Розділи економіки

Розвиток концепції людського капіталу

· інвестиції в людський капітал випереджають вкладення в речовинний, тому власність на речовий капітал набуває вторинне значення;

· суспільство, більше вкладаючи в людини, може домогтися не тільки зростання продукту, але й більш рівномірного його розподілу.

Інші дослідники в області людського капіталу (Т. Шульц, Е. Денісон, Дж. Кендрік), розглядали в якості капіталу кожної людини лише освіту.

Надалі важливе значення мали роботи Й. Бен-Порета, М. Блауга, Е. Лезера, Р. Лейарда, Дж. Мінцера, Дж. Псахаропулоса, Ш. Розена, Ф. Уелча, Б. Чізуіка та ін.

Ідеї ж вітчизняних вчених, таких як И.Т. Ціпків, М.В. Ломоносов, Д.І. Менделєєв, А.И. Чупров, І.І. Лнжул, Е.Н. Лнжул, С.Г. Струмилин та інші, стосувалися питань економічної цінності освіти, необхідності збільшення витрат держави на освіту, а також підвищення його якості.

Сучасний вітчизняний дослідник Б.М. Генкин розглядає людський капітал як сукупність якостей, які визначають продуктивність і можуть стати джерелами доходу для людини, сім'ї, підприємства і суспільства. Як правило, такими якостями зазвичай вважають здоров'я, природні здібності, освіту, професіоналізм, мобільність.

З точки зору А.Н. Добриніна і С.А. Дятлова, людський капітал являє собою форму прояву продуктивних сил людини в ринковій економіці., адекватну форму організації продуктивних сил людини, включених в систему соціально орієнтованої ринкової економіки в якості ведучого, творчого фактора суспільного відтворення".

У підсумку можна робити висновок, що еволюційний розвиток суспільства супроводжується еволюцією статусу людини в економічній системі суспільства.

Таким чином, найбільш повно людський капітал можна охарактеризувати як вроджений, сформований у результаті інвестицій і накопичень певний рівень здоров'я, освіти, навичок, здібностей, мотивацій, енергії, культурного розвитку конкретного індивіда, групи людей чи суспільства в цілому, які раціонально використовуються в тій чи іншій сфері суспільного виробництва, сприяють економічному зростанню і впливають на величину доходів їхнього власника.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Суспільні блага
Будь-яка істота, що живе на землі, будь то рослина чи тварина, повноцінно живе чи існує тільки при дотриманні нею чи навколишнім світом визначених умов. Ці умови створюють консенсус, що відчувається як задоволення, тому має місце говорити ...

Розрахунки чеками
Чек — грошовий документ встановленої форми, що містить беззаперечне письмове розпорядження власника рахунка (клієнта) банкові, який обслуговує його, сплатити певну суму грошей пред'явникові чека або іншій вказаній у чеку особі. Чек є інстр ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.