Розділи економіки

Чинники, що впливають на управління обіговими коштами підприємства в ринкових умовах господарювання

Показник характеризує негайну готовність підприємства погасити свою заборгованість. Достатнім є значення коефіцієнта в межах 0,25 - 0,35. За значення меншого ніж 0,2 підприємство вважається неплатоспроможним [4]. Отже, фінансово стійким є такий суб'єкт господарювання, який за рахунок власних коштів покриває кошти, вкладені в активи, не допускає невиправданої дебіторської та кредиторської заборгованості, своєчасно розраховується за своїми зобов'язаннями. А основою фінансової стійкості с виважена, раціональна організація й ефективне використання оборотних коштів.

Для характеристики використання оборотних коштів застосовують такі показники:

а) Коефіцієнт оборотності оборотних коштів - характеризує кількість оборотів оборотних коштів за визначений період:

(1.6)

б) Тривалість одного обороту:

(1.7)

Економічне значення оборотності оборотних коштів полягає в тім, що підприємство може зробити і реалізувати з меншими оборотними коштами той же самий обсяг продукції з тими ж засобами випустити більше продукції.

Коефіцієнт завантаження - скільки оборотних коштів припадає на кожну грошову одиницю реалізованої продукції - тобто обернений показник до коефіцієнту оборотності (1.4).

(1.8)

Для характеристики ефективності використання оборотних коштів може використовуватися коефіцієнт ефективності. Він обчислюється за формулою:

(1.9)

Цей показник характеризує, скільки прибутку припадає на 1 грн. оборотних коштів. Що більший він, то ефективніше використовуються оборотні кошти.

Завдання управління обіговими коштами зводиться до пошуку оптимуму між ризиком втрати ліквідності та ефективністю. Нами запропоновано виділити 4 групи чинників, що впливають на швидкість обороту і ефективність використання оборотного капіталу (див. табл.1.2).

Таблиця 1.2

Класифікація чинників, які впливають на ефективність, ліквідність і оборотність оборотного капіталу

Чинники

Загальні

Специфічні

Внутрішні

Галузева специфіка

- зниження тривалості фінансового циклу підприємства за рахунок раціонального управління елементами оборотного капіталу; зниження матеріаломісткості продукції і непродуктивних втрат за рахунок раціонального використання всіх видів ресурсів і організації виробництва; зміна норм витрачання запасів і нормативів оборотних коштів за рахунок впровадження нової техніки і технології та раціонального управління рухом запасів; прискорення оборотності та ефективності використання за рахунок комплексного механізму управління оборотним капіталом; удосконалення механізму управління ОК за рахунок поліпшення системи обліку і документообігу.

Зовнішні

Кон'юнктура ринку

- конкурентні позиції підприємств на ринку; інфляційні процеси; цінова кон'юнктура світового ринку.

Географічні межі ринку

- віддаленість від потенційних постачальників і покупців; вибір раціональних форм постачань виробничих запасів, готової продукції; віддаленість від магістральних шляхів сполучення.

Державне регулювання

- податкова політика держави; встановлення форм розрахунків НБУ; регулювання готівкового і безготівкового обігу грошових коштів НБУ; встановлення курсу обміну валют НБУ.

Аналіз ефективності використання оборотного капіталу підприємства являє собою процес дослідження економічної інформації з метою: об’єктивної оцінки досягнутого рівня ефективності використання оборотного капіталу, а також його зміни в порівнянні з попереднім періодом, плановими і нормативними показниками; поліпшення фінансово-економічного стану підприємства, а саме: зниження собівартості, підвищення рентабельності, фінансової стійкості й платоспроможності.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Ординалістська теорія поведінки споживача
Усі люди, як споживачі різних благ, щодня стикаються з проблемою вибору. Які продукти харчування споживати? Який одяг носити? В яку школу віддати дітей? Яким транспортним засобом добратися на роботу? Який театр чи концертний зал відві ...

Статистичні таблиці в аналізі сільськогосподарського виробництва
Вибраною темою для написання цієї роботи є „Використання статистичних таблиць в аналізі сільськогосподарського виробництва”, це зумовлено великим значенням цього статистичного елементу в системі зведення і групування матеріалів статист ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.