Розділи економіки

Наукові категорії та показники функціонування внутрішньої торгівлі

Соціальна роль торгівлі полягає в тому, що торгівля, будучи найважливішою галуззю соціальної інфраструктури, сприяє фізичному і духовному розвитку особистості, забезпечує населення в споживчих товарах. Раціональне розміщення торговельної мережі, широкий асортимент товарів і послуг, які надаються населенню, - один з найважливіших чинників у скороченні витрат позаробочого часу на пошуки і купівлю необхідних товарів, підвищення життєвого рівня кожної людини окремо і населення в цілому. Соціальна функція полягає в тому, що торгівля розширює можливості виробництва із задоволення запитів споживачів. Завдяки розгалуженій мережі оптової і роздрібної торгівлі споживчі товари, вироблені в масовому порядку багатьма підприємствами, які розташовані в різних районах і навіть країнах, стають доступними покупцеві в такій кількості та якості, в такому місці і в такий час, як це вигідно для покупця. Тобто можна говорити, що торгівля сприяє вирівнюванню соціальних умов життя різних територіальних груп населення, до певної міри зближує рівні торговельного обслуговування у великих і малих містах, сільській місцевості, хоча тут варто зауважити, що ці відмінності існуватимуть завжди. Реалізація цієї функції передбачає виконання цілого ряду послідовних операцій, таких як формування і подрібнення партій товарів, транспортування і зберігання, формування асортименту і викладки товарів. Виконання цих операцій беруть на себе і виробники, і торгівля, у тому числі і посередницькі фірми, у таких пропорціях, які різняться залежно від категорії товару, але й варіюють залежно від організації системи торгівлі і розподілу обов'язків між виробниками і торгівлею.

Забезпечуючи раціональне споживання, торгівля виконує важливі виховні функції, які полягають у формуванні розумних потреб у певних товарах, підвищенні вимог до споживчих якостей товару тощо. Торгівля виховує і формує естетичні смаки населення через рекламу товарів, їх презентації, виставки-продажі.

Слід зауважити, що в ринковій економіці (на противагу плановій), в якій виробники вільно організують своє виробництво, торгівля активно впливає на виробника: 1) вона допомагає інформувати останнього про стан і перспективи кон'юнктури споживчого ринку в певному регіоні і на певні групи товарів; 2) через систему замовлень на конкретні товари формує обсяги їх виробництва на промислових підприємствах; 3) сприяє реалізації антимонопольного законодавства і підтриманню конкуренції виробників через вибір постачальників продукції на конкретні споживчі ринки; 4) до певної міри бере участь у формуванні витрат виробництва і роздрібних цін. Таким чином, роль внутрішньої торгівлі не обмежується тільки матеріальним розповсюдженням виробленої продукції. Торгівля - це такий "організм", який стимулює виробництво і дає йому певне спрямування, вона є невід'ємним елементом структури і рушієм ринкової економіки, від якої багато в чому залежить ефективність її функціонування.

Згідно з національною класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД), яка була впроваджена в практику статистичного аналізу з 2001 р. до внутрішньої торгівлі належать підприємства, заклади і об’єкти, що здійснюють оптову і роздрібну торгівлю, торгівлю транспортними засобами та здійснюють послуги з ремонту.

Отже це можуть бути магазини, кіоски, палатки, місця стаціонарної ринкової торгівлі, тимчасові орендні приміщення для ярмарків та

виставок-продажу, підприємства оптової торгівлі та посередництва, склади-магазини, торговельні філії, відділення тощо.

Отже, за видами торгівля може поділятися на оптові підприємства і заклади роздрібної торгівлі . Також, як визначають дослідники [], серед об`єктів торговельної діяльності можна виділити підприємства із статусом юридичної особи та підрозділи підприємств без статусу юридичної особи. Заклади торгівлі можуть бути спеціалізованими, де здійснюється торгівля певних видів товарів (аптеки, хлібні кіоски, мережа „Форнетті", „Алло"), неспеціалізованими (магазини при АЗС), а також універсальними (універсами, універмаги).

Враховуючи різні види торговельної діяльності підприємств торгівлі, можна здійснити наступну їх товарно-галузеву класифікацію:

· Торгівля транспортними засобами та їх ремонт, що включають:

торговельні заклади по торгівлі автомобілями;

- заклади, що здійснюють обслуговування та ремонт автомобілів;

заклади з торгівлі авто товарами;

заклади з продажу мотоциклів та їх ремонту;

роздрібна торгівля паливом.

· Оптова торгівля та посередництво в торгівлі, в тому числі:

посередництво в оптовій торгівлі;

- оптова торгівля не переробленими сільгоспродуктами;

оптова торгівля продовольчими товарами;

оптова торгівля непродовольчими споживчими товарами;

оптова торгівля несільськогосподарськими проміжними товарами;

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Обігові кошти підприємства
Сьогодні, коли економіка України перейшла на ринкові методи функціонування, кожне підприємство саме відповідає за себе. Знов створені і вже діючі підприємства самі вирішують яку продукцію випускати, за якими цінами реалізовувати. Кожне підприємство, ...

Розвиток і вдосконалення льотної промисловості України
Подальший розвиток і вдосконалення льотної промисловості України тісно пов'язаний з розвитком систем електропостачання, за допомогою яких забезпечуються нормальна життєдіяльність людей, які користуються послугами льотного транспорту і ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.