Розділи економіки

Суть та значення інвестування у розвитку національної економіки

Величина валових приватних внутрішніх інвестицій є важливим показником, який поряд з особистими та державними видатками і чистим експортом входить до складу валового внутрішнього продукту (ВВП). Він включає усі інвестиційні видатки країни, тобто закупівлю машин, устаткування і верстатів, що здійснюється діловими підприємствами, все будівництво та зміни у запасах.

При такому розрахунку ВВП до інвестицій не відносяться купівля цінних паперів та перепродаж наявних активів, бо, на думку економістів, така купівля означає тільки передачу прав власності на вже створені активи і не передбачає створення доходу чи нових робочих місць.

Валові інвестиції включають усі приватні внутрішні інвестиції та вартість капіталу, який зношений або амортизований у процесі виробництва ВВП у даному році. Саме відношення між валовими інвестиціями та амортизацією показує, у якому стані перебуває економіка: піднесення, спокою або спаду.

У стадії піднесення валові інвестиції будуть більшими, ніж величина зношеного обладнання, що використовується для виробництва капітальних благ, тобто збільшуватимуться виробничі потужності. При статичній економіці витрати від зношення обладнання лише покриваються виробленим капіталом, а зі спадом в економіці протягом року споживається капіталу більше, ніж виробляється. У такій ситуації внаслідок того, що не відшкодовується зношений капітал, обсяг капіталу, який створений на кінець року, є меншим, ніж був на початку року [8, 34].

В умовах постійно прогресуючої інтеграції світового господарства інвестиційна активність в усіх країнах підтримується та посилюється за допомогою участі іноземного капіталу. У розвинутих країнах основною метою його залучення переважно є оптимізація регіональної структури та зменшення кількості безробітних. Тобто тут іноземні інвестиції використовуються для створення нових підприємств. Країни з перехідною економікою мають на меті швидку інтеграцію в світову економіку і сприяння ринковим перетворенням. Іноземні інвестиції залучаються при проведенні приватизації, що може призвести до скорочення зайнятості.

Прямі іноземні інвестиції відіграють величезну роль в економіці будь-якої держави. Одним із способів залучення додаткових інвестиційних ресурсів є створення умов для припливу іноземного капіталу. Але світовий досвід показує, що зростання таких інвестицій є наслідком поліпшення загальної соціально-економічної ситуації в країні, а не її причиною. Іншим важливим чинником є їх спрямування не в ті галузі, які вибираються урядом країни-реципієнта, а в найприбутковіші сфери, переваги яких вже оцінили вітчизняні інвестори.

Отже, незалежно від об'єкта вкладення капіталу головним завданням інвестування є нарощування його вартості. Обсяг національного виробництва безпосередньо залежить від інвестиційної активності вітчизняних та зарубіжних суб'єктів господарювання. Саме інвестиції можуть спричиняти економічні кризи і тільки їх раціональне використання приводить до зростання виробництва і приросту ВВП.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Інфляція, її суть, види та соціально-економічні наслідки
У наш час, здається, не можна прожити і дня, не почувши цього підступного і інтригуючого слова. Про неї кажуть, з нею борются, її бояться. Що ж таке – інфляція? У світі майже немає країн, де б у другій половині XX ...

Розрахунки з покупцями і замовниками
Актуальність теми. Питання купівлі, продажу товарів та розрахунків з покупцями і замовниками за передані товарно-матеріальні цінності, виконані роботи, надані послуги підприємств будь-яких форм власності, були і залишаються донині одн ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.