Розділи економіки

Сутність економічної ефективності виробництва сільськогосподар­ської продукції в Україні

У здійсненні аграрної реформи ціни є важливим стимулюючим фактором прис­корення розвитку сільськогосподарського виробництва, підвищення його ефектив­ності і якості. Закупівельні ціни, які органічно пов'язані з роздрібними цінами на продовольство і товари з сільськогосподарської сировини, відображують інтереси всього населення і забезпечують відповідний рівень його добробуту.

Для визначення економічної ефективності сільськогосподарського виробництва необхідно не тільки обчислити одержаний при цьому результат, а й зіставити його з витратами засобів виробництва і живої праці. У процесі сільськогосподарського ви­робництва як затрати функціонують: сільськогосподарські угіддя; затрати живої праці працівників матеріального виробництва; основні і оборотні виробничі фонди; ви­трати спожитих засобів і предметів праці (матеріальні витрати); річні витрати виро­бництва. При цьому категорія витрат набуває певних функціональних форм, які ви­значають класифікацію витрат сільськогосподарського виробництва в господарствах.

Для визначення економічної ефективності виробництва в цілому по сільськогос­подарських підприємствах використовується система показників, які доцільно обчис­лювати в такій послідовності:

Вартість валової продукції (грн.) на 1 га сільськогосподарських угідь, на серед­ньорічного працівника, на 100 грн. виробничих витрат, розмір валового і чистого до­ходу та прибутку на 1 га сільськогосподарських угідь, на 1 середньорічного працівника, на 1 люд-год, на 100 грн. витрат виробництва, на 1000 грн. виробничих фондів; рівень рентабельності і норма прибутку сільськогос­подарського виробництва.

Показники економічної ефективності сільськогосподарського виробництва ви­значають і порівнюють за окремі роки або в середньому за 3 - 5 років. Вони характери­зують ефективність використання землі як основного засобу виробництва, рівень про­дуктивності праці, тобто ефективність використання трудових ресурсів, фондовіддачу і фондомісткість продукції, окупність виробничих витрат, рівень рентабельності виро­бництва.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Проблеми управління прибутковістю та рентабельністю дільничої станції Микитівка
Сучасний розвиток економіки України супроводжується ускладненням економічних процесів, трансформацією власності і середовища господарювання, концентрацією виробництва і капіталу, що зумовлює об’єктивну необхідність забезпечення прибутковості су ...

Спеціальні економічні зони та їх роль в залученні іноземних інвестицій
Спеціальні економічні зони у країнах з перехідною економікою мають сприяти швидшому становленню ринкових механізмів в окремих регіонах. І в даній роботі ставиться за мету не лише довести наскільки вільні економічні зони (ВЕЗ) є ефек ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.