Розділи економіки

Соціальна сфера та її ефективність. Місце і роль соціальної сфери

Витрати на соціально-культурні заходи.

Витрати на соціально-культурні заходи пов'язані з виконанням державою його соціальних функцій.

Ці засоби поділяються на такі основні групи:

• народна освіта та професійна підготовка кадрів;

• культура, мистецтво та засоби масової інформації;

• охорона здоров'я;

• фізична культура і спорт;

• соціальне забезпечення (включаючи кошти, що передаються до Пенсійного фонду).

Витрати на соціально-культурні заходи визначаються на основі принципів кошторисного порядку планування. Фінансуються ці витрати по конкретним заходам та видами витрат. Обсяг витрат визначається на основі взаємопов'язаних один з одним кошторисів, що розробляються в установах невиробничої сфери та розрахунків асигнувань, який складають у фінансових органах. В основу розрахунків кладуться показники діяльності установ, що характеризують обслуговуючі контингенти (кількість учнів, облікових груп, класів, число ліжок, проведених операцій і т.д.). При цьому враховується час функціонування протягом року. Ці показники служать розрахунковими одиницями. Грошові витрати на розрахункову одиницю встановлюється за нормою, що забезпечує функціонування і розвиток бюджетної установи.

Основний принцип витрачання бюджетних коштів - суворе їх регламентування за призначенням і часу. Установа не має права витрачати кошти на цілі, не передбачені кошторисом.

Складовим елементом планування та фінансування видатків на соціально-культурні заходи є грошова норма витрати, виражена в певній сумі грошових коштів, міра задоволення конкретної потреби.

В сучасних умовах все більшого значення набувають укрупнені норми витрат, що охоплюють усі види витрат установ соціально-культурної сфери. Використання таких норм дозволяє орієнтувати роботу цих установ на досягнення кінцевих результатів: навчання дітей, підготовку фахівців, надання допомоги хворим. Крім того, застосування укрупнених норм розширює самостійність установ з використання бюджетних коштів на різні напрямки витрат і підвищує їх зацікавленість в раціональному і законному використанні ресурсів.

Бюджетні норми піддаються змінам під впливом багатьох факторів. Збільшення норм пов'язано зі зміною системи цін і тарифів, зростанням заробітної плати в народному господарстві, з появою додаткових можливостей з фінансування видатків у місцевих бюджетах. [п. 3]

Відповідно до законодавства сфера освіти визнана пріоритетною.

Компетенцією суб'єктів місцевих органів влади є формування їхніх бюджетів у частині витрат на освіту і встановлення регіональних нормативів фінансування освіти. У компетенції місцевих органів самоврядування знаходиться формування місцевих бюджетів і фондів розвитку освіти, розробка і прийняття нормативів місцевого фінансування освіти.

Схема фінансування державного і муніципального освітнього закладу визначається типовим положенням про тип і вигляді загальноосвітнього закладу. Нормативи фінансування недержавних установ не можуть бути нижче аналогічних державних, розташованих на даній території. Можуть залучатися додаткові фінансові ресурси за рахунок надання платних послуг. Таке залучення не веде до зниження нормативів та розмірів фінансування з бюджету засновника. Діяльність освітньої установи в рамках надання платних послуг не відноситься до підприємницької, так як ці послуги не можуть бути надані в замін основної діяльності. Освітні установи має право вести підприємницьку діяльність: по здачі в оренду майна, з торгівлі обладнанням, з надання посередницьких послуг, по пайовій участі в діяльності інших установ, з придбання цінних паперів і доходів по ним, по веденню інших операцій приносять дохід.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Роль держави в економіці
Головна мета курсової роботи — розкриття співвідношення між функціонуванням ринку як саморегулюючого механізму і мірою впливу держави та її органів на економічні процеси. Йдеться про одну із найскладніших проблем, яку кожна ...

Статистичний аналіз виробництва зерна в господарствах Барвінківського району Харківської області
Сільське господарство є життєво необхідним видом економічної діяльності народного господарства, оскільки зачіпає інтереси буквально кожної людини. Адже нині понад 80 % фонду споживання формується за рахунок продукції сільського господ ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.