Розділи економіки

Характерні особливості дискримінації у сфері праці

Попередній підпункт був присвячений дослідженню наявності проблеми дискримінації на ринку праці України визначення масштабності цієї проблеми, тут ми розглянемо саме особливості дискримінації, причини чи умови, що їх спонукають, ставлення населення до висвітлених питань і т.д.

Щодо гендерної дискримінації, то відповідно до досліджень у 2008 році Інститутом демографії та соціальних досліджень (ІДСД) ім. М. В. Птухи НАН України, чимало українок мріють залишити роботу заради турботи про родину. 21% опитаних жінок і чоловіків (вікова група 15-49 років) повністю погодилися із твердженням, що бути домогосподаркою та виховувати дітей - такий же спосіб реалізувати себе, як і зробити кар'єру. Ще 36% заявили, що згодні з цим твердженням. Скоріше не схвалили таку тезу 31% опитаних, а повністю не згодні з нею лише 12% [14, 1].

Більшість українок вважає, що зберігати за жінкою в декреті робоче місце роботодавець повинен, як і прописано в законодавстві, три роки (50,6%), 18,67% вважають, що термін повинен встановлюватися за домовленістю сторін, 16,27% вважають, що вистачить і півтора роки, 9,04% пропонують збільшити термін збереження місця до 6 років, а 5,42% вважають, що це повинен бути необмежено довгий термін.

Згідно з опитуванням, після виходу з декрету на колишнє місце роботи повернулися 48,05% респонденток, 14,29% знайшли нову аналогічну роботу, 28,57% знайшли нову роботу, кращу від колишньої, а 9,09% довелося йти на гіршу роботу, ніж до декрету.

Найчастіше після виходу з декрету працюючим мамам в Україні не вистачає часу на себе (35%), дитину (27,71%) і грошей (24,1%). Крім того, існує багато перешкод, що виникають у процесі трудових відносин молодих мам, а саме проблеми (Рис 2.6):

можливості вибору зручного робочого графіка,

можливості легко вирішувати побутові проблеми,

часу для особистого життя,

можливості брати відгули і лікарняні,

часу на побудову кар'єри,

розуміння керівництва,

моральної підтримки сім'ї та близьких.

Рис 2.6 Перешкоди у трудовому процесі молодих мам

43% респондентів вважають, що брати чи не брати на роботу жінку після декрету - це право роботодавця, він цілком може відмовити, якщо вважає, що жінці через наявність дитини не підходить ця робота. Ще 52% вважають, що всі кандидати незалежно від наявності дітей повинні мати рівні шанси. А 5% вважають, що наявність маленької дитини поважна причина для відмови в будь-якому випадку, незалежно від умов праці [18, 1].

Прикро, але в Україні є багато випадків дискримінації населення у сфері трудових відносин, коли дуже важко або неможливо досягти справедливості. Також можна додати, що не всі випадки дискримінації були зафіксовані через небажання працівників оголошувати про причини звільнення або щоб не мати проблем у подальшому працевлаштуванні.

Є ситуації, коли постраждалим вдається відстояти свої права у судовому порядку. Наприклад, Тетяна, мешканка м. Павлограда Дніпропетровської обл., в листопаді 2011 р. Була змушена звільнитися з місця роботи після того, як відмовила директору в його неодноразових сексуальних домаганнях, сказавши, що вона нетрадиційної сексуальної орієнтації. Крім цього, вона неодноразово піддавалася образам з боку директора в зв'язку зі своєю сексуальною орієнтацією, в т.ч. в присутності інших співробітників. При звільненні директор відмовився виплатити їй заробітну плату за останній місяць і повернути трудову книжку. Тетяна звернулася зі скаргою в прокуратуру і їй вдалося відстояти свої матеріальні права - їй було виплачено заробітну плату і повернуто трудову книжку. Однак довести дискримінацію при звільненні їй не вдалося, тому що свідки, колишні колеги, побоялися свідчити проти директора, у якого продовжували на той момент працювати.

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Населення та трудові ресурси України
Чисельність населення і його структура визначає розмір і склад трудових ресурсів. Трудові ресурси - частина населення країни, яка має відповідний фізичний розвиток, знання і практичний досвід роботи, які потенційно можуть бути використ ...

Роль власності у соціально-економічних процесах
Україна як суверенна держава почала самостійно формувати власну економічну політику з часу проголошення своєї незалежності. Визначення основних напрямів цієї політики базується на принципах демократії, свободи підприємництва і відкритості ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.