Розділи економіки

Поняття та структура економічних систем

На сьогоднішній день для оцінки благоустрою та стабільності держави необхідно визначати фінансове положення її суспільства в цілому та кожної особи окремо, в межах даного соціуму, з метою вирішення питання про можливість співпраці цієї держави з іншими економічно-розвиненими країнами. Основою побудови економічного успіху держави є існування чітко визначеної економічної системи та її нормальне результативне функціонування.

С.В. Мочерний вважає, що економічна система - це комплекс взаємодіючих підсистем, елементів та сукупність економічних зв’язків між ними, внаслідок чого виникають закони розвитку та функціонування даної системи, що надають їй цілісності та організованості, посилюють ефективність в інтересах досягнення спільної мети, втіленої в економічному законі.

З точки зору політичної економії, то економічна система - це взаємодія відносин економічної власності і продуктивних сил та елементів цих підсистем у процесі виробництва й привласнення матеріальних та нематеріальних благ у всіх сферах суспільного відтворення, внаслідок чого виникають закони суспільного способу виробництва [1].

Для повного розуміння вище зазначеного необхідно з’ясувати, що:

· система - це комплекс взаємодіючих підсистем, елементів та сукупність зв’язків між ними;

· підсистема - це проміжна ланка між елементами та системою, внаслідок чого підсистема є складнішою, ніж елемент, але складнішою за систему;

· економічні відносини - це сукупність відносин між людьми у процесі відтворення [1];

· сфера відтворення - це система, що характеризується безпосереднім виробництва, обміну, розподілу та споживання [2, с.72].

Отже, змістом економічної системи є:

1. комплекс усіх мегасистем, підсистем та елементів;

2. сукупність процесів, відносин та зв’язків між ними;

. сталі зв’язки, з яких виникають закономірності, закони і тенденції розвитку системи;

. комплекс внутрішніх взаємодій і впливу економічної системи на соціальні, правові, політичні, моральні та інші відносини [2, с.80].

І. Грабинський розглядає економічну систему як елемент архітектури суспільного ладу, що включає в себе наступні компоненти:

1) цінності - це переконання, що впливають на стосунки між індивідами або группами та на відносини всередині суспільства.

Зважаючи на критерій значущості, автор виділяє такі види цінностей:

а) індивідуалістсько-конкуренційні цінності. Суть цього виду цінностей полягає в тому, що людина розглядається як унікум, для якої мірилом власних досягнень у будь-якій справі є порівняння з успіхами інших. З цього випливає, що суспільство, побудоване на служінні інтересам особистостості, "приречене" жити заможно.

б) групово-кооперативні цінності, що полягають в розгляді особи лише як частини всесвіту і суспільного ладу. Кожен покликаний відігравати власну роль у ньому, добровільно підпорядковувати себе вищим цілям, виконувати свої обов’язки і реалізовувати своє призначення шляхом кооперативної взаємодії з іншими.

в) еґалітарно-колективістські цінності. Назва цього виду цінностей походить від французького égalité - рівність. У цьому виді цінностей людина розглядається як член громади, невіддільний від суспільства; як частина (складовий елемент) колективної сутності.

В основі еґалітарно-колективістських цінностей є колективістські ідеї та ідеали, що походять від певних етичних мотивів, релігійних вірувань, але найчіткіше окреслені в теорії марксизму. Конкретні вияви цих ідеалів спостерігалися у різні історичні періоди, починаючи від ранніх (Платон), середньовіччя (Томас Мор, Т. Кампанелла), до сучасних держав. [4, с.12]

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Роль держави у забезпеченні зайнятості та регулювання відтворення робочої сили
Сьогодні питання ринку праці є однією з найактуальніших тем для дослідження. Це зумовлено тим, що в сучасних умовах розвитку економіки особливої актуальності набувають проблеми ефективної зайнятості населення, створення ринку робочої ...

Інвестиційна модель Дж. М. Кейнса
З часів зародження економіки, одна з напруженіших дискусій ведеться навколо питання: чи існує в економіці тенденція про довгострокову рівновагу з повною зайнятістю. Застосовуючи сучасну економічну мову, визначимо "як класичні теорії і ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.