Розділи економіки

Інфляційні процеси в Україні на сучасному етапі

На підставі індексу інфляції можна не тільки проіндексувати зарплату, або оцінити падіння (або зростання) життєвого рівня трудящих, але і розрахувати цікавий показник, який умовно можна назвати індексом "інфляційних" прем'єр-міністрів України.

Ну, і наостанок наводимо глобальний графік з динамікою зміни індексу інфляції на Україні, починаючи з 2001 року наростаючим підсумком. Тут ми бачимо, що за весь цей період підсумковий індекс інфляції склав 288,1%. Ці цифри породжують сумні думки.

інфляція індекс споживча ціна

Дослідження інфляції, як економічної категорії, показало її неоднозначність і двоїстий характер. Загальноприйнятий узагальнюючий показник інфляції - зростання цін на товари і послуги. Разом з тим гроші в економіці відіграють роль своєрідного двигуна розвитку всіх системоутворюючих елементів. Структурні зміни багато в чому залежать від того, в якому обсязі і в які сектори економіки спрямовуються грошові кошти. Тому розвиток національної економіки України в умовах глобалізації вимагає комплексного аналізу причин, в тому числі інфляції, які можуть стимулювати або руйнувати економіку.

Актуальністю даного визначається необхідністю з'ясування економічного змісту, причин і механізму розвитку інфляції, а також особливостей і пріоритетних напрямів регулювання інфляції в Україні з урахуванням світового досвіду. Тому мета наукового дослідження полягає в обґрунтуванні механізму діагностики та запобігання нерегульованих інфляційних процесів. Вирішення питань управління інфляцією та перетворення її в один з чинників економічного зростання відображено в роботах провідних вчених економістів.

Включає аналіз сучасних тенденцій і закономірностей зміни цін. Необхідно відповісти на питання: чи завжди зростання цін є інфляцією або це один з показників, що відображають розвиток ринку товарів і послуг, а також, де межа між необхідним наповненням економіки грошовими засобами і переповненням її знецінилася національною валютою. З'ясування закономірностей розвитку інфляційного процесу, його циклічності, має величезне наукове значення. Рішення такої глобальної проблеми вимагає комплексного підходу. Практика показала, що для подолання стрімкого зростання цін недостатньо використовувати тільки монетарні заходи. Такі дефляційні заходи, як невиплата заробітної плати, пенсій, допомог, призводить до зменшення платоспроможного попиту, який є основою для економічного розвитку. Результатом має стати визначення напрямів регулювання інфляційних процесів в Україні. Як справедливо зазначає Л.М. Красавіна, сучасні інфляційні процеси в країнах СНД були закладені в період планово-централізованої економіки СРСР, коли штучно розсовувалися об'єктивні межі дефіцитного фінансування, розвивалася кредитна експансія, а також грошова емісія, орієнтована на виробництво засобів виробництва і ВПК.

Історично склалося, що основний тягар підвищення цін несли на собі будівельники, ремісники, наймані робітники, тобто всі, хто не був власником засобів виробництва, чия заробітна плата, як правило, відстає від підвищення цін. Зменшення купівельної сили грошей ніколи не вдається повністю компенсувати, в результаті чого відбувається прискорене скорочення реальної заробітної плати [3, 713].

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Ринкова пропозиція та її еластичність
В умовах зробленої конкуренції на ринку постійно зустрічаються продавець і покупець, і в такий спосіб при їхньому зіткненні визначається ціна товару. При цьому враховуються витрати чи продавця виробника на виробництво, збереження, транспо ...

Проект покращення роботи підприємства
У проектному аналізі під проектом розуміється одноразовий комплекс взаємопов'язаних заходів, спрямований на досягнення чітко визначеної мети при встановленому матеріальному (ресурсному) забезпеченні протягом заданого періоду часу. ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.