Розділи економіки

Аналіз собівартості на підприємствах України

Як видно з даних табл.2, виробництво продукції на українських підприємствах є матеріаломісткими: питома вага матеріальних витрат за звітом становить 85,7 % (за планом 86,8 %). Витрати на оплату праці становлять 6,7 % (за планом - 6,4 %) від загальної суми витрат. На частку затрат засобів праці припадає лише 4,7 % (за планом - 4,2 %).

Зростання частки матеріальних витрат на 1,1% зумовлено підвищенням цін на сировину і матеріали, а також незначними перевитратами норм витрат матеріалів на одиницю продукції. Підвищення питомої ваги витрат на оплату праці на 0,3 % викликано зростанням ставок оплати праці. А підвищення питомої ваги амортизаційних відрахувань пов'язане із застосуванням прискореної амортизації.

Загальна сума витрат на виробництво збільшилась - на 656,0 млн. грн., у тому числі витрати на предмети праці зросли на 302 млн. грн., на засоби праці на 154 млн. грн., на оплату живої праці - на 118 млн. грн.

Аналіз собівартості за калькуляційними статтями витрат дозволяє дати оцінку розміру економії чи перевитрат у зв'язку з відхиленням фактичної собівартості від планової, показати «внесок» кожної калькуляційної статті в загальне відхилення по собівартості товарної продукції (Додаток В).

Оцінку собівартості розпочинають з вивчення загального виконання плану із собівартості продукції. На наступному етапі аналізу вивчають відхилення в розрізі окремих видів статей та визначають, за рахунок дії яких саме чинників одержано ці відхилення. При цьому слід мати на увазі, що один і той же чинник по-різному впливає на відхилення за статтями собівартості. Наприклад, якщо у звітному періоді підприємство проводило значну роботу з механізації праці працівників, то це може призвести до зниження витрат на заробітну плату внаслідок вивільнення частини працівників, але й одночасно збільшити витрати на утримання та експлуатацію устаткування. Отже, перевитрати за одними статтями не можна розглядати ізольовано від економії за іншими статтями.

За даними Додатку В можна зробити висновок, що українські підприємства допускали перевитрати із собівартості товарної продукції на 568 млн. грн., що становить 24,5 % планових витрат на виробництво всієї фактичної товарної продукції.

Перевитрати допущено за такими статтями: «Сировина і матеріали» (130 млн. грн.) «Паливо та енергія» (32 млн. грн.), «Зарплата основна виробничих робітників» (84 млн. грн.), «Зарплата додаткова виробничих робітників» (25 млн. грн.), «Витрати на утримання та експлуатацію машин і обладнання» (82 млн. грн.), «Загальновиробничі витрати» (71 млн. грн.), «Загальногосподарські витрати» (111 тис. грн.), «Позавиробничі витрати» (56 тис. грн.), «Відрахування на соціальні заходи» (16 млн. грн.). Тобто за всіма статтями, окрім статті «Куплені вироби, напівфабрикати, послуги кооперованих підприємств» допущено перевитрати.

Оскільки в собівартості продукції значну питому вагу становлять прямі витрати, тобто ті, які прямо відносяться на собівартість конкретних виробів, то дослідженню саме цих витрат необхідно приділити особливу увагу. В ході аналізу дають оцінку:

• змінам, які відбулися в сумі та в питомій вазі прямих витрат у плановій та фактичній собівартості продукції;

• впливу факторів на відхилення фактичних витрат від планових (базових).

На першому етапі аналізу вивчають, які зміни відбулися в сумі прямих матеріальних витрат та їх питомій вазі в повній собівартості товарної продукції (табл. 3).

Як видно з табл. 3 загальна сума прямих матеріальних витрат збільшилась на 118 млн. грн., що становить 0,6 %. Частка цих витрат у повній собівартості продукції 86,2 %, що на 1,6% менше від плану.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Інтегральна ефективність діяльності
Суспільство ніколи не було байдужим до витрат на досягнення того або іншого успіху. В основі прогреса лежить підвищення ефективності виробництва. Тут розуміється економічна і соціальна результативність господарської діяльності. При зн ...

Поняття та структура світового ринку
На сучасному етапі суспільного розвитку значну роль для економіки кожної окремої країни і світу вцілому відіграє світове господарство, яке поєднує національні господарства, що пов’язані і взаємодіють за законами міжнародного поділ ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.