Розділи економіки

Суть та значення інвестування у розвитку національної економіки

Необхідною умовою розвитку економіки є висока інвестиційна активність. Вона досягається шляхом збільшення реалізованих інвестиційних ресурсів і найбільш ефективного їх використання в пріоритетних секторах матеріального виробництва і соціальної сфери. Саме інвестиції формують виробничий потенціал на новій науково-технічній базі і визначають конкурентні позиції країн на світових ринках.

Законодавством України дано таке визначення поняття «інвестиції»: «всі види майнових та інтелектуальних цінностей, які вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (дохід) або досягається соціальний ефект» [1].

Світова економічна наука розуміє інвестиції як спосіб розміщення капіталу, який має забезпечити його збереження або зростання [2].

У вітчизняній науці найбільш розповсюдженим є розуміння інвестицій як вкладення капіталу з метою подальшого його збільшення. Розглядається також фінансове та економічне визначення інвестицій. Так, з точки зору фінансистів, інвестиції - це всі види активів (коштів), що вкладаються у господарську діяльність з метою отримання доходу. В економістів інша точка зору: «інвестиція - це видатки на створення, розширення, реконструкцію та технічне переозброєння основного капіталу, а також не пов'язані з цим зміни оборотного капіталу, оскільки зміни у товарно-матеріальних запасах здебільшого залежать від руху видатків на основний капітал» [5].

З поданих визначень випливає, що інвестування - це вкладення грошей чи інших матеріальних цінностей в які-небудь активи з метою подальшого отримання прибутку [6].

Розглянемо деякі класифікації інвестицій.

За об'єктом вкладення капіталу інвестиції поділяються на:

реальні - спрямування інвестиційних ресурсів у капітал (основний та оборотний);

фінансові - вкладення коштів у різні фінансові інструменти [7].

У неринкових економіках основна частина інвестицій відноситься до реальних. Широке розповсюдження та високий ступінь розвитку фінансових інститутів пояснює панівну частку фінансових інвестицій в розвинутому суспільстві. У даному випадку ці дві форми є взаємодоповнювальними. Для прикладу можна навести можливість фінансування реальних інвестицій у будівництво нового заводу за рахунок коштів, отриманих в результаті випуску акцій. Адже придбання цих акцій було для їх покупців здійсненням фінансових інвестицій.

Останнім часом виділяють ще дві форми здійснення інвестицій: інноваційні (у нововведення) та інтелектуальні (в об'єкти інтелектуальної власності) [8].

У вітчизняному законодавстві, зокрема в Законі України «Про оподаткування прибутку підприємств» проведений дещо неточний поділ фінансових інвестицій на прямі і портфельні, оскільки він здійснений за різними класифікаційними ознаками.

Поділ на прямі і непрямі (опосередковані) інвестиції здійснюється за характером участі в інвестуванні, тобто чи вкладаються кошти безпосередньо у вибраний об'єкт, чи за участю фінансових посередників.

За ознакою мети інвестування фінансові інвестиції можна поділити на стратегічні та портфельні. Стратегічними будуть ті вкладення, які спрямовуються, наприклад, у купівлю контрольного пакету акцій з метою здійснення стратегічного управління чи поглинання компанії-емітента. У випадку, якщо інвестор має на меті лише приріст суми вкладеного капіталу або отримання поточного доходу, то він здійснює портфельні інвестиції.

Інвестиції ще можна класифікувати за періодом інвестування, за формою власності інвесторів, за регіональною ознакою тощо [7].

У світовій практиці обсяг внесених інвестицій, незалежно від їх виду чи форми, розглядається як один з найважливіших показників процвітання національної економіки, а перепади інвестиційних вкладень - як індикатор змін сукупного попиту, обсягу національного виробництва та рівня зайнятості населення.

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Приватизація зміст, цілі, шляхи
Під час переходу до ринкової економіки в Україні, як і в інших постсоціалістичних країнах, здійснення реформ зіткнулося з рядом об’єктивних труднощів, першочерговою серед яких, безумовно, можна назвати проблему власності. ...

Обґрунтування виробництва і оцінка ефективності діяльності ТОВ Севмолокозавод за основними критеріями
В умовaх ринкових відносин головною лaнкою всієї економіки виступaє підприємство, оскільки сaме нa цьому рівні створюються необхідні для суспільствa життєві блaгa. Стійке фінaнсове положення промислового підприємствa, діючого в умов ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.