послуг.

Споживчий кредит дає можливість придбання товарів в зручний час, навіть тоді, коли споживач немає в своєму розпорядженні необхідної суми готівки; кредитні картки є більш зручним і надійним засобом платежу в порівнянні з готівковими розрахунками.

Лізинговий кредит сприяє прискоренню реалізації продукції виробництва, доведення її до споживача. У той же час метою лізингу є підтримка розвитку науково-технічного прогресу, розширення можливостей розвитку матеріально-технічної бази підприємства.

Отже така значна кількість форм кредиту тільки підвищує його можливості проникнення у різні галузі нашої економіки та стимулювання її розвитку.

Однак безпосередній вплив на економіку кредит здійснює завдяки своїм функціям.

За допомогою перерозподільної функції відбувається перерозподіл вартості на засадах повернення, тобто призначення цієї функції полягає в тім, що за посередництвом кредиту за рахунок тимчасово вільних коштів одних юридичних та фізичних осіб задовольняються тимчасові потреби у коштах інших осіб, тим самим підвищуючи їх можливості до виробничої діяльності.

Функція заміщення готівки безготівковими операціями значно спрощує розрахунки, особливо ті що пов’язані зі значними відстанями, зменшує їх трудоємкість.

Функціонування національної економіки як ринкової системи тісно пов’язане з таким поняттям, як кредитна система. Саме від того, яким чином побудована кредитна система і залежить ефективність функціонування кредитних установ. На сучасному етапі кредитна система України перебуває у стані модернізації до європейських стандартів і має, загалом, значні можливості до подальшого розвитку.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Міжнародна економічна система та її головні елементи
На початку третього тисячоліття різко загострилися проблеми соціально-економічного розвитку. Головна суперечність світової економіки дедалі більше проявляється у скороченні й поступовому вичерпуванні традиційних ресурсів господарського зро ...

Оцінювання політичних ризиків у системі управління суспільним розвитком глобалізації
Характерною ознакою суспільних процесів сучасності є збільшення масштабів впливу ризиків на фінансово-економічні процеси, зокрема, на сферу відповідальності держави - державний сектор економіки. За таких умов державне управління, під вплив ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.