Розділи економіки

Роль кредиту та кредитної політики у формуванні та розвитку ринкової економіки України

Кредит сприяє розширенню виробництва та реструктуризації економіки, спрямованої на зменшення частки підприємств військово-промислового комплексу і розвиток виробництва товарів народного споживання, гострий дефіцит яких постійно відчувався в Радянському Союзі. В умовах тривалої економічної, особливо інвестиційної, кризи в Україні кредит відіграє значну роль у відновленні діяльності підприємств, які тривалий час простоювали, допомагає їм змінити асортимент продукції, що випускається, та поліпшити її якість, зробити цю продукцію конкурентоспроможною та ринку країни. За рахунок кредиту організовується виробництво нової продукції, багато з якої раніше не випускалось в Україні, створюються підприємства сфери послуг населенню. [22, c.429-430]

Також значну роль кредит відіграє у розвитку різних галузей України. Одна з провідних позицій в цьому належить комерційним банкам. У структурі кредитів, наданих банківськими установами країни за видами економічної діяльності у 2004 та 2009 рр. найбільшу частку мають кредити у сферу торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (41,8 та 37,7%), а найменшу - кредити у сільське господарство, мисливство та лісове господарство - 2,7 та 6% відповідно, тобто частка позик, наданих підприємствам АПК, залишається мінімальною.

Рис.3. Структура кредитів за видами економічної діяльності, наданих банківськими установами у 2004 та 2009 рр. ,%

Наведені показники свідчать про те, що для банківської системи України, і для інвесторів аграрний сектор залишається непривабливим, а вкладення коштів у сільськогосподарське виробництво - ризикованим. Проте динаміка обсягів кредитів, наданих аграріям, показує, що кредитне забезпечення сільськогосподарських товаровиробників, хоча і не у значних обсягах, має тенденцію до зростання.

Рис.4. Динаміка обсягів кредитування підприємств аграрного сектору

Це сприятиме не тільки забезпеченню населення України високоякісними продуктами харчування, а промисловості сировиною, а й перетворенню нашої країни з багатими чорноземами і сприятливим для ведення сільського господарства кліматом у крупного експортера сільськогосподарської продукції.[22, с.430]

Світова фінансова криза 2008 р. та її вплив на економіку України серед багатьох проблем економічного розвитку висвітлили серед першочергових питання необхідності підвищення ефективності грошово-кредитної політики і стабільності банківської системи. Пошук шляхів та механізмів посилення впливу банків на розвиток та структурні зміни в економіці значною мірою пов'язаний із тією великою роллю, яку у розширеному відтворенні відіграє кредит, оскільки без нього, як свідчить світовий досвід, неможливий ані нормальний кругообіг капіталу, ані ефективне економічне зростання.

Для сучасної України у період економічного спаду важливість аналізу динаміки процесу кредитування є надзвичайно великою, бо важливо дати відповідь чи стали кредитні операції в Україні поштовхом до кризи так само як і у світі.

Оцінюючи модель кредитування, яка склалася в Україні на сьогоднішній день, варто відмітити, що, на жаль, вона не відповідає задекларованим цілям довгострокового розвитку, оскільки спрямована переважно на споживання та підтримку поточної діяльності підприємств, а не на економічне зростання (частка кредитів банків у поточну діяльність коливається у межах 80%).

Для забезпечення переходу на інвестиційно-інноваційний шлях розвитку економіки уже сьогодні кредитна система має бути направлена на підтримку інноваційної діяльності, вкладення основних довгострокових кредитних інвестицій у наукомісткі, високотехнологічні галузі, що стане підґрунтям у майбутньому для високих темпів економічного зростання.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Організація виконання складських операцій на переробному підприємстві та шляхи удосконалення їх організації
На складах виконується цілий комплекс різноманітних послідовно виконуваних операцій з надходження, зберігання і відпуску товарів. Ці операції в сукупності складають складський технологічний процес. Однією з умов раціонального складськ ...

Сутність конкуренції, олігополії, монополії
конкуренція олігополія монополія Сучасна ринкова економіка являє собою складний організм, що складається з різноманітних виробничих, комерційних, фінансових та інформаційних структур, які взаємодіють на тлі розгалуженої системи правових ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.