Розділи економіки

Іноземне інвестування в економіку України та його регіональна характеристика (на прикладі львівської області)

Як можна побачити з даних таблиці, простежується різка динаміка збільшення імпорту товарів у Львівську область (із 277,3 млн. дол. США у 2000 р. до 3147,2 млн. дол. США у 2008 р.), що не підкріплено відповідним збільшенням експорту, а це, як правило, призводить до вимивання коштів з регіону.

Самостійним, і значною мірою визначальним, є аналіз галузевої структури іноземних інвестицій.

Аналізуючи галузеву структуру іноземних інвестицій в економіку Львівської області варто зазначити, що інвестори, намагаючись уникнути додаткових ризиків, вкладають кошти в підприємства з максимально швидким оборотом капіталу. Тому найбільша частка інвестицій припадає на торгівлю - 26,0%, харчову промисловість - 16,0%, хімічну та нафтохімічну промисловість - 14,0%, фінансову діяльність - 13,0%, транспорт - 11% (додаток В). Через такі причини інвесторів не приваблюють такі галузі, як медична промисловість - 2,2%, освіта і наука - 0,1%, що так необхідно розвивати як на регіональному рівні, так і на загальнодержавному [13, 86].

При цьому західні компанії вкладають гроші в українську харчову промисловість, підприємства торгівлі, фінансовий сектор, фармацевтику, бо це дає швидкий оборот капіталу та мінімізує ризики. Привабливим є також інвестування в інфраструктуру бізнес-послуг для обслуговування, передусім, підприємств з іноземними інвестиціями. Росіяни ж, яким добре знайома пострадянська економічна ситуація, мають інші пріоритети інвестування: паливно-енергетичний комплекс, хімічна промисловість, металургія, машинобудування і фінансовий сектор. При цьому найбільше російського капіталу вкладено в Полтавську область (67% всіх іноземних інвестицій у регіон), Рівненську область, АР Крим, міста Київ та Севастополь, а також індустріальні регіони (Донецьку, Дніпропетровську, Запорізьку і Харківську області).

Ще однією особливістю іноземного інвестування у Львівську область є мала частка інвестицій у цінні папери, спричинена нерозвиненістю вітчизняної інвестиційної інфраструктури та законодавчими обмеженнями іноземних учасників у статутному фонді підприємства. Інвестиції у цінні папери у 1998 р. становили - 3,8%, а у 2002 р. - 4,2%, у 2004 р. - 5,4% [13, 87]. Особливо слід звернути увагу на нерозвиненість вітчизняної інвестиційної інфраструктури. Сьогодні доводиться констатувати, що фондовий ринок у загальновизнаному світовому розумінні цього слова в Україні не існує, недовершена робота з прийняття законодавчої бази, незначні обсяги продажу цінних паперів.

Узагальнюючим показником залучення іноземних інвестицій в економіку може бути показник іноземних інвестицій на одну особу.

За показником суми залучення іноземних інвестицій на одну особу, що дає нам більш точне уявлення про активність даної діяльності в регіонах, Львівщина перебуває у групі лідерів (шосте місце). Значення даного показника у Львівському регіоні становить 117,40 дол. США на особу, в той час як у середньому по країні - 139,87 дол. США на особу. Оскільки Львівщина не належить до промислово розвинутих областей, можна зробити висновок, про наявність чинника (групи чинників), який стимулює розвиток у ній іноземного інвестування. Таким чинником є транскордонні зв'язки з країнами-новими членами ЄС. Одним із наслідків цих зв'язків і є активізація інвестиційної діяльності.

Перейти на страницу: 1 2 3 

Подібні статті по економіці

Організація виконання складських операцій на переробному підприємстві та шляхи удосконалення їх організації
На складах виконується цілий комплекс різноманітних послідовно виконуваних операцій з надходження, зберігання і відпуску товарів. Ці операції в сукупності складають складський технологічний процес. Однією з умов раціонального складськ ...

Становлення економічної думки
Життя людей надзвичайно різноманітна, складна і суперечлива. Вона охоплює економіку, політику, культуру і т.д. Різні сторони суспільного життя вивчаються різними науками. Однією з таких наук є економічна наука. Економічна наука має тр ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.