Розділи економіки

Ринок праці та відтворення робочої сили

Роботодавець - покупець цього товару.

Регулювання ринку праці здійснюється для забезпечення відповідності між попитом і пропозицією за обсягом і структурою, тобто має на меті досягнення їх ефективної збалансованості.

Незважаючи на велику кiлькiсть наукових праць, присвячених проблемам вiдтворення робочої сили, будь-яка нова робота в цiй сферi, як правило, не уникає дослiдження понять «трудовi ресурси», «зайняте населення», «економiчно активне населення», «iндивiдуальна та сукупна робоча сила», «сукупний працiвник», «робiтничi кадри», «квалiфiкована робоча сила», «трудовий потенцiал», «вiдтворення населення, трудових ресурсiв та робочої сили» тощо. У свою чергу, починаючи дослiдження аспектiв вiдтворення робочої сили, ми також маємо дослiдити зазначенi поняття, щоб визначити предмет і об’єкт нашого дослiдження. Це пояснюється тим, що, по-перше, в науковiй лiтературi ще й досі немає єдиної думки вiдносно визначення деяких понять, і, по-друге, перехiд до ринкової економiки зумовлює їхнє переосмислення або уточнення.

Виходячи із зазначеного, спробуємо проаналiзувати наведенi економiчнi поняття з погляду соцiально орiєнтованої ринкової економiки. Насамперед, зауважимо, що наявна в економiчнiй лiтературi рiзноманiтнiсть понять і визначень зумовлена необхiднiстю вiдобразити предмет і об’єкт дослiдження з кiлькiсного та якiсного боку, а також їхню економiчну, соцiальну, правову, органiзацiйну та iншу природу.

Теоретико-методологічною основою вивчення розширеного відтворення робочої сили, використання певних методів, засобів, вироблення заходів спрямованих на регулювання цього відтворення, підвищення його ефективності є теорія відтворення робочої сили.

Саме розширене відтворення робочої сили має певні специфічні риси. Вони проявляються у тому, що до його складу входить не тільки безпосередній процес відтворення носіїв здатності до праці, а й відносини зайнятості, відносини між працівниками й роботодавцями на ринку праці, відносини щодо умов та охорони праці тощо, тобто ті відносини, які виникають у процесі відтворення робочої сили.

Політичною економією не вироблено єдиного підходу щодо трактування змісту поняття "відтворення робочої сили". Серед наявних поглядів щодо цього найбільш прийнятним є розуміння процесу розширеного відтворення робочої сили як підтримання та відновлення розумових і фізичних здібностей особи до праці. Воно охоплює також заміну працівників, котрі вибувають з виробничого процесу внаслідок старіння, виробничих травм та інших причин. Така заміна має відбуватись у розширених масштабах, що в ряді країн світу в сучасних умовах не стається. Невід'ємною складовою частиною розширеного відтворення робочої сили є її розподіл за галузями, всередині них, за підрозділами і сферами національної економіки, а також її споживання, тобто використання у виробничих процесах. [23]

Науковій та навчальній літературі зазначається, що таке трактування змісту розширеного відтворення робочої сили можливе, хоча в ньому відсутня така фаза її відтворення, як обмін. Відповідно до цього пропонується ділити увесь процес відтворення робочої сили на такі чотири фази:

. Формування (виробництво) робочої сили. Воно містить, з одного боку, постійне відновлення робочої сили, тобто затрат розумової і фізичної праці у процесі виробництва, її якісне вдосконалення. З іншого - природне відтворення і виховання нових поколінь працездатного населення шляхом природного приросту населення, зростання рівня його загальної освіти і спеціальної підготовки, якісного вдосконалення сукупної робочої сили.

. Розподіл і перерозподіл робочої сили за сферами зайнятості, між галузями народного господарства та всередині них, економічними регіонами.

. Обмін, який виконує функцію з'єднання робочої сили із засобами виробництва, учасниками якого, з одного боку, є роботодавець, з іншого - власник робочої сили.

. Споживання (використання) робочої сили, яке матеріалізується в кінцевому продукті праці.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Проблеми управління прибутковістю та рентабельністю дільничої станції Микитівка
Сучасний розвиток економіки України супроводжується ускладненням економічних процесів, трансформацією власності і середовища господарювання, концентрацією виробництва і капіталу, що зумовлює об’єктивну необхідність забезпечення прибутковості су ...

Ринкова інфраструктура
Проголошення України незалежною державою відкрило реальні можливості переходу її до ринку. Подолання деструктивного тоталітарно-адміністративного режиму,корінна перебудова економічних процесів шляхом здійснення радикальних реформ, спрямов ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.