Розділи економіки

Використання макроекономічних моделей в Україні

Україна в особі Міністерства статистики впроваджує систему національ­них рахунків із 1990 року. Вже опубліковано у вигляді статистичних збірників дані національних рахунків за 1990—1995 рр., що уможливило ре­ально відобразити обсяг, структуру, темпи основного оціночного показника СНР — валового внутрішнього продукту, розрахованого за стандартною ме­тодологією. СНР ставить такі завдання:

1. Дати цифрове відображення стану економіки.

2. Встановити зв'язок між макроекономічною теорією та реальною еко­номічною дійсністю.

3. Бути інструментом моніторингу економіки, прогнозування її розвит­ку, перевірки правильності теорії, вироблення правильної економічної по­літики.

На основі СНР можна:

1. Виявити кількісні взаємозв'язки і пропорції, структури формування й використання ресурсів, матеріальних благ та послуг.

2. Охарактеризувати процеси утворення, розподілу, перерозподілу й ви­користання доходів за секторами і галузями економіки, розподілу на кінцеве споживання й заощадження.

3. Дати аналіз джерел і напрямків капіталовитрат, оцінку фінансових ак­тивів і пасивів.

4. Охарактеризувати рух потоків капіталу в розрізах: регіональному, галу­зевому, формах підпорядкування власності.

5. Кількісно оцінити взаємовідносини держави, окремих регіонів і підприємств з іншими країнами.

6. Здійснити порівняльний аналіз кількісних характеристик, темпів і пропорцій економіки країни згідно з іншими державами світу відповідно до вимог міжнародних стандартів ООН.

Домінуюча до 70-х років кейнсіанська модель макроекономічного регулювання економіки також має свої недоліки. Такі явища як падіння темпів зростання продуктивності праці, збільшення безробіття та високий рівень інфляції є характерними наслідками такої моделі і теорії взагалі. Це викликає недовіру до даної теорії, зокрема в умовах України. Кейнсіанська теорія не здатна пояснити одночасне падіння виробництва та зростання інфляції – стагфляцію. Саме це, а також деякі інші моменти показують неможливість використання даної моделі в Україні, для якої це явище є характерним.

Сьогодні неможливо су­воро дотримуватися тільки кейнсіанської теорії, відповід­но до якої фіскальні засоби — це головне, а гроші відігра­ють другорядну роль. І навпаки, буде помилкою, якщо дотримуватися тільки монетаристської теорії, за якою гро­ші відіграють вирішальну роль. Світовий досвід показує, що в процесі державного регулювання економіки найбіль­ший ефект досягається лише за умови оптимального спів­відношення фіскальних і грошово-кредитних інструментів.

Неможливо ігнорувати і теорію раціональних очікувань, тому що економічна діяльність людей залежить не тільки від реальних змін в економічному середовищі, а й від то­го, як вони сприймають ці зміни і можуть їх передбачати. Є великий сенс і в теорії економіки пропозиції, відповідно до якої ціни, зайнятість, безробіття залежать не просто від сукупного попиту, а й від його співвідношення із сукупною пропозицією. Тому використовуючи фіскальні методи з ме­тою впливу на сукупний попит, держава не повинна ви­пускати з уваги пропозицію.

Висновок

Перед Україною сьогодні постало завдання — здіиснііти перехід від командно-адміністративної до змішаної ринкової економіки. Це пов'язано з багатьма кардинальними зрушеннями у суспільстві — зміною форми власності, переходом до багатоукладної економіки, створенням конкурентного середовища, відповідної структури та інфраструктури ринку, появою неповної зайнятості тощо.

Шлях Україні до ринкової системи господарювавит лежить через економіку перехідного типу, яка має риси плановоїі (етатичної) системи, яка поступово відмирає, і риси змішаної економіки, що будуть проявлятись все більш рельєфно. Але пройде достатньо великий, проміжок часу (декількі років), перш ніж економічна система перехідного типу, яка потребує значної перебудови і має, у зв'язку з цим, незбалансований характер, реформусться у систему регульованого ринку. Економіка перехідного типу існує сьогодні у більшості країн світу — країнах колишньої соціалістичної системи, що стали на шлях переходу до ринку, країнах із слаборозвинутою екмомікою в Азії, Африці і Латинській Америці.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Регіональний розвиток внутрішньої торгівлі України
З переходом України до ринкової економіки в усіх сферах діяльності, в тому числі й торговельній, відбуваються суттєві перетворення. Роздержавлення й приватизація торговельних підприємств сприяли створенню конкурентного середовища в то ...

Організація виконання складських операцій на переробному підприємстві та шляхи удосконалення їх організації
На складах виконується цілий комплекс різноманітних послідовно виконуваних операцій з надходження, зберігання і відпуску товарів. Ці операції в сукупності складають складський технологічний процес. Однією з умов раціонального складськ ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.