Розділи економіки

Оподаткування заробітної плати

Є два види оподаткування заробітної плати:

перший - нарахування на заробітну плату;

другий - утримання із заробітної плати;

Нарахування на заробітну плату здійснюється і сплачують за рахунок роботодавця( підприємства, організації, тощо). Роботодавець при нарахуванні заробітної плати працівнику повинен одночасно нараховувати єдиний соціальний внесок.

Утримання із заробітної плати нараховує і сплачує роботодавець, але проводить за рахунок робітника. Отже, заробітна плата, яку отримує працівник, буде дорівнювати нарахованій заробітній платі зменшеній на суму утримань.

Нарахування і сплату єдиного соціального внеску здійснюють згідно Закону України від 8 липня 2010 р. №2464-VI “Про збір та державне соціальне страхування” та виданої на підставі його “Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного соціального внеску та загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 р. №21-5 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. №994/18289.

Єдиний внесок встановлюється відповідно до Закону у відсотках від суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України “Про оплату праці”, відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску з урахуванням видів їх економічної діяльності.

Окремим категоріям працівників встановлені конкретні розміри єдиного внеску і відсотках до заробітної плати, а саме:

А)бюджетним установам - 36,3%;

Б) підприємствам, які використовують працю найманих робітників із числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації і борт операторів, які виконують спеціальні роботи в польотах - 45,96%;

В)юридичним особам, які використовують працю фізичних осіб за цивільно-правовими договорами - 34,7%;

Г)сільськогосподарським підприємствам - 37,19%

Законом також обумовлені інші випадки нарахування єдиного внеску.

Кабінет Міністрів України постановою від 22 грудня 2010 р. №1170 затвердив перелік видів виплат , на які не нараховується єдиний соціальний внесок,перелік див.(Додаток Б)

Законом визначено розмір утримань єдиного соціального внеску із заробітної плати , а саме:

А) із заробітної плати( за виключенням окремих працівників) - 3,6%;

Б) із заробітної плати осіб, які мають право отримання пенсій за спеціальними законами - 6.1%;

Законом визначено також інші випадки утримання єдиного внеску.

Єдиний соціальний внесок сплачують до 20 числа місяця, що наступає за звітним.

Із заробітної плати також утримують податок на доходи фізичних осіб, що регулюється Податковим кодексом України. [15] Ставка податку становить 15% бази оподаткування. У разі якщо загальна сума утриманих платником податку у звітному податковому місяці доходів перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року, ставка податку становить 17% суми перевищення. Розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2013 р. становить 1147 грн. за місяць.

Платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподаткованого доходу,отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 100% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи( у розрахунку за місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку. Але цей порядок набирає чинності з 1 січня 2015 р., то до цієї дати загальну податкову соціальну пільгу доведеться застосовувати в розмірі, що дорівнює 50% зазначеного показника. Тобто з січня 2013 р. ця податкова соціальна пільга становить 573,50 грн. Для окремих категорій платників кодексом передбачені соціальні пільги і підвищених розмірах - 100%, 150%, 200%.

Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата, якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1.4 та округленого до найближчих 10 грн. Це становить 1610 грн.( 1147 *1.4).

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Стратегія розвитку України в умовах глобалізації
Сьогодні економічний розвиток жодної країни не можна розглядати поза контекстом процесу глобалізації. Глобалізація впливає на розвиток світових ідеологій, інтенсивну боротьбу за встановлення світового порядку, стрибкоподібне зростання кіль ...

Соціально-економічні наслідки інфляції
Фінансова система є одним з найвпливовіших важелів макроекономічного регулювання, інструментом, за допомогою якого уряди мають змогу регулювати економічний розвиток. Саме тому діяльність виконавчої влади кожної країни спрямована на заб ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.