Розділи економіки

Вплив грошової маси на розвиток економіки України

З метою вирішення проблем у регулюванні рівня інфляції та величини грошової маси 9 липня 2010 року, парламент України прийняв внесений Президентом Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності НБУ» (№6659). У записці пояснення до документа вказано, що він підготовлений на вимогу МВФ і направлений на посилення незалежності НБУ. Отже, ухвалення його є одним з умов отримання Україною нового кредиту від МВФ [23, с.15-16].

Рис. 2.1 - Динаміка облікової ставки НБУ та рівень інфляції

Документ чітко регламентує порядок розподілу суми перевищення доходів над витратами НБУ. Так, половину прибутку регулятора за підсумками кожного року пропонується направляти в загальні резерви НБУ до тих пір, поки вони не досягнуть 10% від його зобов'язань. Друга половина прибутку підлягає перерахуванню до держбюджету. Після того, як загальні резерви регулятора досягнуть вказаного рівня, весь прибуток НБУ за підсумками року прямуватиме в казну, як це відбувається зараз. Проте засоби перераховуватимуться не авансом, як нині, а після закінчення звітного періоду. Перший заступник розділу Адміністрації Президента Ірина Акімова визнає, що існуючий порядок перерахування є не чим іншим, як здійсненням НБУ емісії на покриття витрат держбюджету зі всіма негативними наслідками для економіки.

Проте, в березні поточного року НБУ перерахував до держбюджету 1 млрд. грн., тоді як прибуток за підсумками 2009р. склала тільки 600 млн. грн. Згідно Держбюджету-2011, НБУ повинен буде направити в казну 10 млрд. грн. прибутку, запрацьованою в поточному році. Крім того, закон передбачає, що при виконанні своєї основної функції - забезпеченні стабільності національної валюти - НБУ повинен виходити з пріоритету забезпечення цінової стабільності. Це означає, що при проведенні монетарної політики регулятор повинен орієнтуватися перш за все на цільовий показник інфляції, а не на підтримку стабільності обмінного курсу гривні по відношенню до твердих валют (так зване інфляційне таргетування). Більш того, НБУ може сприяти стабільності банківської системи, тільки якщо це не перешкоджає його основній меті. Тобто якщо видача рефінансування банкам може спровокувати виток інфляції, НБУ, згідно букві закону, повинен залишити банки напризволяще. В даному випадку НБУ посипається законодавчо сильний сигнал - повинні робити все для того, щоб рівень цін був максимально низьким. З цією ж метою НБУ хочуть заборонити купувати ОВДП на первинному ринку, а також надавати інші кредити, як прямо, так і опосередковано, на фінансування витрат держбюджету. Відзначимо, що за півтора роки (з початку 2009р.) НБУ викупив ОВДП на загальну суму 60 млрд. грн. і є найбільшим утримувачем таких зобов'язань Мінфіну України. Член ради НБУ, академік Валерій Гєєц підтримує ідею таргетування інфляції в середньостроковій перспективі. В той же час він вважає, що реалізація даної концепції зараз, в умовах кризи, стане проблематичною: якщо НБУ орієнтуватиметься на показник інфляції, йому доведеться відпустити валютний курс, в умовах бюджетного дефіциту такий крок може привести до непередбачуваних наслідків.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Макроэкономические модели в системе макроэкономического анализа
Макроекономіка — це одна з наук, що вивчає еконо­міку. Остання е складною системою. Крім макроекономіки, її вивчають багато інших економічних наук: політична еко­номія, мікроекономіка, маркетинг, галузеві та функціональ­ні економіки тощо. ...

Податок на прибуток
Державний податковий контроль є суттєвим елементом державного регулювання економіки й обов’язковою умовою ефективного функціонування фінансової системи та економіки країни в цілому. Тому дотримання платниками податків податкової дисципліни потр ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.