Розділи економіки

Теоретичні моделі виникнення фінансово-економічних криз

Моделі асиметрії інформації дають можливість пояснити саму природу виникнення «набігів» вкладників. Такі моделі передбачають можливість ланцюгової поведінки інвесторів, тобто впливу рішення одного інвестора на поведінку інших, які приймають рішення пізніше. У результаті виникає ефект «стадної поведінки», коли інвестор орієнтується не на приватну інформацію, яку має, а на дії інших учасників ринку. Така поведінка призводить до концентрації покупок і продажів активів в певному секторі фінансового ринку.

Перші моделі стадної поведінки (Банерджи, Бікчандані, Капліна і Лехи) були покликані пояснити, як стадна поведінка інвесторів може бути раціональною. Якщо кожен окремий інвестор має певну приватну інформацію та, припустимо, не може достовірно ділитися нею з іншими, тоді спостереження за діями інших інвесторів дає змогу передбачити, яка інформація є в них та свідомо їх імітувати. Залежно від черговості отриманих «сигналів» рівноважна ціна на певний актив може істотно коливатись, причому новий песимістичний сигнал здатний спричинити «каскад» чи «лавину» продажів певного активу (каскадний ефект) і значну зміну його ціни [22].

Стадну поведінку інвесторів у період фінансових криз пояснює те, що при одночасному інвестуванні на кількох ринках інвестори надають перевагу групуванню і аналізу інформації в межах певних кластерів, оскільки аналітична робота по кожній країні стає занадто складною. Саме міжкраїнне групування інформації й, відповідно, інвестиційних рішень є основою для перенесення кризи з однієї країни в іншу в межах виділених інвестиційних кластерів. Асиметрія інформації може стати однією з причин виникнення ефекту зараження - перенесення кризи з країни в країну. Причому для її поширення зовсім не обов’язкова наявність тісних торгових і фінансових зв’язків. Коли існують такі зв’язки девальвація призводитиме до витіснення вітчизняними товарами імпортних, впливаючи на експортні позиції країн партнерів.

Виникнення кризи в одній країні може генерувати нову інформацію про фінансовий і економічний стан іншої, змушуючи інвесторів зменшувати вкладення на її фінансовому ринку. І для цього державам не обов’язково мати подібну структуру економіки, що за логікою передбачало б аналогічні відповіді на схожі зовнішні шоки. Унаслідок браку інформації процес виведення коштів може зачепити країни з порівняно благополучним станом економіки.

Внаслідок посилення глобалізаційних зв’язків у сфері фінансових та валютних ринків практично кожна фінансова криза 1990-х років характеризувалася ефектом зараження. Отже зараження є більш регіональним процесом, ніж глобальним [25].

Перейти на страницу: 1 2 3 

Подібні статті по економіці

Розвиток і вдосконалення льотної промисловості України
Подальший розвиток і вдосконалення льотної промисловості України тісно пов'язаний з розвитком систем електропостачання, за допомогою яких забезпечуються нормальна життєдіяльність людей, які користуються послугами льотного транспорту і ...

Інвестиційна модель Дж. М. Кейнса
З часів зародження економіки, одна з напруженіших дискусій ведеться навколо питання: чи існує в економіці тенденція про довгострокову рівновагу з повною зайнятістю. Застосовуючи сучасну економічну мову, визначимо "як класичні теорії і ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.