Розділи економіки

Методи державного регулювання грошової маси

У Українському кредитово-банківському союзі порахували норми проекту ухвали дискримінаційними по відношенню до дрібних і середніх банків. Такі зміни створять нерівні конкурентні умови, оскільки переваги при отриманні стимулюючих кредитів отримають тільки крупні банки, представники дрібних банків запевняють, що саме невеликі банки могли б бути навіть ефективнішими при кредитуванні нових проектів, ніж крупні фінустанови. Абсолютно незрозуміло, чому стимулюючі кредити видаватимуться тільки через крупні банки, виходить, що банки, що мають доступ до ресурсів материнських компаній, зможуть отримувати підтримку ще і від НБУ.

Таким чином, банкіри вважають, що запропонований НБУ проект положення про видачу стимулюючих кредитів потребує серйозного доопрацювання. До речі, відзначимо, що це вже не перша спроба банківського регулятора пожвавити кредитування економіки. Восени 2011 року регулятор прийняв ухвалу №650 від 03.11.11р., документ надавав банкам право розформувати частину резервів, створених під кредитні операції, а ресурси, що вивільняються, направити на кредитування корпоративних клієнтів. Проте банки до цих пір так і не скористалися наданими регулятором можливостями.

У липні 2011 року вітчизняні банки придбали депозитні сертифікати НБУ на рекордних 40,8 млрд. грн. У окремі дні місяця об'єм реалізації сертифікатів досягав 4-5 млрд. грн. До цього максимальні об'єми продажу цих цінних паперів (ЦБ) були зафіксовані в квітні - 25,1 млрд. грн., в червні НБУ розмістив ЦБ всього на 16 млрд. грн. Примітно, що банки активізували покупку сертифікатів, не дивлячись на різке зниження їх прибутковості. Нагадаємо: на початку червня НБУ без пояснення причин перестав продавати «щонайдовші» - на 30 і 90 днів - і разом з тим прибуткові (до 9% річних) сертифікати. Впродовж двох тижнів регулятор пропонував лише «короткі» папери строком до двох тижнів з максимальною прибутковістю, рівною 2% річних. Проте 24 червня НБУ відновив торгівлю довгостроковими депозитними сертифікатами, але змінив процедуру їх реалізації - почав організовувати тендери. Принцип простій: чим меншу прибутковість пропонує банк, тим більше у нього шансів купити сертифікати. В результаті прибутковість навіть «довгих» сертифікатів знизилася в 2-3 рази. Зараз НБУ пропонує банкам паперу на строк до 43 днів з максимальною прибутковістю 2,5% річних. Середня прибутковість депозитних сертифікатів, розміщених НБУ в липні, склала 0,2% річних. Проте, як видимий, такий символічний заробіток не зупиняє банкірів від покупки паперів НБУ. В умовах надмірної ліквідності вітчизняні фінустанови готові позичати не тільки регулятору, але і уряду [24, с.54-55].

У липні 2011р. спостерігався підвищений попит банків і на ОВДП. За підсумками місяця портфель облігацій у власності банків збільшився на 3,6 млрд. грн. (приріст більше 12%) - до 32,6 млрд. грн. Всього з початку 2011р. банки збільшили вкладення в ОВДП на 12 млрд. грн. Останнім часом Мінфін України розміщує державні облігації з прибутковістю 8-12% річних залежно від їх терміну.

Примітно, що ЦБ державного походження на балансах мають близько половини вітчизняних банків. На кінець першого півріччя 2011 року найкрупніший портфель вкладень в державні папери (сертифікати НБУ і ОВДП) був у «Райффайзен Банк Аваль» - 7,5 млрд. грн. При цьому з початку року інвестиції такого роду в цій фінустанові збільшилися удвічі, у банків тільки два інструменти розміщення надмірної ліквідності - сертифікати НБУ або ОВДП. Услід йдуть держбанки: Ощадбанк - 6,3 млрд. грн., Укрексімбанк - майже 5 млрд. грн.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Структура та організація господарської діяльності приватного підприємства
Мета даної дипломної роботи полягає в ознайомленні із специфікою діяльності ПП "Богдан", змістом і характером роботи його працівників, закріпленні теоретичних знань, одержаних під час навчання в інституті і набуття певних пра ...

Малий бізнес - основа розвитку економіки в ринкових умовах
Значення малого бізнесу в розвитку економіки є досить значним. Особливо це стосується України, оскільки за умов слабкого росту виробництва, населення мусить вдаватися до самоорганізації своєї зайнятості. А відкриття власної справи - єдиний вихід в от ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.